Stare Miasto ze względu na swój charakter jest dzielnicą specyficzną i ma swoje problemy. Zdaniem miejskich radnych, jednym z nich jest brak publicznych toalet. Pomóc ma przebudowa Trybunału Koronnego.
Na problem braku publicznej toalety w dzielnicy Stare Miasto uwagę zwróciły dwie miejskie radne z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Kamila Florek i Anna Ryfka, bo o nich mowa, w napisanej do prezydenta miasta interpelacji podkreśliły konieczność powstania na tym terenie takiej inwestycji.
– Już od jakiegoś czasu Rada Dzielnicy Stare Miasto porusza problem braku publicznych toalet na tym obszarze. Obecnie, od deptaka do Placu Zamkowego, mieszkańcy oraz turyści nie mają dostępu do odpowiednich sanitariatów, co skutkuje niestety korzystaniem z bram kamienic do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Taka sytuacja jest nieakceptowalna zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i zdrowia publicznego – przedstawiają problem radne.
Ich pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest zbudowanie publicznej toalety w budynku Trybunału Koronnego przy okazji zbliżającego się tam i planowanego od dłuższego czasu remontu.
– Rada dzielnicy, po konsultacjach z mieszkańcami, zaproponowała, aby nowa toaleta publiczna została zlokalizowana w budynku Trybunału Koronnego, który niedługo ma być poddany remontowi. Lokalizacja ta jest korzystna, gdyż w projekcie remontu można uwzględnić niezbędne zmiany, a z boku budynku znajduje się miejsce idealnie nadające się na tego typu inwestycję, pozbawione barier architektonicznych. Dodatkowo, rada dzielnicy uzyskała zgodę od konserwatora zabytków na realizację tego projektu, co znacznie ułatwia jego wdrożenie – tłumaczą pomysł radne i zauważają, że wykonanie toalet poprawiłoby zarówno warunki sanitarne w okolicy, jak również sytuację finansową miasta, gdyż za korzystanie z miejskiej toalety można by było pobierać opłaty.
Na tę propozycję odpowiedział zastępca prezydenta Lublina, Tomasz Fulara. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz turystów, w ramach projektu przebudowy Trybunału, została zaprojektowana toaleta umożliwiająca obsługę osób z niepełnosprawnościami z dogodnym wejściem z poziomu terenu od strony południowej budynku. Zakres udostępnienia i sposób jej obsługi będą podlegały dalszej analizie” - poinformował.
Kiedy więc remont?
Termin rozpoczęcie remontu zależy od kilku czynników. Jak dowiedzieliśmy się w Ratuszu analizowane są opcje finansowania remontu ze środków zewnętrznych, a sam projekt obecnie jest na etapie konsultowania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
– Remont i przebudowa Trybunału Koronnego jest na etapie opracowywania dokumentacji, zgodnie z umową zawartą z firmą Sound & Space spółka z o.o. Obecnie dokumenty są uzgadniane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Planujemy realizację tego zadania z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych, stąd analizujemy możliwości uzyskania takiego wsparcia zarówno z programów krajowych, jak i europejskich – poinformowała nas Monika Głazik z lubelskiego Ratusza.