Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2015 r.
6:45

"Upadek muru lubelskiego". Na plac przed Centrum Spotkania Kultur wejdziemy w niedzielę

Na zamontowanie czekają obite czerwonym aksamitem fotele, panele akustyczne, ścianki z grubego szkła. Robotnicy są tak zajęci, że ciężko znaleźć kogokolwiek, kto powie parę słów do radiowego mikrofonu. To ostatnia wizyta dziennikarzy na placu budowy. Do końca roku Centrum Spotkania Kultur ma być gotowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do końca miesiąca zakończenie prac budowlanych, do końca roku odbiory i formalne rozliczenie całej inwestycji – taki jest plan. Niedotrzymanie tych terminów grozi utratą unijnej dotacji. – Inwestycja kończy się w tym miesiącu. Nie widzimy żadnego zagrożenia – zapewnia Piotr Franaszek, dyrektor CSK. 

Jest stres

Wciąż jednak trwa postępowanie przetargowe na wykonanie i montaż multimedialnej fasady (patrz ramka). – Fakt, jest stres – przyznaje dyr. Franaszek.

Centrum Spotkania Kultur (wcześniej Teatr w Budowie) to najdłużej trwająca inwestycja w historii miasta. Pierwsza łopatę pod budowę Teatru i Filharmonii wbito w latach siedemdziesiątych ub. wieku. Budowa gigantycznego gmachu, z największą w tej części Europy sceną obrotową, nigdy się nie zakończyła. Niedokończony budynek przez 40 lat straszył i niszczał, aż do 2007 r., kiedy władze województwa zdecydowały utworzeniu w tym miejscu Centrum Spotkania Kultur, a Fundacja Moniki i Janusza Palikotów ufundowała nagrody w konkursie na projekt architektoniczny. Wystartowało 49 pracowni z Polski i z zagranicy. Wygrała koncepcja lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha.

O tym, jak wizja architekta prezentuje się na żywo, we wtorek mogli przekonać się dziennikarze. Mieszkańcy Lublina będą musieli chwilę jeszcze poczekać. Oficjalne otwarcie CSK zaplanowano na połowę przyszłego roku. Do tego czasu będzie można budynek oglądać w ramach tzw. drzwi otwartych i innych wydarzeń.

Znacznie wcześniej wejdziemy na plac przed budynkiem. Metalowy płot, który na lata wrósł w krajobraz tej części Lublina, symbolicznie runie 22 listopada o godz. 17. Wcześniej ogrodzeniem zajmą się grafficiarze, by happening „Upadek muru lubelskiego” jeszcze bardziej przypominał obalenie muru berlińskiego.

Plac Teatralny 1

Ci, którzy przyjdą w przyszłą niedzielę na Plac Teatralny 1 (tablicę z nowym na mapie Lublina adresem uroczyście odsłoni prezydent miasta), zobaczą na fasadzie widowisko multimedialne. – Pokażemy historię tego miejsca, ale powiemy też, jaką instytucją chcemy być – zapowiada dyr. Franaszek.

Jaką? Przede wszystkim „otwartą”. – Do naszych przestrzeni zaprosiliśmy różne organizacje i organizacje pozarządowe, jak Towarzystwo Lubelskiej Zachęty, Brain Damage Galery. W założeniu nasza działalność ma być federacyjna – tłumaczy dyrektor.

Jak przyznaje, forma budynku (scena ma 500 mkw. pow., a widownia 1000 miejsc) obliguje do tego, by pokazywać tu przede wszystkim opery i widowiska muzyczne. Ale CSK ma tętnić życiem od rana do nocy. Pojawią się tu sklepy, restauracje, infokioski i… ścianka wspinaczkowa. Będą wystawy, kino i warsztaty, m.in. na dachach porośniętych typową dla Lubelszczyzny roślinnością (m.in. zioła i jabłonie).

Pierwsza szansa, by zobaczyć budynek od środka nadarzy się już 23 listopada. CSK zaprasza wtedy na spotkanie z aktorami, reżyserami, właścicielami prywatnych teatrów. „Jak budować teatr” opowiedzą m.in. Krystyna Janda, Tomasz Karolak, Jan Klata, Maciej Nowak. Wstęp wolny, ale trzeba postarać się o jedną z 500 wejściówek. Są one do wzięcia na stoisku informacyjnym CSK w CHR Lublin Plaza.

„Mur lubelski”, który symbolicznie runie 22 listopada, to metalowe ogrodzenie, które do dziś służy na słup ogłoszeniowy. Aktualnie wiszą tam bijące po oczach banery Filharmonii Lubelskiej anonsujące koncerty Edyty Geppert, Piotra Selima, Hanny Banaszak

A kiedy ekrany?

Na frontowej elewacji arch. Bolesław Stelmach zaprojektował ekrany z corianu – transparentnego tworzywa pozwalającego na wyświetlanie slajdów czy filmów. Miała to być jedna z największych atrakcji wizualnych CSK. Okazało się jednak, że materiał ten nie ma atestów do stosowania w Polsce.

Przetarg na wykonanie, dostawę i montaż fasady (w zamówieniu jest mowa o „fasadzie medialnej”) Urząd Marszałkowski ogłosił 29 października. Na oferty zainteresowanych firm czekał do 13 listopada. Przy wyborze wykonawcy liczyła się nie tylko cena (80 proc.), ale i termin realizacji (20 proc.): od 4 do 6 tygodni. W zamówieniu jest mowa m.in. o kamerach kopułowych Full HD, mikserze wideo i „playerach odtwarzających treści multimedialne”, projektorze laserowym, ekranie LED.

Nowy projekt Teatru w Budowie. Wideo z 18.05.2009 / archiwum

Pozostałe informacje

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości rozmawiamy z Izabela Pastuszko, dyrektorką Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Zmiennik doprowadza do wyrównania. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty