Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 czerwca 2023 r.
10:16

Szukają w Lublinie Skarbów Kultury Przestrzeni "Biznes łączy się z roślinnością"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Podejmujemy wspólnie wyzwanie, jakim jest identyfikowanie firm, które już zainwestowały w zieleń i są świadome benefitów, które z tego płyną – mówią: Agnieszka Gąsior-Mazur, prezeska Lubelskiego Klubu Biznesu i Marcin Skrzypek z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN", odpowiedzialny za organizację Forum Kultury Przestrzeni i Skarbów Kultury Przestrzeni.
Podejmujemy wspólnie wyzwanie, jakim jest identyfikowanie firm, które już zainwestowały w zieleń i są świadome benefitów, które z tego płyną – mówią: Agnieszka Gąsior-Mazur, prezeska Lubelskiego Klubu Biznesu i Marcin Skrzypek z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN", odpowiedzialny za organizację Forum Kultury Przestrzeni i Skarbów Kultury Przestrzeni. (fot. archiwum prywatne)

Biznes jest najbardziej pragmatycznym sektorem, więc jeśli biznes zaczyna „grać w zielone”, to znaczy, że zielone naprawdę się opłaca i ma znaczenie – oceniają organizatorzy czwartej edycji Skarbów Kultury Przestrzeni. Teraz szukamy miejsc w Lublinie, gdzie przedsiębiorczość łączy się z „mikro krajobrazami”, roślinnością, choćby i sztuczną. Zaczyna się nabór propozycji do projektu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po raz kolejny Forum Kultury Przestrzeni zaprasza mieszkańców, by uważniej przypatrzyli się miastu. Pierwsza edycja Skarbów Kultury Przestrzeni była zupełnie otwarta. Druga miała cztery kategorie, by pomóc uczestnikom kojarzyć różne elementy: widoki, miejsca, obiekty i działania. Trzecia skupiła się na pnączach, jakie porastają Lublin.

Tegoroczna edycja plebiscytu jest poświęcona relacji biznesu z zielenią. Wydarzenie organizuje Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w ramach programu Forum Kultury Przestrzeni, a wspiera Lubelski Klub Biznesu.

Oni już wybrali

– Podejmujemy wspólnie wyzwanie, jakim jest identyfikowanie firm, które już zainwestowały w zieleń i są świadome benefitów, które z tego płyną. Biznes jest pragmatyczny, musi zobaczyć wszystkie korzyści. Moje osobiste zaangażowanie i Lubelskiego Klubu Biznesu w tą akcję wynika z potrzeby budowania świadomości, inicjowania trendów w biznesie, bo mimo wszystko wciąż mamy za mało zieleni w przestrzeni publicznej i w firmach. Odwołując się do swojego doświadczenia potwierdzam, że jeśli odwiedzam przedsiębiorstwa i widzę green wall czy inaczej ozdobione zielenią ściany, posadzone kwiaty, zmienia się moje postrzeganie tej firmy. Jestem przekonana, że jeśli ktoś dba o zieleń to znaczy, że również dba o innych, jest to przejaw troski o człowieka i środowisko. Ale też przejaw profesjonalizmu, dbałości o szczegóły – mówi Agnieszka Gąsior-Mazur, prezeska Lubelskiego Klubu Biznesu. – Biznes gra w zielone i lubi zielone. Bardzo się ucieszyłam z propozycji współpracy przy tym plebiscycie, kiedy potrzeby ludzi pracujących w firmach w tym zakresie są coraz bardziej wymagające w tym zakresie.

Inna kultura krajobrazu

– Moim odkryciem jest drukarnia Embepress przy ul. Tokarskiej, gdzie jest piękny ogród. Można go obejrzeć, bo znajduje się przed siedzibą firmy. Ogród zakładał były dyrektor tej firmy, a stworzony został przez hiszpańskiego ogrodnika. Wygląda jak jakieś miejsce np. w Chorwacji. To przykład zupełnie innej kultury krajobrazu. Śródziemnomorski ogród, mała powierzchnia wykorzystana do maksimum, żeby było ładnie. A nie jest to miejsce odwiedzane przez tłumy, nie powstało dla reklamy, tylko z zamiłowania. I dla pracowników – mówi Marcin Skrzypek z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, który jest odpowiedzialny za organizację Forum Kultury Przestrzeni i Skarbów Kultury Przestrzeni.

Przypomina, że Skarby Kultury Przestrzeni to projekt wykorzystujący fakt, że ludzie lubią różne miejsca. Znajdują je i chcą się nimi dzielić ze znajomym, pokazując, że odkryli jakiś fajny zakątek. Dzięki mediom społecznościowym i mediom w ogóle organizatorzy plebiscytu chcą pokazać takie miejsca szerzej.

Dostępne publicznie, choćby widokowo

– Ludzie są takimi czujnikami, sprawdzają, gdzie jest miło. Chodzą po całym mieście i szukają miłych miejsc. Wystarczy zebrać „odczyty” tych czujników pytając ludzi: gdzie się wam podoba? Takie było najprostsze założenie akcji. Żeby miejsca, które są ładne dłużej pobyły w przestrzeni medialnej. A żeby więcej osób się o nich dowiedziało i je zobaczyło, wprowadziliśmy element plebiscytowej rywalizacji. Można głosować na swoje ulubione miejsca – tłumaczy Marcin Skrzypek.

Zasada plebiscytu jest prosta.

Najpierw zgłasza się znalezione przez siebie miejsce, które po prostu nas cieszy z jakiegoś powodu. Musi być ono dostępne publicznie; choćby widokowo. Najciekawsze z nich zostaną nominowane do finału przez internautów i zespół ekspertów. Ostatecznych laureatów, których poznamy do końca roku, wskażą jurorzy oraz mieszkańcy w głosowaniu na stronach „Dziennika Wschodniego”.

– Mamy w Lublinie firmy, które weszły na teren i zastały na nim zieleń. Inne, które stawiają nowe budynki, fabryki, elementy zieleni często mają już wkomponowane w inwestycję. Warto odwiedzić przedsiębiorstwa na terenie strefy ekonomicznej. Modern Expo ma wspaniały ogród, który służy do odpoczynku w ramach przerwy w pracy. Naprzeciwko Medisept skończył właśnie swoją inwestycję i na dachu ma ogród. Patio zrobione z ogrodem służy jako strefa chilloutu dla pracowników, ale także do rozmów biznesowych, przyjmowania gości. Myślę, że inwestycja w zieleń związana jest ze świadomością, z potrzebami estetycznymi właścicieli, prezesów czy pracowników. Coraz częściej mówi się o organizacji zazielenionych przestrzeni, w których ludzie mogą pracować w bezpiecznych, komfortowych warunkach, a przecież w firmach ludzie nie tylko pracują, także rozmawiają, spędzają czas ze sobą, budują relacje. Zwłaszcza po pandemii uświadamiamy sobie, że zieleń to zdrowie. Wpływa na wydajność pracowników, atmosferę w pracy, eliminuje sytuacje konfliktowe, odpręża, wpływa na kreatywność i koncentrację – mówi prezeska LKB, organizacji z ponad 20-letnią historią, która potrafiła zrzeszać do 350 firm z naszego regionu.

Zieleń jako atut

– Czekamy na wszystkie zgłoszenia, dopiero później wyodrębnimy kategorie. Jedną grupą będzie wystrój przestrzeni kontaktu z klientem, czyli wejścia do lokali gastronomicznych lub usługowych. Widać, że jest potrzeba, żeby tak przyciągać klientów, tworzyć swój wizerunek w oparciu o zieleń. Idąc ul. Zieloną widzimy kilka lokali, które dekorują swoje wejścia roślinami, można je też spotkać na ul. Zamojskiej. A to, co się dzieje na deptaku, już można nazwać wyraźną modą na zieleń. Choć wiele dekoracji jest sztucznych, widać chęć, żeby przynajmniej udawały żywe rośliny w dużym nagromadzeniu – mówi Marcin Skrzypek, który wskazuje też na wystrój lokali wykorzystujących zastaną zieleń jako swój atut. Czasem mają szczęście sąsiadować z dobrze urządzoną zielenią działającą na ich korzyść, jak na przykład Cafe Mari, która ma obok miejski zielony pasaż ul. Grottgera.

Organizatorzy plebiscytu myślą też o dawnych, nieistniejących już miejscach, które miały zieleń i zniknęły razem z nią, jak Podwórko i pobliska plenerowa gastronomia z ul. Zielonej.

– Pokażemy firmy, które już zdały sobie sprawę ze znaczenia zieleni i zainspirujemy kolejne. Osobiście widzę w tym programie inicjatywę prośrodowiskową – dodaje Agnieszka Gąsior-Mazur.

Biznes i zieleń. Instrukcja

* Zgłoś Skarb Kultury Przestrzeni (formularz na teatrnn.pl/skarby; mail marcin@tnn.lublin.pl lub 603 714 532). Potrzebne będzie zdjęcie, lokalizacja i opis, dlaczego dane miejsce jest warte uwagi, co w nim wyjątkowego. Zgłoszenie będzie dostępne na stronie plebiscytu na Fb. Nabór trwa do końca września

* Udostępniaj zgłoszenie i zachęcaj do lajkowania, żeby mieszkańcy dowiedzieli się o przykładach ciekawej obecności zieleni w biznesie

* Ze zgłoszeń jurorzy i mieszkańcy wybiorą finałowe Skarby. Z nich wyłonieni będą laureaci, którym podczas listopadowej gali zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy i upominki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podlasie z optymizmem może wyczekiwać starty rundy wiosennej

Dwa ostatnie sparingi i dziewięć goli Podlasia tuż przed ligą

Z optymizmem na rundę wiosenną mogą czekać piłkarze Podlasia. Zespół z Białej Podlaskiej rozegrał na koniec przygotowań dwa mecze kontrolne. Najpierw rozbił Lewart Lubartów 6:1, a później pokonał Huragan Międzyrzec Podlaski 3:1.

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Poszukiwacze i pasjonaci kosmosu mają pełne ręce roboty. Kosmiczne kamienie wylądowały w naszym regionie. Zdaniem ekspertów to historyczna chwila.

Jeśli chodzi o pisanie, to wszystko jest dziełem wspólnym. Żaden fragment, nawet żaden akapit, nie jest twórczo-ścią tylko jednej osoby: nad wszystkim pracujemy razem – opowiadają Katarzyna Janoska i Szymon Brennestuhl
MAGAZYN

„To, co najlepsze, dopiero przed nami”- młodzi pisarze z Lublina założyli własne wydawnictwo

Elfy i ZUS. Magia i własna działalność gospodarcza. O pisaniu, fantasy i książkowym biznesie rozmawiamy z Katarzyną Janoską i Szymonem Brennestuhl, autorami sagi Vasharoth.

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.

Walentynki to gorący czas dla klubów, które podczas imprez walentynkowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Zobaczmy, jak się bawiliście w Nowym Komitecie. Tak się bawi Lublin!

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

6 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, 2 kwatermistrzowskie, cysterna, kontener logistyczno-transportowy a także zestaw oświetleniowy - przekazano nowy sprzęt jednostkom straży pożarnej z regionu.

Avia w ostatnim sparingu przed ligą przegrała aż 1:6

Avia Świdnik rozgromiona przez lidera Betclic II ligi

Nie tak ostatni sparing przed wznowieniem rozgrywek wyobrażali sobie kibice i piłkarze Avii Świdnik. Drużyna Wojciecha Szaconia wybrała się na bardzo trudny teren – do Grodziska Mazowieckiego, gdzie zmierzyła się z liderem II ligi. Niestety, rywale okazali się znacznie lepsi i rozbili żółto-niebieskich aż 6:1.

