Sześćdziesięcioro młodych ludzi rozpoczęło wczoraj przygodę z Wojskiem Polskim. W 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się wcielenie ochotników do służby przygotowawczej. Na dobry początek wojsko nakarmiło i ubrało. Potem było trudniej.
Do armii zgłosili się bardzo młodzi ludzie, w większości tuż po maturze, po klasach wojskowych.
– Swoją przyszłość wiążę z wojskiem. W przyszłości chciałbym kontynuować służbę w jednostkach specjalnych – snuje swoje plany Jakub Ziarno z Lublina, tegoroczny absolwent klasy wojskowej w XIV Liceum w Lublinie. – Chcę sprawdzić się w warunkach profesjonalnego szkolenia wojskowego.
- Oczywiście też widzę się w wojsku, ale na razie bez konkretnej specjalizacji – dodaje Anita Kierepka z Włodawy, również tegoroczna absolwentka klasy wojskowej w XIV Liceum w Lublinie. Wśród 60 elewów panie nie są rzadkością.
Swoją przygodę z wojskiem zaczęli do wizyty na stołówce, gdzie czekało na nich śniadanie. – Dziś serwujemy serki oraz parówki, na obiad zupę wielowarzywną, zrazy w sosie z ziemniakami i surówką – wylicza jadłospis wojskowy kucharz.
Po śniadaniu fasowano sorty mundurowe.
– Ochotnicy otrzymali dwie pary obuwia, taktyczne i sportowe, letnią bieliznę, dres, mundur polowy oraz kurtkę oraz pałatkę. Buty i bieliznę zatrzymają po szkoleniu, resztę zwrócą. Dominują rozmiary M i L, a buty w rozmiarze 39-42 – wymienia Adam Lis, magazynier 19 BZ.
Elewi spotkali się także z przedstawicielami sekcji personalnej i finansowej, ratownikiem medycznym oraz fryzjerem. Miesięczny żołd to 1095 złotych.
– Za szkolenie ochotników odpowiedzialna jest kadra dywizjonu przeciwlotniczego 19 BZ. Zajęcia będą prowadzone na terenie brygady, placu ćwiczeń taktycznych na Majdanku oraz na strzelnicach w Dęblinie i Srebrzyszczu k. Chełma – mówi por. Jakub Szyndlar, oficer prasowy 19 BZ.
Na Majdanku, na pasie taktycznym, kadra sprawdzi umiejętności młodych ludzi w zakresie taktyki wojskowej, czyli prowadzenia ataku w polu czy zabezpieczaniu odwrotu. Na strzelnicach elewi wykażą się celnością podczas strzelania na 100 metrów karbinkiem Beryl.
– Służbę przygotowawczą dzielimy na dwa etapy, tj. 4-tygodniowe szkolenie podstawowe oraz 10-dniowe specjalistyczne. Przysięga wojskowa zaplanowana jest na 5 września, zaś koniec turnusu służby przygotowawczej na 18 września – dodaje por. Szyndlar.
Po szkoleniu elewi w rezerwie będą czekać na nabór do konkretnych jednostek wojskowych. Większość z nich chce służyć w formowanej 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga.