Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 kwietnia 2016 r.
11:43

Czy za późno na ratunek dla placu Litewskiego?

0 108 A A
(fot. AS)
(fot. AS)

Epopeja pt. Plac Litewski zmierza ku końcowi. Pan prezydent z dumną miną cezara towarzyszy na łamach prasy wizualizacjom, które są ostatnim tchnieniem wizjonera. Teraz czas buldożerów i panów w żółtych kaskach. Mamy wreszcie wizję, teraz przekujemy ją w dzieło. Nic nas nie powstrzyma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zanurzam się, jak mogę głęboko, w obrazy sądu ostatecznego nad naszym placem i odczuwam jakieś deja vu. Mam wrażenie jakbym oglądał wystawę licencjackich prac z architektury krajobrazu. Ale dociera jednak do mnie, że epopeja, którą przez lata śledziłem, nie była literacką fikcją, ale czymś realnym, co będzie miało równie realny koniec. Sądziłem, że może kolejni prezydenci czarują nas tylko corocznymi konkursami, by zyskać na czasie, pozorując równocześnie jakieś działania i dyskusje. Niestety tak nie jest. Po dziesięciu latach czarowania przyszedł czas na czyn.

Na początek stawiam pytanie: czy ostateczny projekt był poddany ocenie wybitnych architektów spoza naszego miasta? Jeśli tak, to proszę o nazwiska i treść tych ekspertyz. Jeśli nie, to pytam, na jakiej podstawie Prezydent Lublina bierze odpowiedzialność za jakość tego projektu. Wiemy, że projekt docierał do realizacji drogą wyszukanych procedur, które miały wyłączyć go z jakiejkolwiek konkurencji i niezależnej profesjonalnej oceny. Brak profesjonalnej, otwartej dyskusji powoduje, że głos opinii publicznej nie znajduje ugruntowania. Ludzie mogą mieć naprawdę świetne intuicje, ale muszą opierać je na elementarnej wiedzy fachowej, gdyż tylko na tym poziomie możliwe staje się powiązanie wszystkich aspektów działania organizmu, jakim jest główny plac w mieście.

Miasto wybrało oszukańczą wersję społecznych konsultacji dając swego czasu do wyboru w prasie wersję A i B oraz pytanie, którą wersję wybierasz. Twój głos Obywatelu jest ważny, jeśli wybierzesz pomiędzy A i B. Masz szansę się wypowiedzieć, skorzystaj, abyś nie miał do władzy pretensji. Wersja A i B co do założeń jest identyczna, różnice są tylko kosmetyczne. W wyniku tych tzw. społecznych konsultacji oraz uzgodnień w ratuszowych gabinetach, doczekaliśmy ostatniego twórczego tchnienia wizjonera.

Zacznijmy od wytycznych konserwatorskich. Wielokrotnie miejski konserwator wyrażał opinię, że należy uszanować historię przeobrażeń placu Litewskiego. Historia ta przede wszystkim działa się na obszarze dawnych ogrodów dwóch pałaców (dziś dwa wydziały UMCS). Ciąg komunikacyjny Krakowskiego Przedmieścia był i jest do dzisiaj przejezdnym traktem. Ale zaraz będzie promenadą, a ci, co czekają na autobus niechaj wyniosą się na Hempla, by nie tarasować drogi spacerującym masom ludowym. Doprowadzi to do stopniowego wyludniania placu.

W urbanistyce istnieją dwa elementarne pojęcia: miejsce i droga. Te dwa pojęcia najkrócej definiują dwa czasowniki. Do miejsca się przychodzi, drogą się przechodzi. Plac obecnie służy raczej przechodzeniu, a projektowana promenada jeszcze tę właściwość potęguje.

Jest promenada i jakaś organizacja wnętrza placu, która spycha dwa pałace na północną krawędź nie pozwalając oddziaływać na przestrzeń placu. Pałace to tylko parawan zasłaniający ulicę Radziwiłłowską. Osiowy charakter ich brył nie znalazł odpowiedzi w osiach na placu. Powstała za to mini promenada wschód-zachód przed pałacami, która proponuje slalom między trawiastymi wysepkami. Co na to pan konserwator? Niech spojrzy na rzut i powie, gdzie widzi historię placu Litewskiego.

Temat lokalizacji pomników nie został nawet dotknięty, bo Prezydent z góry postanowił, że ma być tak, jak jest. Nie ma zatem szansy na zbudowanie choćby jednej osi prostopadłej z wykorzystaniem najścia na pomnik. Wszystkie pomniki stoją bokiem do naszej marszruty. Kiedy dochodzimy do ich prostopadłych osi, one same już dawno zniknęły nam z pola widzenia. To jest rzeźbiarski elementarz kompozycji. W tak źle zorganizowanej przestrzeni każda poważna uroczystość przypomina anarchistyczną pikietę lub piknik.

Dlaczego Prezydent zabronił ruszać pomniki? Bo się bał, bo nie miał dobrych argumentów, aby na zmiany pozwolić, a obrońcy obecnego ładu byli głośni. Ale dobrych argumentów nie dostarczyli projektanci, fachowcy, znawcy. A może ich nikt o to nie pytał. Lublin, Lublin i jeszcze raz Lublin. Władza wie, bo jest władzą.

Centralny cud placu. Fontanna, fontanna multimedialna. Jedno medium to woda, kolejne to światło i dźwięk. Woda ma swoje występy przez pół roku, a kolejne pół roku będziemy oglądać pusty zbiornik centralny. Światło i dźwięk będziemy doznawać od maja do września pomiędzy godziną 22 a 23. Za dnia rozkoszować się będziemy wielkim głównym wodotryskiem, a przed nim batalionem sikających przed siebie, najpewniej rekrutów, którzy sikawkami swymi upamiętniają historię placu musztry z czasów carskiej niewoli. W zimie – zawieszenie broni.

Obrazu całości dopełniają propozycje tzw. małej architektury i mebli miejskich. Wybór gotowych, banalnych ławek, ozdobiony wieloosobowymi leżanko-siedziskami tworzy rodzinę jakby zastępczą, z wymieszanym DNA.

Środowisko architektoniczne milczy, konserwator milczy, Forum Kultury Przestrzeni milczy. 
Lublin ma, na co zasłużył.

* Tekst Dobrosława Bagińskiego został opublikowany na Forum Kultury Przestrzeni.

• Zapraszamy do dyskusji: redakcja@dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty