W każdym mieście i miejscowości trwają przygotowania do majowych świąt. Jeśli nie rozdawanie flag, to porządki w miejscu planowanych uroczystości. Sprawdź co się dzieje w Twojej okolicy.
Lublin
• 2 maja (Dzień Flagi). Od godz. 12 na placu Litewskim zacznie się festyn. Wojewoda lubelski rozda mieszkańcom tysiąc biało-czerwonych flag. W programie prezentacje służb mundurowych, m. in. pokaz robota używanego przez antyterrorystów.
• 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja. O godz. 9 uroczysta sesja Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Msza w intencji Ojczyzny zacznie się w archikatedrze o godz. 10, odprawi ją metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Po niej o godz. 11.30 – przemarsz na plac Litewski, gdzie o godz. 11. 45, przy pomniku Konstytucji 3 Maja: meldunek dowódcy uroczystości i powitanie kompanii honorowych, apel pamięci, salwa honorowa, występ orkiestry wojskowej i zespołu tańca ludowego UMCS, - składanie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja oraz defilada kompanii honorowych i jazdy w mundurach historycznych. O godz. 13.30 zacznie się tu festyn. W programie: wspólny polonez, występy Zespołu Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej i Sławiniacy, pokaz pojazdów używanych w przeszłości przez Wojsko Polskie. Będzie można iść na wycieczki z przewodnikami PTTK śladami "Lublina w czasach Konstytucji 3 Maja”. W programie także nauka i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, nauka prostych układów polskich tańców narodowych i regionalnych.
Lubartów
W Lubartowie obchody majowego święta rozpoczną się dziś. Na 30 kwietnia zaplanowano Dzień Flagi. Polega to na wspólnym malowaniem flagi na placu przed Ratuszem. Początek o godzinie 10.
• 3 maja obchody rozpoczną się o godzinie 10, wymarszem sprzed Ratusza pocztów sztandarowych w kierunku Bazyliki św. Anny. Masz w intencji Ojczyzny rozpocznie się o godzinie 10.15. Na godz. 12 zaplanowano koncert orkiestry dętej OSP Lubartów, na placu przed Ratuszem. Natomiast o godz. 19, w kościele ojców Kapucynów, zacznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Ziemi Lubartowskiej oraz Kapeli Lubartowiacy.
Krasnystaw
Organizatorzy Wielkiej Majówki zapraszają 1 maja do sali widowiskowej KDK na biletowany koncert solistów operetki Śląskiej. Z uwagi na zbliżające się Święto Konstytucji 3Maja w programie zostanie wyszczególniona część patriotyczna. Artyści uwzględnili w niej m.in. "Wojaka” Fryderyka Chopina czy "Pieśń wojenną” Stanisława Moniuszki.
• 2 maja Święto Flagi. Z tej okazji organizatorzy zapraszają na Rynek Miejski. W godzinach od 12 do 14 będą tam konkursy dla dzieci i młodzieży, gry i zabawy integracyjne, konkursy plastyczne oraz wspólny polonez. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymają narodowe flagi.
• 3 maja, w godzinach od 14 do 18 zaplanowano "Majówka z karpiem”, oczywiście tym z herbu miasta. Będzie można skosztować specjałów tradycyjnej kuchni regionalnej oraz dań z karpia przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu krasnostawskiego. Ma to być też okazja do nabycia rękodzielniczych wyrobów wykonanych przez artystów należących do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Na scenie wystąpią m.in. zespoły taneczne i Chór Męski KDK, Zespół Śpiewaczy Biesiada i Kapela Uroczysko. Jako gwiazdy zagrają zespoły Kipikasza oraz Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą.
Kazimierz Dolny
• 1 i 2 maja odbędzie się wyjątkowe "Spotkanie z Historią”. Na Rynku będzie można spotkać rekonstruktorów w historycznych mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i poznać bliżej losy Żołnierzy Tułaczy - walczących na obcej ziemi o wolność ojczyzny. Będą też oryginalne pojazdy wojskowe w barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego i 1 Dywizji Pancernej oraz uzbrojenie polskich oddziałów.
Dzieci będą mogły spotkać się z Misiem Wojtkiem, który towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu na szlaku ich wojennej wędrówki - od Bliskiego Wschodu, poprzez kampanię włoską, aż po tułaczy los w Szkocji.
• 2 maja o godz. 18 piosenki Hanki Ordonówny w wykonaniu Anny Przybysz. W planie jest wykonanie recitalu z wojskowego samochodu - tak, jak słynna Ordonka śpiewała dla polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie.
Pokazy zaczynają się o godz. 10 i trwają do godz. 20. Wstęp na pokazy i koncert wolny.
Włodawa
Świąteczne propozycje dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotował miejscowy MOSiR Zaprasza do udziału w rajdzie po malowniczych rejonach Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Amatorzy turystyki rowerowej wyruszą na trasę 1 maja Cykliści będą mieć do pokonania w sumie około 27 kilometrów. Wyruszą o 10.30 z parkingu przy "Lidlu”, dalej pojadą ścieżką rowerową w kierunku Chełma, a następnie do Suchawy, gdzie zwiedzą miejscowy kościół i wejdą na wieżę widokową. Po ognisku wrócą do domu "Gościńcem Suchawskim”.
• Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godzinie 10.30 mszą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Z kościoła poczty sztandarowe wraz z delegacjami przejdą pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie po okolicznościowym wystąpieniu przewodniczącego Rady Miejskiej złożą wieńce i kwiaty. Uroczystość zakończy rocznicowa akademia we Włodawskim Domu Kultury przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1.
O godzinie 16 zacznie się mecz piłkarski Oldboje kontra Mundurowi.
Łęczna
Początek uroczystości 3 maja o godzinie 10.30 przy kościele Marii Magdaleny, gdzie nastąpi zbiórka pocztów sztandarowych i program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1.
O godzinie 11 rozpocznie się msza. O 12 uczestnicy przejdą na pl. Tadeusza Kościuszki, gdzie program artystyczny przedstawią dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2, a po okolicznościowych wystąpieniach delegacje złożą kwiaty i wieńce przy pomniku Tadeusza Kościuszki.
Poniatowa
Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w rocznicę wydarzenia mszą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Ducha Świętego. Początek nabożeństwa o godzinie 12. Po mszy świętej nastąpi uroczysty przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa oraz Konstytucji 3 Maja.
Opole Lubelskie
Obchody majowego święta rozpoczną się 3 maja o godz. 10.30 manifestacją patriotyczną przez budynkiem Urzędu Miejskiego. O 10.45 przewidziano główną część uroczystości pod figurą Matki Boskiej Królowej Polski. O godz. 15 zacznie się blok artystyczny przygotowany przez Opolskie Centrum Kultury – w programie występ Wiktorii Wrony, pokaz tańców narodowych, koncert pieśni patriotycznych.
Chełm
Tradycyjnie 3 maja obchody rocznicowe o godzinie 9.30 rozpocznie msza w intencji Ojczyzny w Bazylice Narodzenia NMP. Jej uczestnicy złożą wieńce i kwiaty przy pomniku prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Krzyżu Niepodległości na Górze Chełmskiej.
Następnie uroczystości przeniosą się pod Pomnik Niepodległości na pl. Łuczkowskiego. Tam na początek odegrany zostanie hejnał miasta, po czym zwyczajowy meldunek złoży dowódca Garnizonu Chełmskiego. Następnie zostanie podniesiona flaga państwowa i odegrany hymn narodowy. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym po okolicznościowym wystąpieniu prezydenta miasta będzie odczytany apel pamięci i oddana salwa honorowa. Oficjalną uroczystość zakończy wojskowa defilada. W ramach części nieoficjalnej organizatorzy obchodów na pl. Łuczkowskiego przewidzieli koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej oraz degustację tradycyjnej grochówki.
Przedłużeniem tych uroczystości będą koncerty chóralne i organowe w Bazylice. Ponadto w Żółtańcach przy dworku "Pan Tadeusz” o godz. 16 wystąpią w plenerze uczestnicy XXIV Międzynarodowych Spotkań Chóralnych.
Biała Podlaska
Obchody 224. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godz. 9.30 wystąpieniem prezydenta Dariusza Stefaniuka pod Miejscem Straceń na placu Wolności. Następnie, o godz. 10.00 odprawiona zostanie msza w kościele św. Antoniego. Po niej, uczestnicy uroczystości udadzą się pod tablicę upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Inne imprezy towarzyszące obchodom to m.in. Otwarty Turniej Szachowy o puchar Prezydenta Miasta Biała Podlaska (godz. 10. 00, Bialskie Centrum Kultury), Charytatywny mecz piłki nożnej na stadionie miejskim o godz. 13.00. Natomiast o godz. 16. 00 w Parku Radziwiłłowskim rozpocznie się Majówka u Radziwiłła, gdzie będzie wspólne grillowanie, występy miejscowych kapel, pokazy strażackie i prezentacja motocykli. O godz. 20.00 z pokazem wystąpi teatr ognia Antidotum.
Międzyrzec Podlaski
Tegoroczne uroczystości Święta Narodowego rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą w intencji Ojczyzny w kościele św. Józefa. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się pod Pomnik Bohaterów Miasta, złożą kwiaty, a młodzież z międzyrzeckiego LO przedstawi część artystyczną.
Radzyń Podlaski
Obchody Święta Narodowego rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Trójcy Świętej. Następnie o godz. 11.00 pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja (Plac I. Potockiego), wystąpi starosta radzyński, a uczniowie z gminnych szkół przedstawią część artystyczną. 3 maja odbędą się też XV Powiatowe Biegi Uliczne – start godz. 13.00 na dziedzińcu Pałacu Potockich.
Łuków
Obchody rocznicy uchwalenia Majowej Konstytucji rozpocznie msza w Kolegiacie Przemieniania Pańskiego o godzinie 9.00. Następnie przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji złożone zostaną kwiaty. O godzinie 11.30 Łukowianie będą mogli jak co roku wziąć udział w Ulicznych Biegach 3-Majowych.
Puławy
3 maja o godz. 9 msza w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Józefa we Włostowicach. O godz. 10 uroczystości pod pomnikiem Konstytucji 3-Maja. O godz. 16 w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika” otwarcie wystawy "Puławskie obchody świąt i uroczystości patriotycznych okresu II Rzeczpospolitej Polskiej” oraz koncertu laureatów XI Puławskiego Turnieju Krasomówstwa, Recytacji, Pieśni, Muzyki i Tańców Narodowych ,,Witaj Majowa Jutrzenko”. O godz. 18 na skwerze Niepodległości piknik rodzinny.
Końskowola
W niedzielę o godz. 9 w 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczysta msza w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. O godz. 10.15 – uroczystość gminna z okazji święta w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Końskowoli – wystąpienia okolicznościowe, program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Chrząchowie pt. "Niesamowita podróż do przeszłości”, koncert Orkiestry Dętej Gminy Końskowola
Kurów
3 maja mszą o godz. 12 rozpoczną się obchody upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i rocznicę zamordowania żołnierzy AK w maju 1944 roku w Owczarni. Oprawę muzyczna do mszy św. w intencji Ojczyzny przygotowała Gminna Orkiestra Dęta.
Po mszy przy tablicy poświęconej Ignacemu Potockiemu złożenie wieńców, wystąpienie wójta, montaż poetycki "Ojczyźnie naszej bądźmy wierni” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Kurowie, występ Gminnej Orkiestry Dętej. Później złożenie wieńców w miejscach upamiętniających żołnierzy AK – ofiary tragicznych wydarzeń w Owczarni 4 maja1944 r. Wieńce zostaną złożone na cmentarzu parafialnym w Kurowie, na mogile żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Opolu, przy pomniku w Owczarni.
Baranów
W niedzielę o godz. 11 mszą w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym w Baranowie rozpoczną się uroczyste obchody święta Konstytucji 3-Maja. O godz. 12 przemarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, odśpiewanie hymnu, złożenie wieńców, przemówienia okolicznościowe. O godz. 12.30 w świetlicy Urzędu Gminy przedstawienie patriotyczne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Garbów
3 maja o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Garbowie uroczysta msza za pomyślność Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego. Godz. 11.30 – przemarsz z orkiestrą i sztandarami pod kamień Kościuszki w Garbowskim parku, godz. 12 – występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół w Przybysławicach.