Policyjna eskorta uratowała dziecko. Podziękowania dla funkcjonariuszy z Tomaszowa Lubelskiego

Policyjna eskorta uratowała dziecko. Podziękowania dla funkcjonariuszy z Tomaszowa Lubelskiego

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego otrzymali podziękowania za sprawną i skuteczną interwencję. 7 lutego pomogli ojcu, który przewoził półtoraroczne dziecko wymagające pilnej pomocy lekarskiej. Dzięki policyjnej eskorcie maluch szybko trafił do szpitala.

Chełmianka zakończyła gry kontrolne remisem ze Starem Starachowice

Chełmianka zremisowała ze Starem. Jeden transfer nie wypalił, kolejne rozmowy trwają

Trzeci raz w tym sezonie Chełmianka zmierzyła się ze Starem Starachowice. Na inaugurację rozgrywek przegrała na wyjeździe 1:5, na koniec 2024 roku zremisowała u siebie 1:1. W sobotę, w próbie generalnej przed rundą wiosenną zawody zakończyły się wynikiem 0:0.

Droga wojewódzka w powiecie włodawskim do remontu – ma być lepiej pieszym i kierowcom

Droga wojewódzka w powiecie włodawskim do remontu – ma być lepiej pieszym i kierowcom

Rozbudowana zostanie droga wojewódzka nr 812: Biała Podlaska - Wisznice - Włodawa - Chełm - Rejowiec - Krasnystaw. Chodzi o odcinek o długości 9,2 km - w powiecie włodawskim, na terenie gmin Wyryki oraz Włodawa. Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski dał zielone światło w tej sprawie.

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony podczas prac polowych

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony podczas prac polowych

Pocisk moździerzowy odkryty w gminie Józefów nad Wisłą. Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu saperów, którzy zajęli się ładunkiem.

Wisła Puławy zakończyła w sobotę serię meczów kontrolnych

Wisła Puławy wygrywa ostatni sparing przed startem Betclic II Ligi

Wisła Puławy zakończyła serię zimowych sparingów. W ostatnim sprawdzianie Duma Powiśla pokonała na swoim boisku Ząbkovię Ząbki. Za tydzień podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają pierwszy w tym roku mecz o punkty

Sobota z Nocnym Kochankiem. Jubileuszowy koncert w Lublinie
koncert
1 marca 2025, 18:00
film

Sobota z Nocnym Kochankiem. Jubileuszowy koncert w Lublinie

W tym roku mija 10 lat od debiutu płytowego Nocnego Kochanka. Z tej okazji zespół rusza w trasę koncertową „10 na 10”, która obejmuje największe polskie miasta, w tym Lublin. Podczas urodzinowej trasy zespół będzie promować swój ostatni album „Urwany film”.

Kamil Sikora zdobył w sobotę jedną z bramek dla Świdniczanki w sparingu z Ładą

Sześć goli Świdniczanki w próbie generalnej przed ligą

Pozytywnym akcentem zimowe sparingi zakończyła Świdniczanka. Drużyna Łukasza Gieresza w swoim ostatnim meczu kontrolnym pokonała Ładę 1945 Biłgoraj 6:2. W następną sobotę Michał Paluch i spółka zainaugurują rundę wiosenną od wyjazdowego spotkania z Wisłą II Kraków.

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze

Czas studniówek za nami. Tegoroczni maturzyści odpoczywają już na zimowych feriach i uczą się do czekających ich w maju egzaminów. Tymczasem my przygotowaliśmy galerię najlepszych studniówkowych zdjęć tego sezonu, które publikowaliśmy na łamach portalu Dziennika Wschodniego w 2025 roku.

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

17-latek pod wpływem alkoholu stwarzał zagrożenie na jezdni. W tle kolejni pijani koledzy. Na szczęście na miejscu znalazły się policjantki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty