Szkoła mistrzostwa sportowego ma powstać w X LO przy ul. Wojciechowskiej. Młodzież będzie mieć do wyboru klasę szybowcową, lekkoatletyczną i pływacką. Później mogą się też pojawić inne dyscypliny sportów indywidualnych
Co zatem ma się zmienić od września względem tego, co jest teraz? Przede wszystkim liczba godzin wychowania fizycznego. W klasach sportowych - a takich w Lublinie jest 95 - tygodniowo odbywa się 10 godzin wuefu. Tymczasem w klasach działających w ramach szkół mistrzostwa sportowego (SMS) lekcje wychowania fizycznego zajmują 16 godzin tygodniowo.
- Druga różnica jest w liczbie uczniów - mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. Zwykła klasa sportowa może liczyć 20 uczniów, zaś ta w SMS tylko 15.
Kolejna zmiana to wprowadzenie nowej dyscypliny. W szkole pojawi się klasa pływacka, której uczniowie będą mieć przy Wojciechowskiej lekcje przedmiotów ogólnokształcących, a pływać będą w basenie olimpijskim, który powinien być oddany do użytku na początek nowego roku szkolnego.
Taka nauka ma się odbywać w X Liceum Ogólnokształcącym. Od 1 września września 2015 r. w pierwszych klasach będzie więcej godzin wuefu. Właśnie ta placówka ma najnowocześniejszą w mieście bazę lekkoatletyczną wraz z halą. - To jedyna na wschód od Wisły hala ze 110-metrową bieżnią tartanową - mówi Hanc.
Liceum działające w Zespole Szkół Elektronicznych ma być miejscem dla dyscyplin indywidualnych, ich lista - jak zapewnia miasto - nie jest zamknięta i możliwe, że dołączą do niej sporty walki. Natomiast młodzi miłośnicy gier zespołowych nadal będą się kształcić w klasach sportowych.
Utworzenie szkoły mistrzostwa sportowego zapowiedziane wczoraj oficjalnie przez prezydenta Lublina będzie się też wiązać z dwukrotnie większą dotacją przekazywaną przez państwo na każdego z uczniów. Różnica ta będzie jednak odczuwalna dopiero od stycznia 2016 r.
W planach władz miasta jest utworzenie SMS również na poziomie gimnazjalnym.