Pierwsze dwa projekty w ramach budżetu obywatelskiego wpłynęły we wtorek do Urzędu Miasta Lublin. Jeden dotyczy zagospodarowania terenów przy bronowickim odcinku Bystrzycy. Drugi, wymagający jeszcze uzupełnienia, to propozycja remontu jednej z ulic na Czubach.
Projekty muszą dotyczyć inwestycji lub prac wyłącznie na terenach należących do miasta. Odpadają działki prywatne, firm, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Drugi wymóg jest taki, że zadanie musi być wykonalne w ciągu roku. Projekty dzielą się na małe (o wartości nie przekraczającej pół miliona zł) i duże (od 500 tys. do 1,5 mln zł). Na duże miasto przeznaczy 4,5 miliona, a na małe 5 mln zł.
Wnioski należy zgłaszać na specjalnych drukach dostępnych m.in. na stronie obywatelski.lublin.eu. Na tej samej stronie można znaleźć też cennik umożliwiający obliczenie kosztów inwestycji, które obowiązkowo należy zapisać we wniosku.
Pod dużym projektem trzeba też zebrać 40 podpisów poparcia, a pod małym 20. Wszystko to mogą robić osoby, które mieszkają w Lublinie (nie trzeba mieć meldunku, wystarczy oświadczenie) i ukończyły 16 lat. Wnioski przyjmują filie Biura Obsługi Mieszkańców przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Kleeberga 12a, Szaserów 13-15 oraz Ratusz.
- Odpowiedzi na pytania udzielamy m.in. poprzez infolinię - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Numery telefonów to 81 466 19 00 i 81 466 19 01.