Lublinianie reprezentujący różnorodne środowiska, ludzie nauki i kultury, działacze i społecznicy, dziennikarze i przewodnicy, architekci, artyści, budowlańcy założyli kilka dni temu Stowarzyszenie Lubelska Fara.
Staromiejska fara św. Michała została rozebrana w połowie XIX stulecia, ze względu – jak informują przewodniki - na fatalny stan obiektu.
– Obecnie, gdy nasze miasto się rozwija, odbudowa fary stanowiłaby wymowny i trwały znak historycznej dumy Lublina i współczesnych aspiracji kulturowych, wpisujący się w sekwencję: tradycja – tożsamość– współczesność – uważają założyciele stowarzyszenia, którzy dążą do jej odbudowy. Inicjatorzy uznali, że jubileusz 700-lecia miasta jest dobrą okazją realizacji ich pomysłu. Zachęcają wszystkich o wsparcie idei odbudowy Lubelskiej Fary.
W czwartek (21 stycznia) o godz. 10 stowarzyszenie zaprasza na plac Po farze na konferencję prasową, która będzie poświęcona idei odbudowania świątyni. – Nasza idea opiera się na przekonaniu, że dzieło to będzie trwałym pomnikiem i wyrazistym symbolem obchodów 700-lecia Lublina. Przywróci miastu obiekt wpisany nierozerwalnie w jego dzieje – piszą w zaproszeniu.
Stowarzyszenie jest kontynuacją założonego w marcu zeszłego roku Społecznego Komitetetu Odbudowy Lubelskiej Fary. W jego skład wchodzą: prezes Ryszard Montusiewicz, wiceprezesi: dr Józef Zięba, Andrzej Zdunek, skarbnik Wojciech Górski, sekretarz Marian Czajczyk, członkowie zarządu: Kazimierz Stasz, Jerzy Jacek Bojarski. Komisja Rewizyjna: przewodniczący Wojciech Wnuk, członkowie - Stanisław Jan Dąbrowski, Bogna Bender-Motyka. Pozostali członkowie założyciele: Benek Homziuk, Sławomir Hapoński, Waldemar Patyra, Bożena Maziarz, dr Maria Dylewska, Krzysztof Mucha, prof. Jadwiga Kuczyńska, Edward Balawejder, Sławomir Janicki, Jerzy Sprawka, prof. Kazimierz Głowniak, Krystyna Głowniak i Stanisław Bałdyga.