Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 kwietnia 2016 r.
9:42

Jak plac Litewski będzie wyglądać za rok? Mnóstwo wody, dłuższy deptak i świetlne nowinki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Całkiem nowe nawierzchnie z kamienia, zmieniony układ alejek i liczne wodotryski, w tym grająca i świecąca fontanna. Takie atrakcje mają się wyłonić mniej więcej za rok zza płotu, który już otoczył pl. Litewski. Przebudowa całkiem zmieniająca oblicze tego miejsca będzie kosztować 48,8 mln złotych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To będzie prawdziwa rewolucja, choćby dlatego, że cały obszar od Poczty Głównej do uczelnianych budynków, od Europy do ul. 3 Maja ma się stać strefą niedostępną dla samochodów. Większa niż teraz przestrzeń ma służyć spacerom, wypoczynkowi i kulturze. Tak przedstawiają to autorzy koncepcji stworzonej przez biuro architektoniczne Idea. To samo, które niegdyś zaprojektowało deptak w obecnym jego kształcie.

Pierwsze kroki

Wszystko zaczyna się już teraz, od stawiania ogrodzenia wokół placu, który już po niedzieli zmieni się w plac budowy. Robotnicy zabezpieczą tu drzewa, a równocześnie wezmą się za rozbiórkę starej fontanny.

– Te prace będą prowadzone równolegle – mówi Andrzej Urbański, koordynator projektu w firmie Budimex. Rozbiórka tylko z pozoru jest prosta, bo pod spodem są fundamenty zburzonej cerkwi, które trzeba ostrożnie odkopać, sfotografować, zabezpieczyć i przykryć. – Prace potrwają około trzech tygodni – szacuje Urbański.

Fundamenty będzie można oglądać zapewne dopiero przy kolejnej przebudowie placu, czyli za jakieś kilkadziesiąt lat.

Mnóstwo wody

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem ma być okazała fontanna w centralnej części placu.
– Fontanna będzie dwudzielna, z pięciometrową groblą – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin, która nadzoruje tę przebudowę.

Grobla przecinająca fontannę w kształcie liścia będzie się znajdować w miejscu, którym piesi przechodzą od strony pedetu w kierunku przystanku autobusowego i przejścia przez jezdnię naprzeciw ul. I Armii Wojska Polskiego.

– Jedna część fontanny, od strony budynków Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, będzie multimedialna i pięciofunkcyjna – mówi Szczepańska. Nie dość, że w górę będzie tu tryskać woda, to grać ma do tego muzyka, strumienie będą podświetlone i da się nawet stworzyć tzw. ekran wodny, na którym będzie możliwe wyświetlanie ruchomych obrazów.

Druga część fontanny, od strony poczty, będzie zbudowana z tarasów. Woda ma spływać kaskadami w kierunku grobli. – Będą też umieszczone dysze, które będą tryskały wodą w kierunku przeciwnym do spadku – dodaje Szczepańska.

Liniowe wodotryski wbudowane zostaną w nawierzchnię nowej części deptaka Krakowskiego Przedmieścia, która pobiegnie do ul. 3 Maja. Znajdą się one w osi obecnej jezdni. Całości dopełniać ma fontanna ślimakowa naprzeciw hotelu Europa.

Dwa ogrody

Z obu stron fontanny znajdą się ogrody.

– Ten zachodni, po stronie Europy, będzie mieć nową szatę zieleni, istniejąca zieleń zostanie skorygowana, nasadzone zostaną też duże drzewa – zapowiada Szczepańska.

Wzdłuż hotelu znajdzie się szpaler drzew i stolików do gry w szachy. – Po północnej stronie tego ogrodu powstaną nowe formy architektoniczne służące wypoczynkowi, rzeźby przestrzenne. To będą formy mebli, na których mieszkańcy będą mogli odpoczywać, będzie to taki obszar relaksu.

