Mieszkańcy nie muszą obawiać się, że zostaną bez leków. Apteka przy Rynku na pewno będzie działać przez najbliższe dwa lata, czyli do czasu rozpoczęcia remontu kamienicy
Po naszym artykule o prawdopodobnym zamknięciu apteki przy Rynku skontaktowała się z nami właścicielka kamienicy. Zapewnia, że placówka na razie będzie działać, a remont kamienicy rozpocznie się nie wcześniej niż za dwa lata.
– Skupiamy się na pozyskaniu środków na remont. Chcę stworzyć tu miejsce związane przede wszystkim z kulturą i sztuką – mówi Olga Kwiecińska, właścicielka kamienicy „Apteka Lichtsona”. – Główna część kamienicy będzie poświęcona na działalność kulturalną m.in. warsztaty, spotkania, koncerty.
W planach są także większe imprezy kulturalne. – Jestem bardzo związana z Kazimierzem i zależy mi, żeby ożywić to miejsce poza sezonem. Wówczas bardzo mało się tu dzieje – mówi Kwiecińska. – Zajmuję się produkcją filmową i chciałabym tu stworzyć centrum, w ramach którego mogłyby się odbywać imprezy artystyczne łączące rożne aspekty kultury. Chciałabym, żeby mogli przyjeżdżać tu artyści, również zza granicy, tak jak to się dzieje m.in. podczas festiwalu „Dwa Brzegi”.
O dalszym działaniu apteki przy Rynku zapewnia też jej właściciel. - Chcemy zapewnić mieszkańców Kazimierza, że nasza apteka będzie im służyć nadal. Tak długo, jak długo tylko kamienica będzie dostępna my będziemy świadczyć naszą opiekę farmaceutyczną zapewniając pełna dostępność leków w najlepszych cenach dla pacjentów – zaznacza Lidia Kolucka-Żuk, pełnomocnik zarządu ds. komunikacji DOZ SA, właściciela DOZ aptek Dbam o Zdrowie.
. - Jesteśmy częścią społeczności lokalnej i dbamy o to, by nasi pacjenci mieli pewność, że będą mieli właściwą opiekę.
Narożna kamienica przy kazimierskim Rynku zostanie wyremontowana i zmodernizowana (jak na wizualizacji). – Modernizacja będzie polegała na wykonaniu dwóch kondygnacji usługowych. W piwnicy będzie zlokalizowana kuchnia i pomieszczenia techniczne, a na parterze sala restauracyjna – mówił Rafał Zelant z Grupy 5 Architekci, która we współpracy z pracownią GGP Architekci wykonała projekt.
– W górnej części będą mieszkania wielopokojowe do wynajęcia. Zostanie również zmieniony kąt dachu i powstanie poddasze użytkowe. W tym momencie na górze budynku jest niewykorzystany pustostan w bardzo złym stanie technicznym. Na dole budynku, który również jest w kiepskim stanie – działa sklep spożywczy, lodziarnia i apteka.
Kamienica „Apteka Lichtsona” to zabytek. Pierwszy obiekt w tym miejscu powstał prawdopodobnie ok. 1618 r. Przedstawił go na akwareli Zygmunt Vogel w 1794 r. Do początku XX w. był kilkukrotnie przebudowywany tracąc portyk ale zachowując bryłę. Obecny wygląd oraz podział kamienica uzyskała po roku 1922 r., w wyniku zespolenia trzech przylegających do siebie budynków.