Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2022 r.
15:34

"Potrzymaj oko". Czego się można nauczyć na festiwalu w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora agdy

Zanim koncerty i handlowanie rozkręciły się na dobre, Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński edukował małych i dużych. Na część warsztatów trzeba się było zapisać ale można podglądać pracujących.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cierpliwość i precyzja. To jest najbardziej potrzebne uczestnikom warsztatów, którzy próbują iść śladami mistrzów. Od piątku w kilku punktach w Lublinie trwają zajęcia na których można poznać tajniki robienia kwiatów z bibuły, podstaw biżuterii z koralików czy... pisanek. Re:tradycja - Jarmark Jagielloński nie uznaje granic, kalendarza i epok.

– Ta grupa jest bardzo zdolna, prowadzimy dużo warsztatów, więc mam porównanie. Dzieci zwykle szybko się nudzą, kiedy się okazuje ile czynności trzeba wykonać. Nie chce się im nawlekać słomek, trudność sprawia wiązanie nitek – mówi Małgorzata Krajewska, która z mężem uczyła jak się robi pająki ze słomy.    

Na stole leżały żytnie słomki różnej długości, uczestnicy mieli nitkę i długie igły. Próbowali zrobić gwiazdę, ozdobioną kwiatkami z bibuły. – Kiedyś do wzmacniania pająków używano wosku, w czasie warsztatów to niemożliwe. Pomagamy sobie klejem – tłumaczyła instruktorka, która cierpliwie pomagała mocować kolejne słomki, żeby uczestnicy mogli zabrać gotowe gwiazdy.

Państwo Krajewscy to znani twórcy ludowi, przez wiele lat robili pająki które wisiały w Bramie Krakowskiej i sprzedawali swoje wyroby. W tym roku mają stoisko na placu Łokietka.

–  Ola ma 11 lat, pójdzie jeszcze na warsztaty z robienia kwiatów z bibuły. 5-letniego Kacpra zapisałam na zajęcia na których będą malować drewniane zwierzątka – mówi mama dzieci pochylona nad słomianą konstrukcją. Jak relacjonuje każdego roku biorą udział w jarmarkowych warsztatach. Pytana czy oprócz zajęć planują jakieś zakupy kobieta uśmiecha się i mówi, że będzie szukała Frasobliwego do przydomowej kapliczki. – Na całą kapliczkę pewnie nie będzie mnie stać, może na Jezusa wystarczy – dodaje.

Iwan przyjechał do Lublina z Ukrainy na początku marca. We wrześniu wybiera się do szkoły, choć jak mówi jego mama bardzo by chcieli już móc wrócić do domu. W piątek brał udział w warsztatach i zrobił pająka ze słomy (fot. Archiwum prywatne)

– Potrzymaj oko. – Nos? A, nos schował się pod bibułą. Takie rozmowy toczyły się podczas tworzenia nakryć głowy wiejskich przebierańców. Anna Kaźmierak opowiadała uczestnikom o pucherokach z podkrakowskich wsi. Pucheroki to dzieci ubrane w wysokie i bardzo kolorowe czapy. W Niedzielę Palmową przebierańcy chodzą po domach, zbierając do koszyków jajka i świąteczne smakołyki. Bibułkowe czapy pucheroków były inspiracją do stworzenia maski w takim nakryciu głowy.  

– Retradycja pozwala na używanie współczesnych materiałów, zresztą dzieci lepiej sobie radzą gdy używają znanych sobie rzeczy. Malowanie kłosami, które im pokazywałam zdecydowanie szło gorzej – mówi prowadząca warsztaty malarka, ilustratorka i graficzka, która zajmuje się tradycyjną kulturą polskiej wsi.

Mali uczestnicy warsztatów wychodzili ze swoimi pracami i ze sprezentowanymi jej książkami.

– Malowanie kłosem nie było trudne. W szkole nie lubię plastyki ale w ogóle malować lubię – przyznaje 12-letnia Helena, która brała udział w zajęciach. Jej mama uważa, że były bardzo ciekawe, dzieci się dowiedziały dużo interesujących rzeczy. – Co roku zapisujemy się na różne warsztaty, uważam, że to coś ciekawego i wartościowego dla dziecka.

Najwygodniej podglądać pracujących na parterze galerii Vivo. W sobotę od godz. 14 są warsztaty robienia kwiatów z bibuły. Od 16 malowanie drewnianych zabawek.

Podwórko Re.tradycji na Błoniach pod Zamkiem oferuje warsztaty tradycyjnych zabaw ukraińskich i tańców, na które nie trzeba było się zapisywać.

Łucja ma 5 i pół roku. Zgodziła się pozować z pracą, którą zrobiła wspólnie z tatą. Prowadząca chwaliła dobór kolorów (fot. Archiwum prywatne)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty