Kolejne ulice mają zostać uzbrojone w kanalizację sanitarną, dzięki czemu mieszkańcy pobliskich domów będą mogli zlikwidować szamba i podłączyć posesję do kolektora. Na koniec zeszłego roku stopień skanalizowania miasta wynosił już 98,95 proc.
Czy można mieszkać przy Nadbystrzyckiej i nie korzystać z miejskiego wodociągu? Okazuje się, że tak. Wodę z własnych studni czerpią mieszkańcy niektórych domów pomiędzy Politechniką Lubelską a ul. Plażową. Część budynków nie ma również podłączenia do zbiorczej kanalizacji. Jeszcze w tym miesiącu ma się tutaj zacząć budowa podziemnych sieci planowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. – Doprowadzimy kanalizację do 17 posesji – mówi Magdalena Bożko, rzeczniczka MPWiK. Na maj planowane jest rozpoczęcie takich samych prac w rejonie ul. Wapiennej.
To tylko dwa z wielu miejsc, do których doprowadzone mają być podziemne sieci. Miejska spółka przygotowuje się już do kolejnych inwestycji. Na Skowronkowej ma powstać niemal 6 km kolektora sanitarnego, we wrześniu mają się rozpocząć prace budowlane w starej części ul. Poligonowej oraz w ul. Raginisa.
Aż 10,5 km kanalizacji sanitarnej przybędzie na Ponikwodzie, w ul. Brzozowej, Daktylowej, Dożynkowej, Kminkowej, Lubczykowej, Majerankowej, Narcyzowej, Orzechowej, Palmowej, Paprociowej, Pistacjowej, Sekwojowej, Trześniowskiej, Wrzosowej oraz Żurawinowej. Prace w tych ulicach mają być wykonane do końca marca 2022 r. – Trwa etap projektowania – informuje MPWiK. Projektowana jest także sieć w ul. Sławinkowskiej, Marzanny, Niezapominajki, Głównej, Kmiecej oraz Mgielnej.
Wszystkie te sieci mają powstać w ramach dużego programu rozbudowy wodociągów i kanalizacji, wartego ponad 267 mln zł, którego koszty w dużym stopniu pokryją fundusze Unii Europejskiej. Jej dofinansowanie to ponad 138 mln zł. Efektem ma być m.in. wybudowanie 51 km nowej sieci sanitarnej i modernizacja ponad 10 km już istniejących kolektorów oraz modernizacja oczyszczalni ścieków, a także wybudowanie 19,5 km wodociągu.
– Wyeliminuje to kolejne nieskanalizowane i niezwodociągowane enklawy – podkreśla Bożko i dodaje, że dzięki rozbudowie sieci możliwe będzie zapewnienie kanalizacji ponad 3400 osobom i podłączenie do wodociągu kolejnych 754 mieszkańców. Część inwestycji już zakończono, m.in. w ul. Abramowickiej, Barwnej, Podleśnej, czy Smoluchowskiego, inne niebawem powinny być gotowe. Na marzec zapowiadany jest finał robót w ul. Biskupie, Dojazdowej, Cienistej i Krężnickiej, zaś w kwietniu na Mieszczańskiej, Przymieszczańskiej, Nasturcjowej, Przygodnej, Sąsiedzkiej i Szafranowej. W maju gotowa ma być sieć w ul. Peoniowej, we wrześniu na Paśnikowskiego i Romanowskiego, a w październiku w ul. Lipskiej, Stary Gaj, Tęczowej, Zagajnikowej, Modrej, Świeżej i Ziołowej.