Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2016 r.
6:50

Robot poda herbatę i zakręci gaz. Pomoże chorym na Alzheimera. Wkrótce testy

0 10 A A
Prof. Konrad Rejdak mówi, że w przyszłości robot mógłby trafić do domów pacjentów, zwłaszcza samotnych<br />
Prof. Konrad Rejdak mówi, że w przyszłości robot mógłby trafić do domów pacjentów, zwłaszcza samotnych

Na przełomie lutego i marca w Lublinie pierwsi pacjenci z chorobą Alzheimera wezmą udział w testach robota, który ma im pomagać w codziennym życiu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nad stworzeniem robota pracuje międzynarodowe konsorcjum, do którego oprócz lubelskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego należą zespoły z Niemiec, Włoch, Grecji i Wielkiej Brytanii. Urządzenie najpierw będzie testowane w warunkach szpitalnych – w klinice neurologii SPSK4 w Lublinie.

W przyszłości ma trafić do domów chorych i pomagać im w codziennym życiu – robot poda kubek herbaty czy zakręci gaz w kuchence. 

– Prace nad projektem idą bardzo intensywnie. W naszej klinice powstanie studio, w którym będą przebywać pacjenci. Studio ma odzwierciedlać warunki domowe. Znajdą się tam m.in. łóżko, fotel, szafka, sprzęt kuchenny – mówi prof. Konrad Rejdak, szef Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego, który kieruje zespołem lubelskich naukowców. – Z wykorzystaniem robota będą leczeni pacjenci z naszego oddziału z wczesną fazą choroby. Będą mieli do wykonania pewne zadania w odpowiednim czasie i sekwencji. Będą celowo prowokowani do popełniania błędów, bo musimy sprawdzić, czy robot na nie reaguje.

Profesor dodaje, że interakcja pomiędzy pacjentem i robotem ma ułatwić prowadzenie rehabilitacji. Zaprogramowany plan dnia oraz śledzenie codziennych czynności przez robota uświadomi pacjentowi, w jakich obszarach robi błędy i jak może to zmienić.

Prototyp robota ma przyjechać do Lublina na przełomie lutego i marca. – Po przyjeździe do Lublina będą nad nim jeszcze pracować inżynierowie z lubelskiej firmy Accrea, która zajmie się budową mechanicznych części urządzenia – mówi prof. Rejdak. – Docelowo chcielibyśmy, żeby powstały trzy takie roboty. Wszystko będzie jednak zależało od pieniędzy. Mamy nadzieję, że jeden z nich zostanie na stałe w naszej klinice.

W przyszłości robot miałby trafić do domów pacjentów. – Tam jest najbardziej potrzebny, bo osoby cierpiące na Alzheimera to często osoby samotne – mówi prof. Rejdak.

Miliony na pomoc dla chorych na Alzheimera

Międzynarodowe konsorcjum naukowców, które pracuje nad robotem, wygrało prestiżowy konkurs w ramach unijnego programu dotyczącego innowacji i wdrożeń w dziedzinie medycyny Horizon 2020. Ich projekt zajął pierwsze miejsce – pokonał 500 konkurentów z całej Europy. Wartość przedsięwzięcia to 4 mln euro. Uniwersytet Medyczny na swoją część badań dostanie 1,5 mln zł. Zespół neurologów z UM jest jedynym partnerem medycznym w tym projekcie.

Lekarze z Lublina pomagają zaplanować specjalistyczne funkcje użyteczne dla pacjentów. W robocie zostaną wykorzystane najnowsze technologie informatyczne i transmisji danych – mają to zagwarantować najlepsze ośrodki technologiczne w Europie. 

Pozostałe informacje

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty