Program tegorocznego Europejskiego Festiwalu Smaku aż kipi od koncertów, wystaw, teatru, dobrej literatury i poezji. Na urodziny Stana Borysa w Lublinie wybierają się fani artysty z całego świata. Sensacją jest występ aktorów kultowego teatru STS i koncert Franki de Mille pod patronatem radiowej "Trójki”.
– Lubelscy kucharze zabrali się za wskrzeszanie historii. Historia stała się czymś potrzebnym właśnie kucharzom, smakoszom i wielbicielom tradycyjnych produktów. Stare zapomniane receptury, mody i zwyczaje zostały wskrzeszone – mówi prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w piątek na scenie ustawionej na placu po Farze poprowadzi gotowanie z VIP-ami.
Będą warsztaty staropolskiej kuchni, nowością jest Noc Nalewek z wjazdem króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki, która zacznie się w sobotę, 10 września, o 22 i warsztaty dobrego smaku. Kulinarnych wydarzeń będzie o wiele więcej.
– Ale w tym roku kulturę biesiadnego stołu zdominowała kultura i sztuka – mówi Jan Babczyszyn, producent koncertu i benefisu Stana Borysa w Lublinie.
Dziś są moje urodziny
W sobotę, 10 września, na scenę wyjdzie polsko-ukraińskie trio Dagadana (zdobywcy Fryderyków), następnie brytyjska wokalistka Franka de Mille, która na miejsce premierowego koncertu w Polsce wybrała Lublin. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Kelvin Armstrong, który grał z Davidem Bowie, Massive Attack, Sinéad O'Connor i Moya Brennan z Clannad.
Ale najważniejszy koncert zacznie się w niedzielę, 11 września, o godz. 20. – Jestem szczęśliwy, że mogę obchodzić urodziny i benefis 50-lecia twórczości w Lublinie i śpiewać na ruinach kościoła farnego, gdzie według legendy Michał Archanioł ukazał się księciu Leszkowi Czarnemu – mówi Stan Borys, który zaśpiewa swoje największe przeboje "Anna”, "Jaskółka uwięziona”, "Dzika plaża”, pieśni Norwida oraz nowe piosenki.
Po koncercie rozpocznie się benefis z udziałem zaproszonych gości, wśród których są znakomity poeta Ernest Bryll i aktor Karol Strassburger. Całość będzie rejestrować telewizja dla TVP2. Scenografię koncertu przygotował Jarosław Koziara.
Piosenki nie tylko Osieckiej
– W Lublinie wystąpi aż pięciu aktorów z dawnego zespołu, w tym Bella Olejnik znana z Kabareciku Olgi Lipińskiej. Mamy jeszcze bilety na to przestawienie – mówi Elżbieta Cwalina, organizator spektaklu.
Na festiwalu nie zabraknie dobrej poezji (wieczór autorski Ernesta Brylla połączony z promocją książek Wydawnictwa "Gaudium” ) i literatury (spotkanie z Małgorzatą Kalicińską).
W niedzielę, 11 września, będzie można obejrzeć film dokumentalny "Wolność jak płomień” poświęcony Stanowi Borysowi, który dostał aż dwie prestiżowe nagrody w Hollywood i spotkać się z reżyserem filmu Iwoną Sadowską.