Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 października 2019 r.
15:20

„Seks, wóda, polibuda!” Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora am
26 13 A A
(fot. Krzysztof Mazur)

– Studenci są dziś zabiegani, zapracowani. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy – przekonywała studentka na seminarium „Czy jest szansa na przyszłość kultury studenckiej?” w ACK Chatka Żaka. Nad obecnym kształtem i kierunkami rozwoju studenckiej kultury zastanawiali dyrektorzy państwowych i samorządowych instytucji kulturalnych, pracownicy ACK, przedstawiciele ministerstwa kultury i studenckiego samorządu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chatka Żaka cały czas skupia kulturę studencką. Stwarza klimat i możliwości. Od rana do nocy pęka w szwach – przekonuje prof. Urszula Bobryk, prorektor ds. studenckich UMCS.

– Studenci nie szukają tu wolności, jak miało to miejsce kiedyś, ale możliwości bycia razem, poszerzenia swojej kreatywności. Studia to czas na eksperymenty – dodaje Izabela Pastuszko, zastępca dyrektora ACK. – Wyzwanie, które stoi przed nami, to zdefiniowanie na nowo kultury studenckiej.

Stąd pomysł na ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej. Piątkowe seminarium to pierwszy krok w tym kierunku. W przyszłym roku ma zostać postawiona „diagnoza” poprzedzona badaniami socjologicznymi i warsztaty ze specjalistami.

– W 2021 r. zaprezentujemy na forum nasze rekomendacje – zapowiada Pastuszko.

Pod koniec 2018 r. w Polsce było 230,3 tys. studentów. Tymczasem w Polsce jest tylko 14 ośrodków kultury studenckiej.

– Warszawy na tej mapie nie ma. Ale może wróci – ma nadzieję Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Może też wróci też to, co w kulturze studenckiej było najważniejsze. To, że promieniała na cała Polskę.

Choć nikt nie ma wątpliwości, że czasy gdy to Akademickie Centrum Kultury było miejscem gdzie narodziły się najważniejsze zjawiska w lubelskiej kulturze (Grupa Zamek, Awangarda Lubelska, alternatywa teatralna) już nie wrócą, to – zdaniem uczestników piątkowego seminarium – nie wszystko jeszcze stracone.

– Czym innym żyli studenci 15 lat temu, czym innym żyją dziś. Ale jeśli damy im miejsce gdzie młodzi ludzie będą się mogli na różne sposoby wyrażać, stworzymy im przestrzeń i środowisko, a niekoniecznie wyznaczymy kierunki… Studenci szukają. I mają się prawo mylić – mówi Jarosław Cymerman, kiedyś student UMCS, dziś zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego.

– Kultura studencka przemija. Zmagamy się z tym zagadnieniem od wielu lat – przyznaje Bogdan Bracha z Orkiestry św. Mikołaja, która od lat działa w Chatce Żaka. Jego zdaniem przyczyny są dwie. – Pierwsze to zmiana ustroju, o wolność nie trzeba już walczyć. Druga to cyfryzacja. Nie tylko my mamy problem z widownią, bo ludzie wolą być online. Człowiek w wieku najbardziej twórczym nie ma już potrzeby wyrażania siebie za pomocą kultury. Ale to gdzieś się dzieje. Nasze zadanie to wyłowić i wesprzeć.

– To co przyczyniło się do zaniku kultury studenckiej to konsumpcjonizm – zauważa Cymerman. – Utkwił mi w głowie taki tytuł artykułu prasowego „Koziołek kozienaliowy tonie w kuflu piwa”.

O tym jak dziś wyglądają Dni Kultury Studenckiej mówił też Rafał Koziński, zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie.

– Na jednym z juwenaliowych korowodów ciężarówki wiozły banery nie z nazwami uczelni, ale koncernów piwnych. A studenci krzyczeli „Seks, wóda, polibuda!”. Problem z juwenaliami jest ogólnopolski, to czysty impresariat i sprzedaż hektolitrów piwa – zauważa. – Ale na KUL wygląda to zupełnie inaczej. Tam kultura studencka przetrwała i wciąż jest żywa. Kulturalia robią studenci dla studentów.

– My też się zastanawiamy czym jest kultura studencka, jak ją promować, jak dotrzeć do naszych kolegów – przyznaje przedstawicielka Komisji Kultury Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS. – Rozrywka jest bardzie widoczna, ale kultura tez gdzieś w nas jest. Studenci są dziś zabiegani, zapracowani, kultura nam gdzieś ucieka. Wybieramy łatwiejsze formy rozrywki, ale nie wszyscy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty