Mikołaj, który nie będzie przypominać tego z reklam wyruszy w trasę już w sobotę, po mszy w kościele pw. św. Mikołaja na Czwartku (początek o godz. 10). - Chcemy społeczeństwu pokazać postać św. Mikołaja, biskupa z Miry, wyprostować ją, pokazać prawdziwe oblicze - wyjaśnia ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii. - Bo dzisiaj sprowadzony jest do roli skrzata, Dziadka Mroza ze Wschodu lub kogoś, kto przybywa z Laponii.
Orszak św. Mikołaja zostanie zorganizowany po raz pierwszy. - Przejmujemy go z przedwojennej tradycji z Krakowa - mówi ksiądz proboszcz. - A na terenie naszej parafii znajduje się wiele chorych i potrzebujących dzieci.
Dlatego orszak ma odwiedzić z prezentami m.in. Dom Dziecka przy Sierocej, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy przy Chodźki (dawniej DSK), czy też Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Hirszfelda. Korowód dotrze przed Ratusz, gdzie o godz. 14 zaprezentowany będzie spektakl o życiu i działalności św. Mikołaja w wykonaniu Teatru Panopticum. A o godz. 15 odpalona zostanie... świąteczna iluminacja.
Choinkę przed Ratuszem zapewniają miejskie spółki, a świecące ozdoby na latarniach sponsor, czyli lubelskie browary. - Wszystko zostało uzgodnione z miejskim konserwatorem zabytków - zapewnia Krzysztof Komorski, zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miasta. I podkreśla, że logo sponsora nie będzie zbytnio rzucać się w oczy. Na deptaku pojawią się też świecące ozdoby przestrzenne: bombka i znane z ubiegłego roku sanie.
O ile za iluminację płaci sponsor, o tyle miasto postanowiło sfinansować druk 26 tys. papierowych aniołków (kosztowały 8 tys., zł), które będą rozdawane przechodniom, by mogli wpisywać na nich swoje życzenia. - Chcemy zaproponować mieszkańcom taką formę składania życzeń zamiast szablonowych SMS-ów do połowy książki telefonicznej - mówi Komorski. - Aniołek jest wodoodporny, mieści się w kopercie, można powiesić go na choince - dodaje.
Wracający nocami przez Bramę Krakowską nie powinni się dziwić, jeśli w przyszłym tygodniu taki anioł objawi im się na murze. Miasto ma go wyświetlać od poniedziałku lub wtorku od zmroku do godz. 3 w nocy.
Papierowe aniołki mają być rozdawane 13 i 14 grudnia (w godz. 15-18) w Felicity, Olimpie i Plazie, później 19 i 20 grudnia na deptaku i Starym Mieście oraz 21 grudnia, gdy po raz piętnasty odbędzie się
Wigilia Starego Miasta
Spotkanie tradycyjnie organizują staromiejscy dominikanie. Mszę celebrować będzie abp Stanisław Budzik, później przez uliczki przejdzie korowód. - Będzie symboliczny stół i wieczerza - zapowiada o. Grzegorz Kluz, przeor klasztoru. Będą też prezenty dla dzieci, a zakonnicy czekają na darczyńców, którzy pomogą je skompletować.
Również u Dominikanów mogą się zapisywać wszyscy chętni do występów w bożonarodzeniowej szopce, która stać będzie przed bazyliką od 18 grudnia do 11 stycznia.