Ponadregionalny ośrodek poświęcony technologiom robotycznym chce stworzyć Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Będą się tam szkolić studenci i lekarze specjalizujący się w dziedzinach zabiegowych.
- Projekt zakłada przygotowanie i unifikację szkolenia w zakresie robotyki, również z uwzględnieniem symulatorów wysokiej wierności, technologii 3D i wszystkich innowacji chirurgicznych - tłumaczy dr hab. n.med. Marek Sawicki, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Nad projektem pracuje już ponadregionalna grupa robotyczna, która powstała na naszym uniwersytecie. Mamy nadzieję, że projekt będzie gotowy do końca marca. W Lublinie obejmie on Centrum Symulacji Medycznej oraz nasze szpitale kliniczne. Chcemy się oprzeć na szkoleniach prowadzonych w Lublinie przez wykładowców zewnętrznych.
Dziś najwięcej zabiegów z wykorzystaniem robotów wykonuje się w chorobach urologii. - Są to przede wszystkim prostatektomie, które od kwietnia, jako pierwsze zabiegi robotyczne w Polsce będą refundowane - zaznacza prorektor. Dodaje, że takie technologie są też wykorzystywane między innymi w chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ginekologii i laryngologii. - Mówimy też o asyście robotycznej w pracy chirurga, o systemach 3D, czy zwiększonej rzeczywistości, a także - w przyszłości - wykorzystaniu sztucznej inteligencji - dodaje prof. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki UM w Lublinie.