Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2023 r.
16:29

Stare lodówki jak kopalnie. Tak to się robi w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A

Robot systematycznie nakłuwa obudowę lodówki, aby zbadać czy w piance izolacyjnej nie ma wybuchowego gazu. Tak zaczyna się proces przetwarzania starej lodówki. W zakładzie przy ulicy Metalurgicznej w Lublinie uruchomiono najnowszą w Polsce linię technologiczną dającą lodówkom „życie po życiu”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego działa w ramach Polskiej Korporacji Recyclingu, której szefują Grażyna Rokosz i Witold Chemperek. Dla starszego pokolenia czytelników te nazwiska, i słusznie, kojarzą się z firma Ducat Service. Niegdyś te przedsiębiorstwo było potentatem w handlu sprzętem RTV i AGD. – Kiedyś sprzedawałem, a dziś zajmuje się utylizacja tego sprzętu – mówi z uśmiechem Witold Chemperek.

– Dzięki funduszom norweskim uruchomiliśmy linię wykorzystującą technologię automatycznego i jednoczesnego sortowania odpadów z urządzeń chłodniczych oraz regranulacji tworzyw sztucznych pochodzących z utylizacji lodówek – mówił Witold Chemperek.

Krótkom mówiąc: lodówka wjeżdża na linię recyclingu, a roboty odzyskują wszystko co można powtórnie wykorzystać. Zużyta lodówka ożywa w nowych produktach. Rocznie na tej linii  przetwarzanych jest 300 tysięcy tego typu urządzeń. Zakład zajmuje się także utylizacją telewizorów, kopiarek, małego sprzętu AGD oraz zużytych baterii.

 – Dzięki technologii uruchomionej przy pomocy funduszu Norweskiego stara lodówka zmienia kopalnię. Odzyskujemy z niej miedź, aluminium, stal dla hutnictwa – wymienia Witold Chemperek. – Plastiki, dzięki nowej linii, są przerabiane na najwyższej klasy granulat, który jest wykorzystywany w przemyśle, min. przy produkcji opakowań. Czynnik chłodniczy, palny gaz, jest odsysany i wykorzystywany do ogrzewania naszego zakładu przetwarzania – dodaje Witold Chemperek.

– Odzyskane i precyzyjne posortowane metale oraz plastik, w postaci granulatu, wracają do ponownego przetworzenia. W ten sposób oszczędzamy zasoby naszej planety oraz redukujemy ślad węglowy – mówi Grażyna Rokosz, prezes Polskiej Korporacji Recyclingu.

Firma z Metalurgicznej posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Dwójka młodych inżynierów, Aleksandra Flis oraz Bartłomniej Wrona, pracują nad udoskonaleniem procesu recyclingu sprzętu RTV i AGD. Mają już znaczące sukcesy i unikalne patenty na skalę światową.  Wymyślili i opatentowali proces przerabiania pianki używanej do izolacji lodówek w super chłonny absorbent produktów ropopochodnych. Pianka dotychczas była traktowana jako odpad.  

– Opatentowany przez materiał 6 raz lepiej absorbuje, niż używane obecnie środki, produkty ropopochodne, nawet w wodzie. Nasz patent uzyskał już wiele nagród i żywo się nim interesują nabywcy z całego świata – mówi Aleksandra Flis, absolwentka krakowskiej AGH. Absorbent nie jest ostatnim słowem dwójki młodych inżynierów z CBR przy ulicy Metalurgicznej.

Zakład potrzebuje olbrzymiej liczby zużytych lodówek i innego sprzętu RTV czy AGD, aby sprawnie funkcjonować na wysokich obrotach Obecnie zbiera zużyty sprzęt z całej Polski, ale jeżeli ktoś się chce pozbyć dużego AGD – lodówki czy pralki – bez wychodzenia  z domu, wystarczy wejść i na stronę www.odbiorydomowe.pl. Można też przywieźć stare urządzenia n a miejsce. Chętnie je odbiorą.

– Recykling materiałów powstałych z odpadów to jedna z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Od utylizacji różni się tym, że odpady nie są niszczone, lecz ponownie przetwarzane – dotyczy to takich surowców wtórnych jak szkło, tworzywa sztuczne, papier czy metale. Odzyskane materiały mogą być wykorzystane ponownie, część z nich można przetwarzać kilka czy kilkanaście razy, a niektóre, jak aluminium czy szkło, bez końca. Podstawą recyklingu jest więc dokładna i prawidłowa segregacja odpadów, a to działanie w największym stopniu zależy od każdego z nas – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty