Decyzję o odwołaniu debaty posła Ruchu Palikota z rzecznikiem prasowym ONR poparli dziekan i prodziekan Wydziału Politologii. Ale nie szefowie uczelni, którzy… odcięli się od sprawy.
Komunikat UMCS
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest miejscem, w którym wolność słowa, swoboda dyskusji i wyrażania własnych poglądów w granicach prawa są respektowane. Co więcej, Uczelnia zachęca studentów do podejmowania polemik, prezentacji własnych idei oraz szeroko pojętej aktywności społecznej.
Dziś o godz. 11:30, na Wydziale Politologii UMCS, z inicjatywy Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS, miała odbyć się debata pt. "Oblicza Polskiego Patriotyzmu” z udziałem posła Michała Kabacińskiego z Ruchu Palikota oraz Mariana Kowalskiego z Obozu Narodowo - Radykalnego. Decyzję o jej organizacji podjęto bez konsultacji z władzami Wydziału, jak również bez wiedzy opiekuna Koła, prof. dr hab. Iwony Hofman, która zdecydowała ostatecznie o odwołaniu spotkania. Profesor Hofman wskazuje, iż studentki mające prowadzić debatę nie posiadają wystarczającego doświadczenia medialnego, pozwalającego na odpowiednie moderowanie dyskusji, zaś fakt nie poinformowania jej o mającym się odbyć wydarzeniu nie należy do dobrych praktyk akademickich.
Zdaniem Dziekana Wydziału Politologii, prof. dra hab. Grzegorza Janusza, Wydział zawsze był i pozostaje otwarty na prezentację różnych poglądów i idei, powinno jednak odbywać się to z zachowaniem obowiązujących zasad, do których należy: informowanie władz Wydziału o zamiarze zorganizowania tego rodzaju inicjatyw i uzyskanie dla nich akceptacji, odpowiednie ich przygotowanie, zapewnienie zaplecza organizacyjnego oraz bezpieczeństwa. Powyższe warunki w omawianym przypadku nie zostały spełnione. Wydział Politologii UMCS docenia, a nawet promuje wszelkie oznaki aktywności, indywidualizmu oraz kreatywności studentów, nie może jednak pozwolić na całkowitą samowolę i dezinformację. Specyfika debaty, która miała się odbyć oraz dobór jej uczestników, zdaniem władz Wydziału oraz opiekuna Koła Dziennikarskiego UMCS, stwarzały ryzyko przekształcenia jej w happening polityczny, dlatego wymagała ona starannego przygotowania.
Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej o sytuacji na Wydziale Politologii, związanej z odwołaniem debaty pt. "Oblicza Polskiego Patriotyzmu” zostały poinformowane po fakcie. Zarówno decyzje o organizacji wszelkich wydarzeń na Wydziałach Uniwersytetu, jak i kwestie dotyczące zmian terminów, odwoływania ich, doboru zaproszonych gości, pozostają w sferze kompetencji Dziekanów działających w porozumieniu z organizatorami. Władze Uniwersytetu nie ingerują w tematykę spotkań i debat, ani w wybór zapraszanych gości, kierując się natomiast dobrem studentów i dbaniem o ich wszechstronny rozwój, powierzają te zadania osobom zarządzającym poszczególnymi jednostkami. W tym wypadku autonomiczna decyzja opiekuna Koła Dziennikarskiego o odwołaniu debaty po konsultacji z władzami Wydziału również nie była przedmiotem analizy ze strony władz Uczelni.
Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opowiadają się za prawem do swobodnego wyrażania poglądów, bez uprzedzeń, dyskryminacji, homofobii i szowinizmu. Uczelnia powinna być miejscem dialogu, spotkań różnych idei i światopoglądów w granicach dobrych obyczajów oraz obowiązującego prawa.
Z poważaniem,
Anna Guzowska
Rzecznik Prasowy UMCS