Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2016 r.
19:54

Przebudowa placu Litewskiego. Czas na badania archeologiczne. Co znaleziono?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 5 A A

Do wakacji może potrwać badanie archeologicznych odkryć pod przebudowywanym pl. Litewskim. Koparki odsłoniły znacznie więcej, niż tylko spodziewane tu fundamenty cerkwi. Ratusz zapewnia, że nie będzie to oznaczać opóźnień w miejskiej inwestycji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cerkiew na pl. Litewskim rozebrano w okresie międzywojnia, wówczas postrzegana była jako symbol dominacji zaborcy. Po świątyni pozostały fundamenty. Tu, gdzie do niedawna tryskała fontanna, która została rozebrana, by zrobiła miejsce na nową. – Zgodnie z przewidywaniami podczas tych prac odsłonięty został fragment muru – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Ale odkryć jest więcej.

– Są tu i fragmenty ceramiki naczyniowej, kafle i inne przedmioty – wylicza Ewa Banasiewicz-Szykuła z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Jest też relikt w postaci grobu, ale nie wiadomo jeszcze, czy należy go wiązać z cmentarzem przy kościele bonifratrów. Są również obiekty gospodarcze z XVIII-wiecznym materiałem, pokazał się fragment muru ogrodzeniowego pałacu Radziwiłłów. A także ślady najnowszej historii, kiedy wojska niemieckie w czasie II wojny światowej opuszczały Lublin i paliły dokumenty. Zabezpieczone fragmenty spalonych segregatorów będzie badać Archiwum Państwowe.
Wiadomo już, że należy się nastawiać na więcej znalezisk. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nakazał prowadzenie tzw. badań ratowniczych.

Nie oznacza to jednak, że w trakcie przebudowy placu ocalone będzie wszystko, co odsłoni ziemia. – Część fundamentów cerkwi na pewno będzie musiała być rozebrana, będą to prace niszczące – przyznaje Banasiewicz-Szykuła. Część murów zostanie opisana, sfotografowana i zasypana z powrotem, by czekać na przyszłe pokolenia. Część może trafić do muzeów, podobnie jak inne drobne elementy.

– Prace budowlane w rejonie fontanny zostały wstrzymane i może to potrwać do wakacji. Nie jest to zagrożeniem dla terminu zakończenia prac, przestój został we wszystko wkalkulowany – stwierdza Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Czekamy aż archeolodzy powiedzą, że można kopać dalej. Jednocześnie prace trwają w innych częściach pl. Litewskiego, a do zrobienia jest bardzo dużo.

Plac Litewski

Został usytuowany na terenie dawnego przedmieścia zwanego Krakowskim, stanowiącego przedpole bramy miejskiej prowadzącej na stary trakt krakowski. Teren dzisiejszego placu znajdował się pomiędzy głównym traktem handlowym miasta a starą drogą biegnącą wzdłuż posiadłości świętoduskich ku Wieniawie. Zarys miejsca, na którym jest zlokalizowany znanym nam plac - można już znaleźć na planie Lublina z 1783 roku.

W połowie XVII wieku w części zachodniej placu osiedli ojcowie bonifratrzy. Po kasacie zakonu i wyburzeniu zabudowań klasztornych, wytyczono tu plac Musztry przeznaczony dla rosyjskich żołnierzy. W tym czasie na placu znajdował się także sobór prawosławny. Stawiano go z wykorzystaniem budulca rozbieranej fary. Zaś materiał z rozbiórki soboru przeznaczono na budowę Domu Żołnierza.

(oprac. na podstawie inf. na teatrnn.pl)

Sobór prawosławny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na placu Litewskim. Budowę soboru rozpoczęto w 1870 r. według projektu gen. Chlebnikowa. Cerkiew poświęcono 18 października 1876 r. Obiekt był utrzymany w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Po I wojnie światowej świątynię przekazano ordynariatowi wojska polskiego. W kwietniu 1924 r. rozpoczęto rozbiórkę cerkwi, a ukończono ją w maju 1925 r. Ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie

W drugiej połowie XVII w., w południowo-zachodniej części dzisiejszego placu Litewskiego, wybudowano kościół pod wezwaniem Bożego Ciała. Osadzono przy nim zgromadzenie bonifratrów, których reguła nakazywała niesienie pomocy rannym, chorym i obłąkanym. Do otoczonych ogrodem zabudowań klasztornych przylegał szpital oraz cmentarz. Jak pisała Małgorzata Surmacz z Muzeum Historii Miasta Lublina przygotowując wystawę poświęconą placowi Litewskiemu - jesienią 1819 r. wyburzono zrujnowane zabudowania. Powstałą wolną przestrzeń przeznaczono na ćwiczenia dla wojsk z sąsiednich koszar w byłym klasztorze wizytek czyli dzisiejszym Centrum Kultury.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty