Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 czerwca 2015 r.
17:20

Szkoła dla sędziów i prokuratorów w Lublinie już działa. Powstała w pałacu

Nowoczesne rozwiązania w XVIII-wiecznym pałacu. Tak wygląda nowy ośrodek kształcenia sędziów i prokuratorów w Lublinie. W czwartek rozpoczął działalność

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W kraju, w którym ustawy zmienia się jeszcze zanim wejdą w życie, musimy ciągle się kształcić – ocenił podczas czwartkowej uroczystości prokurator generalny Andrzej Seremet. – Skoro prawo zmienia się tak dynamicznie, musimy za tymi zmianami nadążyć

Nowy ośrodek szkoleniowy powstał w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu 62. W 2009 r. miasto odkupiło obiekt od banku Pekao S.A. i przekazało powstającej Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Klasycystyczny pałac wymagał jednak remontu i przebudowy. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem służb konserwatorskich.

– Nie było łatwo, ale udało się osiągnąć kompromis i zachować cały szereg historycznych elementów – mówi Halina Landecka, wojewódzkie konserwator zabytków.

Przykładem może być choćby zabytkowy skarbiec w podziemiach pałacu. Cała inwestycja pochłonęła ponad 19 mln zł, z czego trzy czwarte wyłożyła Unia Europejska. Pozostałe wydatki pokryto z budżetu KSSiP.

– W nowym ośrodku będą prowadzone szkolenia wstępne aplikantów i referendarzy oraz szkolenie ustawiczne sędziów i prokuratorów – wylicza sędzia Leszek Pietraszko, dyrektor KSSiP. – Przez sześć lat działania przeszkoliliśmy już 122 tys. ludzi. Pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce.

W lubelskim ośrodku jednocześnie będzie mogło się szkolić do 300 osób. W miejscu dawnej sali operacyjnej banku powstała aula, z miejscami dla 175 osób. Jest również sala szkoleniowa dla 70 osób oraz dwie mniejsze sale, z których każda liczy po 60 miejsc. W ośrodku znalazło się również miejsce dla biblioteki i sali komputerowej.

Uczestnicy szkoleń mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, np. system tłumaczenia symultanicznego, który pozwala na jednoczesny przekład w dwóch językach obcych. Ma to pozwolić na prowadzenie międzynarodowych szkoleń. W zabytkowym pałacu udało się zamontować szereg nowoczesnych instalacji, chodzi m.in. o system oddymiający i gaśniczy. Cały gmach zyskał również klimatyzację. W jednej z bram, na zewnątrz, zamontowano nawet grzejniki.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury ma siedziby w Krakowie i Lublinie. W stolicy Małopolski urzęduje dyrekcja. Placówka w Lublinie odpowiada głównie za szkolenia. W nowym ośrodku co roku powinno się kształcić kilka tysięcy kursantów.

– To korzyść dla Lublina, który został siedzibą jedynej takiej instytucji w kraju – dodaje Pietraszko. – Co roku będą tu przyjeżdżały tysiące ludzi. Wielu będzie wracać. Remont pałacu to również wkład w poprawę estetyki miasta. 

Gmach przy Krakowskim Przedmieściu 62 to tzw. Pałac Mokrskich, jego pierwszych właścicieli.Początkowo mieścił się tam bank. Były również mieszkania. W PRL do zabytkowego gmachu wprowadził się Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu, a także komitet propagandy. Przed wyborami w 1989 w nieistniejącej już oficynie pałacu działał Komitet Obywatelski „Solidarność” Województwa Lubelskiego.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty