Od kilku miesięcy nie działa apteka przy kazimierskim ośrodku zdrowia. Niebawem może przestać działać placówka w kamienicy „Apteka Lichtsona” przy Rynku. Mieszkańcy obawiają się, że zostaną bez leków.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Właściciel lokalu przy ul. Lubelskiej nie przedłużył umowy na jego wynajęcie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy przyczyną mogło być to, że najemca nie wywiązywał się z opłat. Niebawem, w związku z remontem kamienicy, być może przestanie działać również słynna apteka przy Rynku.
– Mamy nadzieję, że nie zostaniemy bez możliwości kupienia leków. Gdyby w Kazimierzu nie było apteki, trzeba by było jechać do Puław, a dla niektórych to spore utrudnienie – mówi pan Andrzej, mieszkaniec Kazimierza. – I nie chodzi tylko o mieszkańców, ale również o turystów. Do apteki przy Rynku wszyscy byli przyzwyczajeni.
Burmistrz miasteczka uspokaja, że nie ma powodów do obaw, bo niedługo zostanie otwarta nowa apteka przy ul. Lubelskiej. – Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy byli przyzwyczajeni do apteki przy Rynku, bo działała w tym miejscu jeszcze przed wojną, ale takie są prawa ekonomii. Wszystko zależy od prywatnych właścicieli – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Niebawem zacznie działać apteka przy ośrodku zdrowia. Moim zdaniem, na razie jedna placówka będzie w stanie zapewnić mieszkańcom potrzebne leki.
Jak dodaje burmistrz, było kilka prób otwarcia aptek w innych miejscach, ale jak na razie bez powodzenia. – Podjęto taką próbę m.in. przy ul. Browarnej przy Małym Rynku. Budynek nie spełniał jednak wymogów sanepidu – zaznacza Pisula. – Żeby otworzyć aptekę, trzeba dopełnić szeregu formalności, nie jest to takie łatwe.
– Apteka przy ul. Lubelskiej będzie otwarta lada moment. Nowy dzierżawca wyremontował lokal, ma już także pracowników – zapewnia Piotr Guz, przewodniczący Rady Miasta. – Zostały tylko formalności. Chodzi o pozwolenia na prowadzenie punktu aptecznego.
"Apteka Lichtsona" z mieszkaniami
Narożna kamienica przy kazimierskim Rynku zostanie wyremontowana i zmodernizowana. Prace budowlane zaczną się na początku 2016 i potrwają około półtora roku.
– Modernizacja będzie polegała na wykonaniu dwóch kondygnacji usługowych. W piwnicy będzie zlokalizowana kuchnia i pomieszczenia techniczne, a na parterze sala restauracyjna – mówił Rafał Zelant z Grupy 5 Architekci, która we współpracy z pracownią GGP Architekci wykonała projekt.
– W górnej części będą mieszkania wielopokojowe do wynajęcia. Zostanie również zmieniony kąt dachu i powstanie poddasze użytkowe. W tym momencie na górze budynku jest niewykorzystany pustostan w bardzo złym stanie technicznym. Na dole budynku, który również jest w kiepskim stanie – działa sklep spożywczy, lodziarnia i apteka.
Kamienica „Apteka Lichtsona” to zabytek. Pierwszy obiekt w tym miejscu powstał prawdopodobnie ok. 1618 r. Przedstawił go na akwareli Zygmunt Vogel w 1794 r. Do początku XX w. był kilkukrotnie przebudowywany tracąc portyk ale zachowując bryłę. Obecny wygląd oraz podział kamienica uzyskała po roku 1922 r., w wyniku zespolenia trzech przylegających do siebie budynków.