W przyszłym roku ma zostać przeprowadzona rewitalizacja skweru abp. Józefa Życińskiego, na którym stoi pomnik ks. Idziego Radziszewskiego. W tym roku Ratusz chce zaktualizować dokumentację projektową
Na ostatniej sesji Rady Miasta radni zgodzili się na wprowadzenie zmian w tegorocznym budżecie Lublina. Jedną z pozycji była kwota 50 tys. zł z przeznaczeniem na aktualizację dokumentacji przetargowej dla przebudowy skweru abp. Życińskiego.
– Zadanie będzie realizowane w tym i przyszłym roku. Łączny koszt inwestycji jest szacowany na 1 mln 50 tys. zł – mówił radnym Mariusz Turczyn, dyrektor Wydziału Budżetu i Księgowości w Urzędzie Miasta Lublin.
Ratusz posiada projekt budowlany zagospodarowania tego terenu, jednak dokumentacja wymaga aktualizacji. – Wkrótce zlecimy aktualizację tej dokumentacji, co z uwagi na wartość zamówienia nastąpi w trybie bezprzetargowym – mówi Monika Glazik z biura prasowego w Lubelskim magistracie.
Co się zmieni? – Rewitalizacja skweru uwzględnia wykonanie alejek z kostki granitowej oraz cokołu granitowego. Przewiduje się także wykonanie nowego trawnika, z wymianą gruntu, uporządkowanie terenu oraz nasadzenia drzew liściastych. Projekt zagospodarowania terenu uwzględnia także montaż małej architektury: ławek i koszy, wykonanie oświetlenia skweru, monitoringu i punktów hot-spot – wylicza Głazik.
Skwer abp. Józefa Życińskiego to niewielki plac w pobliżu Al. Racławickich, między pl. Teatralnym a nowym apartamentowcem. Pod koniec 2018 roku stanął tu pomnik ks. Ignacego Radziszewskiego, współzałożyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Już wtedy miasto zapowiadało uporządkowanie zaniedbanego terenu wokół monumentu, ale prace regularnie były odkładane na później.
Właśnie tym władze uczelni tłumaczyły sytuację z grudnia ubiegłego roku, kiedy rzeźba upamiętniająca ks. Radziszewskiego została nieoczekiwanie zdemontowana. Sprawa odbiła się głośnym echem, głos zabrał m. in. metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik, który wyraził zdziwienie rozbiórką. Włączył się też w „mediację” z rektorem KUL ks. prof. Mirosławem Kalinowskim i prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem. Po kilku dniach poinformowano o porozumieniu w tej kwestii. – Pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostanie ponownie usytuowany na skwerze abp. J. Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji skweru przy udziale KUL – napisano we wspólnym oświadczeniu kurii, uniwersytetu i magistratu.
Monument upamiętniający pierwszego rektora najstarszej lubelskiej uczelni wrócił na swoje miejsce pod koniec kwietnia. Nieoficjalnie mówiło się, że jego chwilowa nieobecność była związana z przyszłym „sąsiedztwem”. Tuż obok powstaje pomnik Lecha Kaczyńskiego, który ma przedstawiać blisko trzymetrową figurę zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta na tle ściany wielkości miejskiego autobusu. Prace przy budowie monumentu rozpoczęły się niespełna dwa tygodnie temu. Z zakulisowych rozmów wynika, że jego odsłonięcie jest planowane w czerwcu.