Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2016 r.
12:51

Rekrutacja na studia w Lublinie. Jak wybrać najlepszy kierunek studiów?

Autor: Zdjęcie autora opr. ask

Trwa rekrutacja na studia. To idealny moment, by jeszcze raz na spokojnie zastanowić się nad wybranym wcześniej kierunkiem. Od decyzji, jaką teraz podejmą nastolatki zależeć będzie ich dorosłe życie zawodowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku w Polsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło 280 tys. absolwentów szkół średnich, czyli o 20 tys. mniej, niż rok wcześniej. To wynik niżu demograficznego, który wkrótce przełoży się na zmniejszenie liczby „rąk do pracy”.

Informatyka? Psychologia?

Eksperci szacują, że nie przełoży się to jednak np. na większe zapotrzebowanie na nowych nauczycieli, czy psychologów. Potrzebni będą natomiast wykwalifikowani specjaliści, którzy będą w stanie podążać za postępem technologicznym, a także samodzielnie go kreować. Wiele analiz wskazuje na to, że kłopotów ze znalezieniem pracy nie będą mieć absolwenci kierunków informatycznych. Według raportu Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych do grona zawodów, na które będzie w najbliższych latach największy popyt należy medycyna oraz branża finansowa zatrudniająca o 43 proc. więcej osób niż było to w roku 2012, a także takie zawody jak coach, czy pedagog osób starszych.

Rury, przewody, mechanizmy, dane

Rosnącego zapotrzebowania na fachowców doświadcza także sektor związany z motoryzacyjną i nowymi technologiami. Poza deficytem pracowników umysłowych w specjalistycznych branżach, brakuje również wykwalifikowanych pracowników fizycznych tj: hydraulików, mechaników, spawaczy. Według zestawień, sektory w których odnotowuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników to także sektor IT, sektor finansowy oraz sektor e-marketingu. W branży IT mamy do czynienia z tzw. rynkiem kandydata, czyli sytuacją, w której popyt na pracowników przewyższa ich podaż.

W Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych specjalistów, a z raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe” wynika, ze na europejskim rynku pracy brakuje aż 500 tys. specjalistów w branży IT. Co ciekawe, według prognoz liczba miejsc pracy w tym sektorze zwiększy się o 58 proc., z około 182 tysięcy w 2012 roku, do 286 tysięcy w 2020 roku.

Ty i rynek

- Dlatego wybierając kierunek studiów warto zrobić to nie tylko w oparciu o własne predyspozycje, ale także uwzględniając zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy. Rozwój nowoczesnych technologii oraz postępująca informatyzacja życia codziennego i procesów powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów w branży IT– mówi Joanna Wojdan-Liszewska, starszy specjalista ds. PR w Transition Technologies, polskiej firmie informatycznej. Dodaje też, że osoby młode już na etapie studiów powinni aktywnie uczestniczyć w praktykach oraz stażach.

- Zdobyte doświadczenie i umiejętności z całą pewnością zaprocentują w przyszłości, dlatego też warto uczyć się od najlepszych. Jako polska firma informatyczna rok rocznie oferujemy cykl praktyk oraz staży dla studentów, a najlepszym studentom oferujemy zatrudnienie. Aktualnie, realizujemy ogólnopolski program edukacyjny „Zaprogramuj swoją przyszłość”, celem którego jest nauka podstaw programowani już na etapie szkół średnich – tłumaczy Wojdan-Liszewska.

Pytaj wujka, pytaj przyjaciela

Specjaliści podkreślają też, że wybierając kierunek studiów przeanalizować trzeba swoje cechy charakteru, które mogą predysponować do wykonywania określonej profesji. Osoby skrupulatne, dokładne, spokojne sprawdzą się w ekonomii, finansach, rachunkowości i administracji. Dla żywiołowych nastolatków ciekawsze będzie dziennikarstwo, zarządzanie, marketing, czy reklama. O wszystkim zdecydować mogą też zainteresowania, talenty i pasje. Przed ostatecznym wyborem warto też skonsultować się z rodziną i przyjaciółmi prosząc ich o wskazanie, w jakim zawodzie widzieliby nas w przyszłości. Ich opinie, nawet jeśli wydają się na pozór niedorzeczne, warto przemyśleć. Pod uwagę warto wziąć także zawodowe tradycje rodzinne. W razie wątpliwości można zwrócić się o pomoc do doradców zawodowych lub centrum karier.

Gdzie po indeks

Po wyborze kierunku pomyśleć trzeba też o wyborze właściwej uczelnię biorąc pod uwagę: kto prowadzi zajęcia, jakie są przedmioty, ile godzin wykładów, ile ćwiczeń, czy będzie można wybierać przedmioty fakultatywne. Pod uwagę należy wziąć także możliwość wyjazdów na stypendia zagraniczne. Bazować można na informacjach otrzymanych z internetu, ale warto też porozmawiać ze studentami lub absolwentami wybranego kierunku i spytać ich, jak oceniają studia oraz swoje szanse na rynku pracy.

Studia w Lublinie - lubelskie uczelnie czekają

• W tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich na kierunku weterynaria przygotował miejsce dla 2020 kandydatów. W sumie uczelnia ma swojej ofercie 34 kierunki studiów, w tym jedną nowość: chłodnictwo, klimatyzację i technologie zintegrowane.

• Politechnika Lubelska oferuje 20 kierunków kształcenia, w tym dwa nowe: inżynieria systemów bezpieczeństwa wewnętrznego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz marketing i komunikacja rynkowa na Wydziale Zarządzania. Uczelnia przygotowała 2025 miejsc na studiach stacjonarnych oraz 990 miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia.

• Uniwersytet Medyczny na pierwszy rok studiów planuje przyjąć 2242 kandydatów, w tym 290 na studia anglojęzyczne.

• UMCS na 80 kierunkach przygotował 7152 miejsca na pierwszy rok studiów stacjonarnych. Uczelnia szykuje pięć nowości: agrochemię na Wydziale Zamiejscowym w Puławach, społeczeństwo informacyjne, analitykę gospodarczą, architekturę informacji oraz studia drugiego stopnia na kierunkach geoinformatyka i logistyka.

• KUL przygotował w tym roku 50 kierunków studiów I stopnia i studiów jednolitych magisterskich. Tegoroczną nowością jest informatyka i teologia w języku angielskim.

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty