Już w piątek na deptaku rozbłyśnie świąteczna iluminacja. Inna niż zwykle. Za tydzień zacznie się budowa szopki, która stanie obok dominikanów szykujących już Wigilię Starego Miasta. Tradycyjną, ale... inną niż zwykle.
– Na Bramie Krakowskiej jak co roku zostanie włączona iluminacja sponsorowana przez Herbapol, a na deptaku iluminacja Perły Browarów Lubelskich – mówi Krzysztof Komorski z Urzędu Miasta. – Wszystkie elementy iluminacji na latarniach zostaną wymienione na nowe, w naszym przekonaniu ładniejsze, bardziej nowoczesne – dodaje.
Za trzy lata ma nastąpić kolejna wymiana dekoracji.
11 grudnia powinien się zacząć montaż szopki bożonarodzeniowej, która znów stanie na Starym Mieście koło bazyliki Dominikanów. Otwarcie stajenki zostało zaplanowane na 18 grudnia. Przez trzy pierwsze dni w pobliskim klasztorze odbywać się będzie "Aniołkowo”, czyli warsztaty dla dzieci w wieku 5 i 6 lat.
– W naszym klasztorze pojawi się ponad 800 dzieci – zapowiada o. Grzegorz Kluz, przeor klasztoru. Dzieci podzielone będą na 24 grupy, każda z nich zbuduje własną uliczkę miasteczka Betlejem, które powstanie na klasztornych krużgankach. Betlejem będzie wykonane z pudełek, rurek, resztek tkanin i papieru. Całość zostanie podświetlona. Miasteczko będzie można zwiedzać od 21 grudnia aż do 6 stycznia.
W trakcie "Aniołkowa” dzieci poznają też zwyczaje świąteczne innych kultur, w planie jest również wykonywanie aniołków (można będzie je zostawić lub zabrać na pamiątkę).
Od 18 do 20 grudnia od godz. 10 do 13 w szopce będą rozbrzmiewać kolędy. 21 grudnia z koncertem bożonarodzeniowym w bazylice (wstęp wolny) wystąpi Męski Zespół Wokalny Kairos i zaproszeni goście.
22 grudnia odbędzie się Wigilia Starego Miasta. Przed bazyliką trwać będzie Kiermasz Dominikański, planowana jest aukcja charytatywna, a po mszy pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło rozpocznie się korowód wokół Trybunału oraz wieczerza, podczas której Mikołaj ma rozdawać dzieciom prezenty.
– Gdyby jeszcze ktoś chciał się włączyć do tworzenia tych paczek, to jak najbardziej może – zachęca o. Kluz. Wigilii towarzyszyć mają kolędy płynące z szopki.
Przed Trybunałem Koronnym stanie wielka choinka i dwadzieścia mniejszych drzewek.
Budowa szopki będzie kosztować 32 tys. zł, kolejne 20 tys. miasto da na jej ochronę. Za iluminację nie zapłaci ani grosza.