Na przełomie lutego i marca w Lublinie pierwsi pacjenci z chorobą Alzheimera wezmą udział w testach robota, który ma im pomagać w codziennym życiu
Nad stworzeniem robota pracuje międzynarodowe konsorcjum, do którego oprócz lubelskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego należą zespoły z Niemiec, Włoch, Grecji i Wielkiej Brytanii. Urządzenie najpierw będzie testowane w warunkach szpitalnych – w klinice neurologii SPSK4 w Lublinie.
W przyszłości ma trafić do domów chorych i pomagać im w codziennym życiu – robot poda kubek herbaty czy zakręci gaz w kuchence.
– Prace nad projektem idą bardzo intensywnie. W naszej klinice powstanie studio, w którym będą przebywać pacjenci. Studio ma odzwierciedlać warunki domowe. Znajdą się tam m.in. łóżko, fotel, szafka, sprzęt kuchenny – mówi prof. Konrad Rejdak, szef Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego, który kieruje zespołem lubelskich naukowców. – Z wykorzystaniem robota będą leczeni pacjenci z naszego oddziału z wczesną fazą choroby. Będą mieli do wykonania pewne zadania w odpowiednim czasie i sekwencji. Będą celowo prowokowani do popełniania błędów, bo musimy sprawdzić, czy robot na nie reaguje.
Profesor dodaje, że interakcja pomiędzy pacjentem i robotem ma ułatwić prowadzenie rehabilitacji. Zaprogramowany plan dnia oraz śledzenie codziennych czynności przez robota uświadomi pacjentowi, w jakich obszarach robi błędy i jak może to zmienić.
Prototyp robota ma przyjechać do Lublina na przełomie lutego i marca. – Po przyjeździe do Lublina będą nad nim jeszcze pracować inżynierowie z lubelskiej firmy Accrea, która zajmie się budową mechanicznych części urządzenia – mówi prof. Rejdak. – Docelowo chcielibyśmy, żeby powstały trzy takie roboty. Wszystko będzie jednak zależało od pieniędzy. Mamy nadzieję, że jeden z nich zostanie na stałe w naszej klinice.
W przyszłości robot miałby trafić do domów pacjentów. – Tam jest najbardziej potrzebny, bo osoby cierpiące na Alzheimera to często osoby samotne – mówi prof. Rejdak.
Miliony na pomoc dla chorych na Alzheimera
Międzynarodowe konsorcjum naukowców, które pracuje nad robotem, wygrało prestiżowy konkurs w ramach unijnego programu dotyczącego innowacji i wdrożeń w dziedzinie medycyny Horizon 2020. Ich projekt zajął pierwsze miejsce – pokonał 500 konkurentów z całej Europy. Wartość przedsięwzięcia to 4 mln euro. Uniwersytet Medyczny na swoją część badań dostanie 1,5 mln zł. Zespół neurologów z UM jest jedynym partnerem medycznym w tym projekcie.
Lekarze z Lublina pomagają zaplanować specjalistyczne funkcje użyteczne dla pacjentów. W robocie zostaną wykorzystane najnowsze technologie informatyczne i transmisji danych – mają to zagwarantować najlepsze ośrodki technologiczne w Europie.