Trwa rekrutacja na studia. To idealny moment, by jeszcze raz na spokojnie zastanowić się nad wybranym wcześniej kierunkiem. Od decyzji, jaką teraz podejmą nastolatki zależeć będzie ich dorosłe życie zawodowe.
W tym roku w Polsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło 280 tys. absolwentów szkół średnich, czyli o 20 tys. mniej, niż rok wcześniej. To wynik niżu demograficznego, który wkrótce przełoży się na zmniejszenie liczby „rąk do pracy”.
Informatyka? Psychologia?
Eksperci szacują, że nie przełoży się to jednak np. na większe zapotrzebowanie na nowych nauczycieli, czy psychologów. Potrzebni będą natomiast wykwalifikowani specjaliści, którzy będą w stanie podążać za postępem technologicznym, a także samodzielnie go kreować. Wiele analiz wskazuje na to, że kłopotów ze znalezieniem pracy nie będą mieć absolwenci kierunków informatycznych. Według raportu Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych do grona zawodów, na które będzie w najbliższych latach największy popyt należy medycyna oraz branża finansowa zatrudniająca o 43 proc. więcej osób niż było to w roku 2012, a także takie zawody jak coach, czy pedagog osób starszych.
Rury, przewody, mechanizmy, dane
Rosnącego zapotrzebowania na fachowców doświadcza także sektor związany z motoryzacyjną i nowymi technologiami. Poza deficytem pracowników umysłowych w specjalistycznych branżach, brakuje również wykwalifikowanych pracowników fizycznych tj: hydraulików, mechaników, spawaczy. Według zestawień, sektory w których odnotowuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników to także sektor IT, sektor finansowy oraz sektor e-marketingu. W branży IT mamy do czynienia z tzw. rynkiem kandydata, czyli sytuacją, w której popyt na pracowników przewyższa ich podaż.
W Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych specjalistów, a z raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe” wynika, ze na europejskim rynku pracy brakuje aż 500 tys. specjalistów w branży IT. Co ciekawe, według prognoz liczba miejsc pracy w tym sektorze zwiększy się o 58 proc., z około 182 tysięcy w 2012 roku, do 286 tysięcy w 2020 roku.
Ty i rynek
- Dlatego wybierając kierunek studiów warto zrobić to nie tylko w oparciu o własne predyspozycje, ale także uwzględniając zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy. Rozwój nowoczesnych technologii oraz postępująca informatyzacja życia codziennego i procesów powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów w branży IT– mówi Joanna Wojdan-Liszewska, starszy specjalista ds. PR w Transition Technologies, polskiej firmie informatycznej. Dodaje też, że osoby młode już na etapie studiów powinni aktywnie uczestniczyć w praktykach oraz stażach.
- Zdobyte doświadczenie i umiejętności z całą pewnością zaprocentują w przyszłości, dlatego też warto uczyć się od najlepszych. Jako polska firma informatyczna rok rocznie oferujemy cykl praktyk oraz staży dla studentów, a najlepszym studentom oferujemy zatrudnienie. Aktualnie, realizujemy ogólnopolski program edukacyjny „Zaprogramuj swoją przyszłość”, celem którego jest nauka podstaw programowani już na etapie szkół średnich – tłumaczy Wojdan-Liszewska.
Pytaj wujka, pytaj przyjaciela
Specjaliści podkreślają też, że wybierając kierunek studiów przeanalizować trzeba swoje cechy charakteru, które mogą predysponować do wykonywania określonej profesji. Osoby skrupulatne, dokładne, spokojne sprawdzą się w ekonomii, finansach, rachunkowości i administracji. Dla żywiołowych nastolatków ciekawsze będzie dziennikarstwo, zarządzanie, marketing, czy reklama. O wszystkim zdecydować mogą też zainteresowania, talenty i pasje. Przed ostatecznym wyborem warto też skonsultować się z rodziną i przyjaciółmi prosząc ich o wskazanie, w jakim zawodzie widzieliby nas w przyszłości. Ich opinie, nawet jeśli wydają się na pozór niedorzeczne, warto przemyśleć. Pod uwagę warto wziąć także zawodowe tradycje rodzinne. W razie wątpliwości można zwrócić się o pomoc do doradców zawodowych lub centrum karier.
Gdzie po indeks
Po wyborze kierunku pomyśleć trzeba też o wyborze właściwej uczelnię biorąc pod uwagę: kto prowadzi zajęcia, jakie są przedmioty, ile godzin wykładów, ile ćwiczeń, czy będzie można wybierać przedmioty fakultatywne. Pod uwagę należy wziąć także możliwość wyjazdów na stypendia zagraniczne. Bazować można na informacjach otrzymanych z internetu, ale warto też porozmawiać ze studentami lub absolwentami wybranego kierunku i spytać ich, jak oceniają studia oraz swoje szanse na rynku pracy.
Studia w Lublinie - lubelskie uczelnie czekają
• W tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich na kierunku weterynaria przygotował miejsce dla 2020 kandydatów. W sumie uczelnia ma swojej ofercie 34 kierunki studiów, w tym jedną nowość: chłodnictwo, klimatyzację i technologie zintegrowane.
• Politechnika Lubelska oferuje 20 kierunków kształcenia, w tym dwa nowe: inżynieria systemów bezpieczeństwa wewnętrznego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz marketing i komunikacja rynkowa na Wydziale Zarządzania. Uczelnia przygotowała 2025 miejsc na studiach stacjonarnych oraz 990 miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia.
• Uniwersytet Medyczny na pierwszy rok studiów planuje przyjąć 2242 kandydatów, w tym 290 na studia anglojęzyczne.
• UMCS na 80 kierunkach przygotował 7152 miejsca na pierwszy rok studiów stacjonarnych. Uczelnia szykuje pięć nowości: agrochemię na Wydziale Zamiejscowym w Puławach, społeczeństwo informacyjne, analitykę gospodarczą, architekturę informacji oraz studia drugiego stopnia na kierunkach geoinformatyka i logistyka.
• KUL przygotował w tym roku 50 kierunków studiów I stopnia i studiów jednolitych magisterskich. Tegoroczną nowością jest informatyka i teologia w języku angielskim.