Rada Kultury Przestrzeni doczekała się odpowiedzi na pytania dotyczące planowanej rozbudowy szpitala klinicznego przy ul. Staszica.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Chodzi o kontrowersyjną inwestycję, o której pisaliśmy w zeszłym roku. Z wizualizacji, które szpital pokazał na konferencji prasowej pod koniec października wynikało, że inwestycja wiązałaby się z wycięciem kilkudziesięciu drzew i zniszczeniem doliny Czechówki. Sprawą zainteresowała się wówczas m.in. Rada Kultury Przestrzeni.
– Problemem w tej sprawie jest brak rzetelnego informowania mieszkańców. Z jednej strony szpital upublicznia wizualizacje inwestycji, z drugiej nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, więc nie wiemy, czy forma obiektu jest ustalona ostatecznie – mówił nam wówczas Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. – Przygotowujemy stanowisko w tej sprawie i liczymy na otwartą dyskusję nad tą inwestycją.
Adam Borowicz, dyrektor SPSK1 w Lublinie zapewnia w piśmie do Rady Kultury Przestrzeni, że konkurs architektoniczny na koncepcję rozbudowy szpitala zostanie przeprowadzony we współpracy z lubelskim oddziałem SARP-u „z uwzględnieniem wszelkich wymogów wynikających z prawa budowlanego, zaleceń i wytycznych konserwatorskich, przyrodniczych, jak też innych stosownych instytucji”.
– Bardzo nas cieszą deklaracje dyrekcji szpitala dotyczące respektowania przepisów w zakresie ochrony przyrody przy realizacji tej inwestycji oraz współpracy z lubelskim SARP-em przy przeprowadzeniu konkursu na koncepcję rozbudowy szpitala. Bierzemy to za dobrą monetę – mówi Jan Kamiński.
– Natomiast dopóki nie zobaczymy projektu nie możemy się na razie do tego odnosić. Mamy jednak nadzieję, że wytyczne co do koncepcji się zmienią. Uważamy, że w przypadku rozbudowy szpitala w centrum miasta, gdzie dąży się do ograniczenia ruchu samochodów, liczba miejsc parkingowych powinna być ograniczona do minimum. A w dolinie Czechówki nie powinno ich być w ogóle – zaznacza.
Dyrektor szpitala informuje także, że trwa precyzowanie warunków konkursowych. Chodzi o formę organizacyjną, zakres i warunki wyjściowe, które po ogłoszeniu konkursu mają zostać upublicznione.
Rządowe pieniądze na rozbudowę szpitala
SPSK1 dostał 325 milionów rządowej dotacji na rozbudowę. W ramach inwestycji (która będzie realizowana w latach 2016–2022) mają powstać nowoczesne pracownie diagnostyczne, lądowisko dla helikopterów (od strony Czechówki) i nowe jednostki: Centrum Zdrowia Psychicznego (przy ul. Głuskiej) i Zakład Radioterapii (u zbiegu ulic Radziwiłłowskiej i 3 Maja). Klinika Chorób Zakaźnych ma zostać dostosowana do leczenia osób podejrzanych o zarażenie wirusem Ebola. Baza kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Staszica ma zostać powiększona.