zewnętrzna winda i nowe wejście (Hanna Bytniewska)
Sztandarowy wieżowiec uniwersytetu będzie miał nowe okna i elewację, a w przyszłości także dodatkową windę i... nowe wejście.
Wszystkie prace zaplanowano na ten rok – razem z remontem czterech innych budynków, na które przetarg został ogłoszony w listopadzie. Chodzi o Wydział Biologii i Biotechnologii przy ul. Akademickiej 19, Centrum Kultury Fizycznej przy ul. Langiewicza 22, Wydział Chemii przy ul. Glinianej 33 oraz Wydział Humanistyczny – tzw. Starą Humanistykę przy pl. M. Curie-Skłodowskiej 4. Wszystkie roboty mają być zakończone do końca listopada.
Ich koszt jest wstępnie szacowany na 13 mln zł. Wstępnie, bo ile ostatecznie uczelnia będzie musiała wydać, okaże się po przetargach. Skąd weźmie na to pieniądze? – 10 proc. to nasz wkład własny, 30 proc. to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a 60 proc. to pożyczka, którą weźmiemy na 15 lat – wylicza Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS.
Po ogłoszeniu przetargu na remont rektoratu studenci zaczęli pytać, co z mozaiką we wnęce między wieżowcem a Wydziałem Prawa. – Wszystkie okładziny kamienne pozostaną – zapowiada Śliwińska. – Będą oczyszczone i zabezpieczone.
Uniwersytet szykuje za to inną niespodziankę w rektoracie. W budynku powstanie nowa, czwarta winda. W tej chwili są tam dwie niewielkie windy osobowe, zwykle bardzo zatłoczone, a także dźwig towarowy. Nowa winda będzie "doklejona” do budynku od strony ul. Radziszewskiego. – Naprzeciwko windy towarowej, w miejscu obecnych okien – zapowiada Śliwińska.
– To będzie nowoczesna winda, z opcją sterowania. Dzięki temu np. ważny gość będzie mógł przejechać bezpośrednio z parteru na 15. piętro, bez konieczności zatrzymywania na innych piętrach – tłumaczy. Czy winda będzie szklana i ile osób zmieści? Tego uczelnia na razie nie zdradza.
Portiernia się przeprowadzi
Kiedy? – W tej chwili trwają uzgodnienia ze strażą pożarną i Urzędem Miasta. Czekamy na wydanie pozwolenia na budowę – wyjaśnia. – Wszystkie prace związane z budową nowego szybu i wejścia mają być zakończone w 2015 r. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.