Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 października 2019 r.
15:20

„Seks, wóda, polibuda!” Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora am
26 13 A A
(fot. Krzysztof Mazur)

– Studenci są dziś zabiegani, zapracowani. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy – przekonywała studentka na seminarium „Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej?” w ACK Chatka Żaka. Nad obecnym kształtem i kierunkami rozwoju studenckiej kultury zastanawiali dyrektorzy państwowych i samorządowych instytucji kulturalnych, pracownicy ACK, przedstawiciele ministerstwa kultury i studenckiego samorządu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chatka Żaka cały czas skupia kulturę studencką. Stwarza klimat i możliwości. Od rana do nocy pęka w szwach – przekonuje prof. Urszula Bobryk, prorektor ds. studenckich UMCS.

– Studenci nie szukają tu wolności, jak miało to miejsce kiedyś, ale możliwości bycia razem, poszerzenia swojej kreatywności. Studia to czas na eksperymenty – dodaje Izabela Pastuszko, zastępca dyrektora ACK. – Wyzwanie, które stoi przed nami, to zdefiniowanie na nowo kultury studenckiej.

Stąd pomysł na ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej. Piątkowe seminarium to pierwszy krok w tym kierunku. W przyszłym roku ma zostać postawiona „diagnoza” poprzedzona badaniami socjologicznymi i warsztaty ze specjalistami.

– W 2021 r. zaprezentujemy na forum nasze rekomendacje – zapowiada Pastuszko.

Pod koniec 2018 r. w Polsce było 230,3 tys. studentów. Tymczasem w Polsce jest tylko 14 ośrodków kultury studenckiej.

– Warszawy na tej mapie nie ma. Ale może wróci – ma nadzieję Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Może też wróci też to, co w kulturze studenckiej było najważniejsze. To, że promieniała na cała Polskę.

Choć nikt nie ma wątpliwości, że czasy gdy to Akademickie Centrum Kultury było miejscem gdzie narodziły się najważniejsze zjawiska w lubelskiej kulturze (Grupa Zamek, Awangarda Lubelska, alternatywa teatralna) już nie wrócą, to – zdaniem uczestników piątkowego seminarium – nie wszystko jeszcze stracone.

– Czym innym żyli studenci 15 lat temu, czym innym żyją dziś. Ale jeśli damy im miejsce gdzie młodzi ludzie będą się mogli na różne sposoby wyrażać, stworzymy im przestrzeń i środowisko, a niekoniecznie wyznaczymy kierunki… Studenci szukają. I mają się prawo mylić – mówi Jarosław Cymerman, kiedyś student UMCS, dziś zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego.

– Kultura studencka przemija. Zmagamy się z tym zagadnieniem od wielu lat – przyznaje Bogdan Bracha z Orkiestry św. Mikołaja, która od lat działa w Chatce Żaka. Jego zdaniem przyczyny są dwie. – Pierwsze to zmiana ustroju, o wolność nie trzeba już walczyć. Druga to cyfryzacja. Nie tylko my mamy problem z widownią, bo ludzie wolą być online. Człowiek w wieku najbardziej twórczym nie ma już potrzeby wyrażania siebie za pomocą kultury. Ale to gdzieś się dzieje. Nasze zadanie to wyłowić i wesprzeć.

– To co przyczyniło się do zaniku kultury studenckiej to konsumpcjonizm – zauważa Cymerman. – Utkwił mi w głowie taki tytuł artykułu prasowego „Koziołek kozienaliowy tonie w kuflu piwa”.

O tym jak dziś wyglądają Dni Kultury Studenckiej mówił też Rafał Koziński, zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie.

– Na jednym z juwenaliowych korowodów ciężarówki wiozły banery nie z nazwami uczelni, ale koncernów piwnych. A studenci krzyczeli „Seks, wóda, polibuda!”. Problem z juwenaliami jest ogólnopolski, to czysty impresariat i sprzedaż hektolitrów piwa – zauważa. – Ale na KUL wygląda to zupełnie inaczej. Tam kultura studencka przetrwała i wciąż jest żywa. Kulturalia robią studenci dla studentów.

– My też się zastanawiamy czym jest kultura studencka, jak ją promować, jak dotrzeć do naszych kolegów – przyznaje przedstawicielka Komisji Kultury Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS. – Rozrywka jest bardzie widoczna, ale kultura tez gdzieś w nas jest. Studenci są dziś zabiegani, zapracowani, kultura nam gdzieś ucieka. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty