Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 kwietnia 2016 r.
9:42

Jak plac Litewski będzie wyglądać za rok? Mnóstwo wody, dłuższy deptak i świetlne nowinki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 61 A A

Całkiem nowe nawierzchnie z kamienia, zmieniony układ alejek i liczne wodotryski, w tym grająca i świecąca fontanna. Takie atrakcje mają się wyłonić mniej więcej za rok zza płotu, który już otoczył pl. Litewski. Przebudowa całkiem zmieniająca oblicze tego miejsca będzie kosztować 48,8 mln złotych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To będzie prawdziwa rewolucja, choćby dlatego, że cały obszar od Poczty Głównej do uczelnianych budynków, od Europy do ul. 3 Maja ma się stać strefą niedostępną dla samochodów. Większa niż teraz przestrzeń ma służyć spacerom, wypoczynkowi i kulturze. Tak przedstawiają to autorzy koncepcji stworzonej przez biuro architektoniczne Idea. To samo, które niegdyś zaprojektowało deptak w obecnym jego kształcie.

Pierwsze kroki

Wszystko zaczyna się już teraz, od stawiania ogrodzenia wokół placu, który już po niedzieli zmieni się w plac budowy. Robotnicy zabezpieczą tu drzewa, a równocześnie wezmą się za rozbiórkę starej fontanny.

– Te prace będą prowadzone równolegle – mówi Andrzej Urbański, koordynator projektu w firmie Budimex. Rozbiórka tylko z pozoru jest prosta, bo pod spodem są fundamenty zburzonej cerkwi, które trzeba ostrożnie odkopać, sfotografować, zabezpieczyć i przykryć. – Prace potrwają około trzech tygodni – szacuje Urbański.

Fundamenty będzie można oglądać zapewne dopiero przy kolejnej przebudowie placu, czyli za jakieś kilkadziesiąt lat.

Mnóstwo wody

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem ma być okazała fontanna w centralnej części placu.
– Fontanna będzie dwudzielna, z pięciometrową groblą – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin, która nadzoruje tę przebudowę.

Grobla przecinająca fontannę w kształcie liścia będzie się znajdować w miejscu, którym piesi przechodzą od strony pedetu w kierunku przystanku autobusowego i przejścia przez jezdnię naprzeciw ul. I Armii Wojska Polskiego.

– Jedna część fontanny, od strony budynków Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, będzie multimedialna i pięciofunkcyjna – mówi Szczepańska. Nie dość, że w górę będzie tu tryskać woda, to grać ma do tego muzyka, strumienie będą podświetlone i da się nawet stworzyć tzw. ekran wodny, na którym będzie możliwe wyświetlanie ruchomych obrazów.

Druga część fontanny, od strony poczty, będzie zbudowana z tarasów. Woda ma spływać kaskadami w kierunku grobli. – Będą też umieszczone dysze, które będą tryskały wodą w kierunku przeciwnym do spadku – dodaje Szczepańska.

Liniowe wodotryski wbudowane zostaną w nawierzchnię nowej części deptaka Krakowskiego Przedmieścia, która pobiegnie do ul. 3 Maja. Znajdą się one w osi obecnej jezdni. Całości dopełniać ma fontanna ślimakowa naprzeciw hotelu Europa.

Dwa ogrody

Z obu stron fontanny znajdą się ogrody.

– Ten zachodni, po stronie Europy, będzie mieć nową szatę zieleni, istniejąca zieleń zostanie skorygowana, nasadzone zostaną też duże drzewa – zapowiada Szczepańska.

Wzdłuż hotelu znajdzie się szpaler drzew i stolików do gry w szachy. – Po północnej stronie tego ogrodu powstaną nowe formy architektoniczne służące wypoczynkowi, rzeźby przestrzenne. To będą formy mebli, na których mieszkańcy będą mogli odpoczywać, będzie to taki obszar relaksu.

Znajdująca się z tej strony pl. Litewskiego stacja meteorologiczna UMCS znajdzie się nieco bliżej hotelu. Kluczową sprawą będzie zachowanie ciągłości pomiarów prowadzonych tu od roku 1951. Najpierw wybudowana zostanie nowa stacja meteorologiczna, a dopiero potem zlikwidowana zostanie ta stara.

Druga strefa ogrodowa zostanie urządzona po stronie ul. 3 Maja. Projekt przewiduje tu drewniany taras, na którym mają się odbywać różne występy i imprezy. – Obok tego tarasu będą się znajdowały dwa place zabaw z urządzeniami dla dzieci, z elementami parku linowego i ścianką wspinaczkową – mówi Szczepańska. W planach jest też urządzenie z tej strony placu letniej kawiarenki, w której będzie można wypić kawę i zjeść lody.

Szalet znajdujący się niedaleko ul. 3 Maja zostanie wybudowany od nowa. Podziemna toaleta będzie mieć kabiny z zamkami działającymi na monety, przewidziano też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i miejsce do przewijania dzieci. Górna, nadziemna część toalety publicznej, będzie mieć formę szklanego pawilonu, z którego niepełnosprawni będą mogli zjechać windą na dół. Pawilon szaletu ma być obrośnięty zielenią, by wtapiał się w otoczenie, zamiast się w nie wdzierać.

Dłuższy deptak

Górna część placu Litewskiego zachowa swój oficjalny charakter i nadal ma służyć organizacji różnych uroczystości i obchodów świąt narodowych. Przyległe do tej części placu Krakowskie Przedmieście zostanie zamienione w deptak. Dla ruchu kołowego jezdnia zostanie zamknięta już za niewiele ponad miesiąc, bo około 16 maja. Przystanek sprzed Baobabu zostanie przeniesiony na ul. Hempla, w pobliże wjazdu do parkingu podziemnego obok Centrum Kultury. Rolę przystanku przy Poczcie Głównej pełnić ma przystanek na Hempla po stronie sklepów. A nocne autobusy będą mieć punkt przesiadkowy na pl. Wolności.

Nowa część deptaka, podobnie jak cały plac Litewski, będzie mieć nawierzchnię z naturalnego kamienia. Przez ulicę ciągnąć ma się szpaler podświetlanych drzewek otoczonych ławkami.

Świetlne nowinki

Oświetlenie, które zostanie zamontowane na pl. Litewskim będzie wyposażone w czujniki ruchu. Gdy ktoś będzie poruszał się chodnikiem, lampy mają świecić jaśniej. Gdy pieszy przejdzie, mają przygasać. Dzięki temu mniejsze ma być zużycie prądu.

To nie koniec świetlnych nowinek, bo iluminację mają otrzymać także znajdujące się na placu drzewa oraz pomniki. A także otaczające plac zabytkowe budynki: mowa tu o kościele, pałacu Czartoryskich, jak też obiektach należących do UMCS, czyli gmachu Wydziału Politologii oraz Instytutu Psychologii.
Z tym ostatnim budynkiem jest pewien problem, bo budynek nie wygląda zbyt okazale i jego sfatygowana elewacja może nie pasować do odnowionego placu. Rektor uczelni zapowiada, że postara się, by w przyszłym roku gmach wyglądał lepiej, choć przyznaje, że ciężko będzie mu znaleźć na to pieniądze.

– Nie możemy sięgać po fundusze unijne na rewitalizację, musimy szukać w innych źródłach – mówi rektor Stanisław Michałowski.

Przebudowa obejmie nie tylko pl. Litewski, ale też skwerek między budynkami UMCS oraz pobliski pl. Krąpca.

Kiedy finał?

– Większość prac chcemy zrealizować do końca tego roku - zapowiada Radosław Górski, dyrektor ds. budowlanych firmy Budimex, która wygrała przetarg na przebudowę placu. – W przyszłym roku, do 30 kwietnia, planujemy tak naprawdę tylko prace wykończeniowe i związane z małą architekturą – dodaje. Natomiast na październik zaplanowane są testy nowej, multimedialnej fontanny.

Pozostałe informacje

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty