W ciągu dwóch tygodni miasto ogłosi konkurs na dyrektora Teatru Starego. Remont zabytku potrwa jeszcze kilkanaście miesięcy, ale szef placówki zacznie pracę już w styczniu. Zajmie się przygotowaniem programu i promocją teatru.
W budynku trwa remont, który zgodnie z planem powinien potrwać do końca przyszłego roku. Możliwe jednak, że prace zakończą się już w listopadzie.
– Instytucja powinna rozpocząć działalność już w styczniu, by przygotować repertuar na 2012 rok – mówi Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta Lublina.
– Trzeba zakontraktować przedstawienia. Część zewnętrznych funduszy na remont teatru, przeznaczona jest na wyposażenie. Chcemy je kupić z udziałem nowego dyrektora. Mamy również milion złotych na promocję. Te pieniądze trzeba wydać do końca 2011 roku - dodaje.
Zajmie się tym nowy szef placówki. Do pomocy będzie miał na razie jedną osobę. Przyszłoroczny budżet teatru szacowany jest na 300 – 350 tys. zł. Może jeszcze zostać okrojony. Do tej sumy należy doliczyć 1 mln zł na promocję.
– Liczymy również, że nowemu szefowi teatru uda się pozyskać dodatkowe środki z Unii Europejskiej – dodaje Wysocki.
Konkurs na dyrektora zostanie ogłoszony w ciągu dwóch tygodni. O tym, kto obejmie ster w Teatrze Starym dowiemy się na przełomie roku. Władze miasta zapowiadają, że w 2012 roku, kiedy TS rozpocznie faktyczną działalność, zespół pracowników powiększy się o dodatkowe kilka osób.
Stary będzie teatrem impresaryjnym. Pierwszym w Lublinie i jednym z nielicznych w Polsce.
– Nie będzie to jednak miejsce, gdzie przyjeżdżają artyści, żeby zarabiać pieniądze – zapowiada Wysocki. – Chcemy za to przeciwstawić się koncepcji teatru ze stałym składem, który realizuje tylko własne produkcje. To nie zawsze się sprawdza. Teatr Stary będzie udostępniany zarówno dla artystów z zewnątrz, jak i lubelskich twórców.
Obiekt ma być również wykorzystywany, przy okazji odbywających się w mieście festiwali.
– Całą wizję dopełni dyrektor, swoim autorskim programem – mówi Anna Pajdosz, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. – Teatr ma budować wizerunek miasta i pełnić role edukacyjną. Chodzi o przygotowanie odbiorców do wydarzeń związanych np. z Europejską Stolicą Kultury.
Po remoncie widownia Teatru Starego pomieści ok. 200 osób. Budynek będzie miał pięć kondygnacji. Na piętro wrócą loże, których drewniane elementy przekazano już do renowacji.
Zabytkowy gmach pochodzi z 1882 roku. Starszy jest tylko jego krakowski imiennik. W czasach PRL, w Starym mieściło się kino. Zostało zamknięte w latach 80. ubiegłego wieku.
Kto będzie starał się o stołek dyrektora Teatru Starego?Czytaj co ludzie związani z kulturą mówią w naszej sondzie