Znajdująca się z tej strony pl. Litewskiego stacja meteorologiczna UMCS znajdzie się nieco bliżej hotelu. Kluczową sprawą będzie zachowanie ciągłości pomiarów prowadzonych tu od roku 1951. Najpierw wybudowana zostanie nowa stacja meteorologiczna, a dopiero potem zlikwidowana zostanie ta stara.

Druga strefa ogrodowa zostanie urządzona po stronie ul. 3 Maja. Projekt przewiduje tu drewniany taras, na którym mają się odbywać różne występy i imprezy. – Obok tego tarasu będą się znajdowały dwa place zabaw z urządzeniami dla dzieci, z elementami parku linowego i ścianką wspinaczkową – mówi Szczepańska. W planach jest też urządzenie z tej strony placu letniej kawiarenki, w której będzie można wypić kawę i zjeść lody.

Szalet znajdujący się niedaleko ul. 3 Maja zostanie wybudowany od nowa. Podziemna toaleta będzie mieć kabiny z zamkami działającymi na monety, przewidziano też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i miejsce do przewijania dzieci. Górna, nadziemna część toalety publicznej, będzie mieć formę szklanego pawilonu, z którego niepełnosprawni będą mogli zjechać windą na dół. Pawilon szaletu ma być obrośnięty zielenią, by wtapiał się w otoczenie, zamiast się w nie wdzierać.

Dłuższy deptak

Górna część placu Litewskiego zachowa swój oficjalny charakter i nadal ma służyć organizacji różnych uroczystości i obchodów świąt narodowych. Przyległe do tej części placu Krakowskie Przedmieście zostanie zamienione w deptak. Dla ruchu kołowego jezdnia zostanie zamknięta już za niewiele ponad miesiąc, bo około 16 maja. Przystanek sprzed Baobabu zostanie przeniesiony na ul. Hempla, w pobliże wjazdu do parkingu podziemnego obok Centrum Kultury. Rolę przystanku przy Poczcie Głównej pełnić ma przystanek na Hempla po stronie sklepów. A nocne autobusy będą mieć punkt przesiadkowy na pl. Wolności.

Nowa część deptaka, podobnie jak cały plac Litewski, będzie mieć nawierzchnię z naturalnego kamienia. Przez ulicę ciągnąć ma się szpaler podświetlanych drzewek otoczonych ławkami.

Świetlne nowinki

Oświetlenie, które zostanie zamontowane na pl. Litewskim będzie wyposażone w czujniki ruchu. Gdy ktoś będzie poruszał się chodnikiem, lampy mają świecić jaśniej. Gdy pieszy przejdzie, mają przygasać. Dzięki temu mniejsze ma być zużycie prądu.

To nie koniec świetlnych nowinek, bo iluminację mają otrzymać także znajdujące się na placu drzewa oraz pomniki. A także otaczające plac zabytkowe budynki: mowa tu o kościele, pałacu Czartoryskich, jak też obiektach należących do UMCS, czyli gmachu Wydziału Politologii oraz Instytutu Psychologii.
Z tym ostatnim budynkiem jest pewien problem, bo budynek nie wygląda zbyt okazale i jego sfatygowana elewacja może nie pasować do odnowionego placu. Rektor uczelni zapowiada, że postara się, by w przyszłym roku gmach wyglądał lepiej, choć przyznaje, że ciężko będzie mu znaleźć na to pieniądze.

– Nie możemy sięgać po fundusze unijne na rewitalizację, musimy szukać w innych źródłach – mówi rektor Stanisław Michałowski.

Przebudowa obejmie nie tylko pl. Litewski, ale też skwerek między budynkami UMCS oraz pobliski pl. Krąpca.

Kiedy finał?

– Większość prac chcemy zrealizować do końca tego roku - zapowiada Radosław Górski, dyrektor ds. budowlanych firmy Budimex, która wygrała przetarg na przebudowę placu. – W przyszłym roku, do 30 kwietnia, planujemy tak naprawdę tylko prace wykończeniowe i związane z małą architekturą – dodaje. Natomiast na październik zaplanowane są testy nowej, multimedialnej fontanny.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty