Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 marca 2024 r.
11:21

Wiara pomaga im przełamywać słabości. Za nami 10. Ekstremalna Droga Krzyżowa

Autor: Zdjęcie autora KN

W piątkowy wieczór z Archikatedry Lubelskiej na szlaki Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszyło ponad 2000 uczestników. W dziesiątej edycji EDK, pątnicy mieli do wyboru dziewięć tras, gdzie najdłuższa wynosiła 50, a najkrótsza 30 kilometrów. Wszystkie łączyła modlitwa, osobiste spotkanie z Bogiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczestnicy EDK szli nocą, w ciszy, z krzyżami w dłoniach. Część z nich krzyże miała przymocowane do plecaków. 

- Istotą przejścia tej drogi jest milczenie. Rozważanie w ciszy pomaga spotkać się z Bogiem. Daje przestrzeń, w której lepiej możemy przyjrzeć się sobie - tłumaczył wiernym ks. Mirosław Ładniak, organizator lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

- Idę by poszukać Boga, w biegu codziennego życia. Noc jest czasem rozmyśleń, często pod jej osłoną analizujemy dzień, życie czy problemy. Do sanktuarium podążam już 3 raz, zmaganie się ze swoimi słabościami, zmęczeniem tak naprawdę dodaje sił. Nie będzie łatwo, ale to ma sens - mówił nam pan Mateusz, jednej z uczestników tegorocznej EDK.

Pani Ewa ma 43 lata, od kilku miesięcy zmaga się z depresją. Życie dotknęło ją bardzo boleśnie. Jak przyznaje idzie, bo noce od kilku miesięcy nie są spokojne. Ruszyła w wewnętrzną podróż w ciszy i modlitwie. - Wybrałam trasę żółtą św. Jana Pawła II. Krzyż, który niosę, towarzyszy mi na co dzień. Jest raną, która krwawi od chwili, gdy zmarł mój kochany mąż. Idę dla niego by spoczywał w pokoju - tłumaczy. 

Osoby podążające pątniczym szklakiem mogli liczyć na służby mundurowe, które służyły im pomocą. W wielu miejscowościach na uczestników EDK czekała ciepła herbata i poczęstunek. Po trudnej nocy pątnicy dotarli dzisiaj nad ranem do XIV ostatniej stacji w Wąwolnicy, Lubartowie lub Lublinie.

Metropolita Lubelski przypomniał o tym, że uczestnicząc w EDK wierni wyruszają na drogę krzyżową śladami Jezusa. Nie tylko rozważają odrzucenie i ból Chrystusa, ale przede wszystkim miłość Boga i każdego człowieka.

- Pierwsze i najważniejsze przykazanie miłości obejmuje całe nasze życie, nasze myśli i słowa. Nigdy nie możemy powiedzieć, że wypełniliśmy je do końca, że Bóg nie może od nas już niczego wymagać. Ciągle upadamy i popełniamy grzechy. Niech EDK budzi nasze sumienia, pomaga nam zawierzać Bogu nasze życie - mówił do zgromadzonych wiernych abp Stanisław Budzik.

Dokładnie 849 osób podążało trasą niebieską św. Faustyny Kowalskiej o długości ok. 30 km prowadzącą z Lublina wokół Zalewu Zembrzyckiego. Przy świetle miejskich latarni piechurzy odwiedzali kolejne stacje by zakończyć je modlitwą w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.

Trasę pomarańczową bł. Karoliny Kózkówny o dł. ok. 33 km prowadzącą z archikatedry, doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście wybrało 290 wiernych. Na żółtej drodze św. Jana Pawła II o dł. ok 43 km można było spotkać 219 pątników. Droga krzyżowa w tym przypadku rozpoczynała się w Archikatedrze Lubelskiej. Wierni podążali miejscowościami Konopnica, Kozubszczyzna, Radawiec Duży, Palikije, Wojciechów, Kębło. Dwunastą stację przeżywali w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

Trasa czerwona bł. Stefana Wyszyńskiego o dł. ok 46 km rozpoczynała podróż wiernych w Lublinie a zakończyła w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej, wzięło w niej udział 92 uczestników. Fioletowa bł. Władysława Gorala o dł. ok 41 km połączyła 312 wiernych, przebiegała przez Sławinek, Dąbrowicę,  Płouszowice, Motycz, Miłocin, Maszki Kolonię, Bochotnicę, Nałęczów, Chruszczów - Zarzeka i zakończyła w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

Szósta trasa - czarna bł. Piotra Jerzego Frassatiego o dł. ok 51 km wprowadziła na szlak pątniczy 58 osób. Była to trasa tzw. samotna, nie było na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych. Na wielu odcinkach prowadziła drogami gruntowymi lub leśnymi. Trasa brązowa bł. o. Józefa Mazurka o dł. ok 40 km. prowadziła przez Lasy Kozłowieckie do Bazyliki św. Anny w Lubartowie. Ten wariant wybrało w tym roku 264 osób. Zieloną trasą Sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo o dł. ok 42 km. podążało 58 osób, biegła ona doliną Wieprza i również kończyła w Bazylice św. Anny w Lubartowie. Dziewiątym i ostatnim pątniczym szlakiem była trasa żółto-niebieska św. Jakuba Apostoła Starszego o dł. ok 44 km. Połączyła na swojej drodze 39 wiernych. Prowadziła szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Głusku. Była to druga trasa tzw. samotna.

Przygotowania tegorocznych tras i propagowania idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie podjęła się grupa osób świeckich wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem, proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty