Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2016 r.
19:54

Przebudowa placu Litewskiego. Czas na badania archeologiczne. Co znaleziono?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Do wakacji może potrwać badanie archeologicznych odkryć pod przebudowywanym pl. Litewskim. Koparki odsłoniły znacznie więcej, niż tylko spodziewane tu fundamenty cerkwi. Ratusz zapewnia, że nie będzie to oznaczać opóźnień w miejskiej inwestycji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cerkiew na pl. Litewskim rozebrano w okresie międzywojnia, wówczas postrzegana była jako symbol dominacji zaborcy. Po świątyni pozostały fundamenty. Tu, gdzie do niedawna tryskała fontanna, która została rozebrana, by zrobiła miejsce na nową. – Zgodnie z przewidywaniami podczas tych prac odsłonięty został fragment muru – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Ale odkryć jest więcej.

– Są tu i fragmenty ceramiki naczyniowej, kafle i inne przedmioty – wylicza Ewa Banasiewicz-Szykuła z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Jest też relikt w postaci grobu, ale nie wiadomo jeszcze, czy należy go wiązać z cmentarzem przy kościele bonifratrów. Są również obiekty gospodarcze z XVIII-wiecznym materiałem, pokazał się fragment muru ogrodzeniowego pałacu Radziwiłłów. A także ślady najnowszej historii, kiedy wojska niemieckie w czasie II wojny światowej opuszczały Lublin i paliły dokumenty. Zabezpieczone fragmenty spalonych segregatorów będzie badać Archiwum Państwowe.
Wiadomo już, że należy się nastawiać na więcej znalezisk. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nakazał prowadzenie tzw. badań ratowniczych.

Nie oznacza to jednak, że w trakcie przebudowy placu ocalone będzie wszystko, co odsłoni ziemia. – Część fundamentów cerkwi na pewno będzie musiała być rozebrana, będą to prace niszczące – przyznaje Banasiewicz-Szykuła. Część murów zostanie opisana, sfotografowana i zasypana z powrotem, by czekać na przyszłe pokolenia. Część może trafić do muzeów, podobnie jak inne drobne elementy.

– Prace budowlane w rejonie fontanny zostały wstrzymane i może to potrwać do wakacji. Nie jest to zagrożeniem dla terminu zakończenia prac, przestój został we wszystko wkalkulowany – stwierdza Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Czekamy aż archeolodzy powiedzą, że można kopać dalej. Jednocześnie prace trwają w innych częściach pl. Litewskiego, a do zrobienia jest bardzo dużo.

Plac Litewski

Został usytuowany na terenie dawnego przedmieścia zwanego Krakowskim, stanowiącego przedpole bramy miejskiej prowadzącej na stary trakt krakowski. Teren dzisiejszego placu znajdował się pomiędzy głównym traktem handlowym miasta a starą drogą biegnącą wzdłuż posiadłości świętoduskich ku Wieniawie. Zarys miejsca, na którym jest zlokalizowany znanym nam plac - można już znaleźć na planie Lublina z 1783 roku.

W połowie XVII wieku w części zachodniej placu osiedli ojcowie bonifratrzy. Po kasacie zakonu i wyburzeniu zabudowań klasztornych, wytyczono tu plac Musztry przeznaczony dla rosyjskich żołnierzy. W tym czasie na placu znajdował się także sobór prawosławny. Stawiano go z wykorzystaniem budulca rozbieranej fary. Zaś materiał z rozbiórki soboru przeznaczono na budowę Domu Żołnierza.

(oprac. na podstawie inf. na teatrnn.pl)

Sobór prawosławny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na placu Litewskim. Budowę soboru rozpoczęto w 1870 r. według projektu gen. Chlebnikowa. Cerkiew poświęcono 18 października 1876 r. Obiekt był utrzymany w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Po I wojnie światowej świątynię przekazano ordynariatowi wojska polskiego. W kwietniu 1924 r. rozpoczęto rozbiórkę cerkwi, a ukończono ją w maju 1925 r. Ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie

W drugiej połowie XVII w., w południowo-zachodniej części dzisiejszego placu Litewskiego, wybudowano kościół pod wezwaniem Bożego Ciała. Osadzono przy nim zgromadzenie bonifratrów, których reguła nakazywała niesienie pomocy rannym, chorym i obłąkanym. Do otoczonych ogrodem zabudowań klasztornych przylegał szpital oraz cmentarz. Jak pisała Małgorzata Surmacz z Muzeum Historii Miasta Lublina przygotowując wystawę poświęconą placowi Litewskiemu - jesienią 1819 r. wyburzono zrujnowane zabudowania. Powstałą wolną przestrzeń przeznaczono na ćwiczenia dla wojsk z sąsiednich koszar w byłym klasztorze wizytek czyli dzisiejszym Centrum Kultury.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty