Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 marca 2020 r.
11:42

W jej projekcie Czechówka to zielona enklawa biegnąca przez środek Lublina

Autor: Zdjęcie autora agdy
Budowana między 1954 a 1974 rokiem trasa szybkiego ruchu podzieliła miasto zmieniając krajobraz i ekosystem rzeki Czechówki. Inż. arch. Martyna Dragan jest autorką dyplomowej pracy, w której proponuje nową wersję tego fragmentu śródmieścia
Budowana między 1954 a 1974 rokiem trasa szybkiego ruchu podzieliła miasto zmieniając krajobraz i ekosystem rzeki Czechówki. Inż. arch. Martyna Dragan jest autorką dyplomowej pracy, w której proponuje nową wersję tego fragmentu śródmieścia (fot. Piotr Michalski)

– Bardzo dużo serca włożyłam w ten projekt – mówi młoda architekt, która z nieciekawych okolic Czechówki robi zieloną enklawę biegnącą przez środek Lublina. Pomysł autorki projektu jest prosty – zabieramy miasto autom, oddajemy ludziom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W budynku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej trwa wystawa startARCHITEKCI’19. Można na niej oglądać 107 projektów dyplomowych obronionych w 2019 roku na kierunku architektura. Jednym z nich jest dyplom inż. arch. Martyny Dragan „Zagospodarowanie doliny Czechówki w centrum Lublina”.

– Projekt dotyczy fragmentu doliny rzeki Czechówki, od ul. Wodopojnej do ul. Lubomelskiej. Generalnie cała idea opiera się na przekształceniu terenu zdominowanego przez ruch samochodowy w przestrzeń o miejskim charakterze. Istniejącą al. Solidarności przeprojektowałam w czteropasmową ulicę z buspasami, ciągami pieszymi, parkingami i parkletami. Dodatkowo wzdłuż rzeki zaproponowałam park linearny, a dzięki odzyskanej przestrzeni wprowadziłam nową zabudowę z usługami w parterze – wylicza autorka projektu, która przyznaje, że przygotowując się do pracy wiele czasu spędziła w tej części śródmieścia. Analizowała teren w kontekście historycznym oraz komunikacyjnym, badała natężenie ruchu, fotografowała.

W proponowanych zmianach pojawiają się też przystanki wiedeńskie – rozwiązanie, które by było w Lublinie nowością. Polega ono na miejscowym podniesieniu pasa jedni do poziomu chodnika. Autobus nie wjeżdża w zatokę a pasażerowie przechodzą do niego (i wysiadają) przepuszczani przez inne auta. Takie rozwiązania stosuje się np. w miastach gdzie są tramwaje.

Martyna Dragan pochodzi z Podkarpacia, do Lublina przyjechała na studia. – Przeszkadzało mi to, że teren wokół dworca PKS jest niezagospodarowany, a przez centrum miasta przebiega wielopasmowa trasa, która wyraźnie dzieli je na część północną i południową. W projekcie chciałam pokazać jak można wykorzystać potencjał tego miejsca – tłumaczy autorka pomysłu na rewolucję drogowo-rzeczną.

Jak jej zdaniem może to wyglądać?

– Wyobraźmy sobie, że jest tylko jedna, północna jezdnia al. Solidarności. Stojąc plecami do ul. Lubartowskiej mamy przed sobą – patrząc od prawej – pas zabudowań, ruch samochodowy, pas zabudowań, dużo zieleni a wśród niej rzekę. Dalej jest skarpa na której stoją budynki. Te co teraz i kolejne. Rozbudowywany właśnie szpital, nowe domy mieszkalne, zabytkowe kamienice. Nad doliną rozciąga się kładka pieszo-rowerowa, która łączy skarpę przy ulicy Dolnej 3 Maja ze skarpą przy Dworze Bielskich. Wzdłuż rzeki biegnie trasa rowerowa, a na całym terenie jest wiele przestrzeni do odpoczynku i rekreacji.

– Likwidacja jednej jezdni i szerokiego pasa trawy, który teraz je dzieli, pozwoli na stworzenie ulicy z szerokimi chodnikami, parkletami oraz na postawienie budynków usługami w parterze. Te zabudowania będą barierą między parkiem a ruchem samochodowym. Dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mogli się zrelaksować w parku nie słysząc przy tym ulicznego zgiełku – mówi Martyna Dragan, która za pracę dyplomową dostała Nagrodę Ministra Rozwoju.

– Zaproponowane zwężenie al. Solidarności z pewnością spowolniłoby ruch samochodowy. Rozwiązanie to mogłoby spotkać się z początkowym niezadowoleniem wśród kierowców. Jednak z czasem zamiast z podróży własnym pojazdem chętniej i częściej korzystaliby z transportu publicznego. Byłby on o wiele szybszy i bardziej płynny dzięki wprowadzeniu buspasów. Mniejsza ilość spalin oraz nowe drzewa wpłynęłyby na jakość powietrza w Lublinie – zaznacza autorka w opisie plansz projektu, na których widać zaprojektowany nad rzeką amfiteatr, place zabaw, strefę do gry w szachy czy siedziska nad wodą.

Nowa zieleń pojawia się też po stronie Czechowa. To park w okolicy dawnego dworu Chrzanowskich na Bielszczyźnie czy parklety z zielenią towarzyszące zupełnie innej zabudowie niż ta w postaci istniejącego ciągu stacji paliw, myjni, parkingów.

– Bardzo przyjemnie mi się pracowało przy projekcie, włożyłam w niego dużo serca – wspomina inż. arch. Martyna Dragan obroniony w maju zeszłego roku dyplom. Uważa, że jej rozwiązania projektowe sprawiedliwie godzą ruch samochodowy, rowerowy oraz pieszy. Pokazują jak można wykorzystać potencjał zdegradowanej doliny Czechówki.

Autorka nadal mieszka w Lublinie, obecnie kontynuuje studia na Politechnice Lubelskiej, a zawodowo związana jest z architekturą wnętrz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty