Akt Unii Lubelskiej z 1569 r. został wpisany na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Z tej okazji w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie odbyła się wczoraj uroczysta prezentacja dokumentu.
O wpisanie aktu na listę UNESCO wnioskowały wszystkie kraje-sygnatariusze zawartego w XVI w. porozumienia: Polska, Litwa, Łotwa, Białoruś i Ukraina.
W jego ramach utworzona została Rzeczpospolita Obojga Narodów, łącząca Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie w jeden organizm państwowy. Połączone unią kraje miały odtąd jednego władcę wspólnie wybieranego przez oba narody i koronowanego w Krakowie, wspólny sejm obradujący w Warszawie oraz wspólną obronę, politykę zagraniczną i monetę.
Program „Pamięć Świata” powstał w 1992 r. Pięć lat później rozpoczęto prowadzenie listy bezcennych zabytków piśmiennictwa z całego świata. Znajduje się na niej 350 tekstów, w tym 17 dokumentów lub zbiorów źródeł z Polski m.in. .akt Konfederacji Warszawskiej z 1573 r., dokumenty Archiwum Komisji Edukacji Narodowej, część Archiwum Radziwiłłów z Nieświeża oraz traktaty pokojowe zawarte od XV do XVIII w. między Rzeczpospolitą, a Imperium Osmańskim.