Setki gimnazjalistów z całego miasta szykują się do szturmu na lubelskie licea. Te najlepsze od jutra otwierają swoje drzwi.
- To trochę tak, jak ze smakowaniem potrawy czy ciasta. Coś może pięknie wyglądać na zdjęciu w menu, ale prawdziwy smak poznamy dopiero, gdy skosztujemy - mówi Jolanta Misiak, lubelski wicekurator oświaty. - Dlatego zachęcamy wszystkich lubelskich gimnazjalistów do "skosztowania” szkół, które ich interesują.
Okazji w najbliższych dniach będzie sporo.
Już jutro o godz. 9 swoje drzwi otworzy VIII LO im. Zofii Nałkowskiej przy ul. Słowiczej. W piątek na kandydatów będą czekały dwie szkoły: III LO im. Unii Lubelskiej przy placu Wolności (w godz. 13-15) i IV LO im. Stefanii Sempołowskiej przy ul. Szkolnej (w godz. 9-12). A dzień później, czyli w sobotę (w godz. 10-14) IX LO im. Mikołaja Kopernika przy ul. Struga.
Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu. W poniedziałek od godz. 12 otwiera drzwi II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego przy ul. Ogrodowej. A w piątek, 4 kwietnia o godz. 13.30, I LO im. Stanisława Staszica przy Al. Racławickich.
- Warto przyjść, żeby zobaczyć wszystko na własne oczy: jak szkoła wygląda, kto w niej pracuje, jacy uczniowie się uczą, jaka jest atmosfera - wylicza Stanisław Stoń, dyrektor I LO. - To równie ważne, jak sama oferta edukacyjna.
Dlatego każda ze szkół na drzwi otwarte szykuje całą masę atrakcji. Będą pokazy naukowe, prezentacje kół zainteresowań, występy szkolnych teatrów i kabaretów, a także specjalne stoiska, gdzie gimnazjaliści zdobędą wszystkie informacje na temat zasad rekrutacji.
- Szkoły chcą wypaść jak najlepiej, bo przecież one też rywalizują. O to, żeby przyciągnąć do siebie jak najlepszych uczniów - wyjaśnia Misiak. - Stąd, zaczerpnięty od wyższych uczelni, pomysł z dniami otwartych drzwi i jak najciekawszym przedstawieniem własnej oferty.
- Ja jeszcze się waham - mówi Adrian Marciniak, uczeń 3 klasy jednego z lubelskich gimnazjów. - Biorę pod uwagę I LO im. Staszica i III LO im. Unii. Mam nadzieję, że dni otwartych drzwi rozwieją moje wątpliwości i pomogą w dokonaniu wyboru.
Co czeka gimnazjalistów
• od 25 maja do 13 czerwca - wybór szkoły i składanie podań
• od 20 do 25 czerwca - składanie kopii świadectw ukończenia gimnazjum i zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu
• 1 lipca - ogłoszenie wyników rekrutacji, wywieszenie list przyjętych kandydatów
• od 1 do 3 lipca - potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole, złożenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o szczególnych wynikach egzaminu
• od 4 do 9 lipca - rekrutacja uzupełniająca
• 10 lipca - ogłoszenie ostatecznych wyników rekrutacji, wywieszenie list przyjętych kandydatów.
Jak patrzeć na nowa szkołę
(na podstawie gazeta.edukacyjna.pl)