Uczelnia planuje zorganizować debatę ekspercką oraz wspólne usuwanie krzewów i podrostów drzew z terenu mokradła. W tej edycji, dyskusja skoncentruje się na Chełmskich Torfowiskach Węglanowych.
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest 2 lutego od 1971 roku jako pamiątka podpisania Konwencji Ramiarskiej, której celem jest ochrona i zrównoważone użytkowanie mokradeł.
Od 7 lat w obchody święta włączają się Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. W tej edycji planowana jest debata ekspercka, która odbędzie się 2 lutego o godz. 8:15 w sali 301D na terenie wydziału włączającego się w obchody.
Tematami, które będą poruszane to m.in. zagrożenia dla Chełmskich Torfowisk Węglanowych, ich przyszłość oraz wyzwania dla ochrony, a także metody monitorowania przyrody. Przemawiać będą naukowcy, specjaliści od ochrony mokradeł, przedstawiciele jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów gospodarczych. Debata jest skierowana do osób związanych z tematem torfowisk, ale też dla wszystkich, którym nie jest obojętny ich los.
Drugą częścią obchodów będą wspólne działania na rzecz ochrony czynnej, czyli usunięcie krzewów i podrostów drzew znajdujących się na terenie torfowiska w obrębie ścieżki przyrodniczej „Motylowe Łąki”. Akcja odbędzie się 9 lutego i jest skierowana do wszystkich chętnych wolontariuszy.