Nowy biurowiec ze sklepami, lokalami usługowymi i apartamentami. Taki budynek miałby powstać na działce na rogu ul. Peowiaków i Kołłątaja. Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę złożony przez jednego z deweloperów
Inwestorem jest Jacek Wysokiński, lubelski deweloper, który już kilkanaście lat temu kupił od miasta narożną działkę przy ul. Peowiaków. Od lat ma też gotowy projekt budynku, ale do dziś nie udało mu się zacząć prac, bo co rusz pojawiają się przeszkody formalne.
Były to m.in. spory z udziałowcami sąsiedniej nieruchomości i odwołania od decyzji służb konserwatorskich, których zgoda była konieczna do budowy w zabytkowym śródmieściu Lublina.
Sprawy zaszły na tyle daleko, że inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę i teraz czeka na decyzję.
– Sama budowa może potrwać od ośmiu do dziesięciu miesięcy, czyli niedługo, bo będzie to budynek niejako „doklejony” do sąsiednich kamienic – szacuje Jacek Wysokiński. – Budynek będzie mieć funkcje biurowo-usługowo-mieszkalną, z czego mieszkania mają zajmować ok. 20 proc. powierzchni. Będzie wykonany w klasie A, czyli wysokim standardzie.
Gmach będzie mieć pięć kondygnacji. Na parterze przewidziano lokale nadające się na sklepy i punkty usługowe, powyżej mają być biura, natomiast na najwyższym piętrze mają powstać trzy apartamenty z ogrodami. Pod budynkiem nie będzie miejsca na parkingi, natomiast kierowcy będą mogli zostawiać auta w pobliskim wielopoziomowym parkingu przy Okopowej.
Elewacja nowego budynku będzie wykonana z betonu, szkła i metalu. Gmach zaprojektowała pracownia lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha, który ma na swoim koncie m.in. budynek galerii handlowej znanej do niedawna pod nazwą Tarasy Zamkowe.
Projektował też Centrum Spotkania Kultur, czyli obiekt powstały na bazie niedokończonego Teatru w Budowie, czy też nową część Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mieszczącą się przy ul. Narutowicza tuż przed pl. Wolności.
Nowy blok w centrum
Kolejnej inwestycji, choć nie tak dużej, można się spodziewać przy Orlej 12. Na cichej, spokojnej uliczce będącej przecznicą Okopowej, może powstać budynek mieszkalny wielorodzinny, co wiązałoby się też z rozbiórką istniejącego budynku gospodarczego. Prywatny inwestor wystąpił już do Urzędu Miasta o decyzję określającą warunki zabudowy. Projekt decyzji trafił już do uzgodnień z konserwatorem zabytków i miejskimi urzędnikami od dróg.