Artur Soboń, wiceminister finansów, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach parlamentarnych ogłosił w niedzielę Pakt dla Lublina i jego dzielnic. Znalazły się w nim pieniądze na 27 inwestycji dzielnicowych m.in. budowę i remonty dróg, szkół i żłobków, Tower IT za 100 milionów złotych, wsparcie biznesu i nauki, dofinansowanie nowego stadionu żużlowego z budżetu państwa oraz znaczące środki z 5 miliardowej puli na program „Przyjazne osiedle”.
– Lublin jest pięknym miastem, ma aspiracje, które powinien realizować – rozpoczął swoje wystąpienie wiceminister Artur Soboń. Plan, który ogłosił polityk Prawa i Sprawiedliwości to efekt rozmów i dialogu z mieszkańcami, którzy wskazali to, co dla nich jest najważniejsze. Składa się z pięciu punktów.
Pierwszy to „Pakt dla dzielnic Lublina”
- W spotkaniach z radami dzielnic wytypowane zostały najważniejsze i najpilniejsze do realizacji inwestycje dla każdej z nich. To budowa i remonty dróg, inwestycje oświatowe, miejsca parkingowe. To wszystko, co sprawia, że jakoś naszego życia jest i będzie coraz lepsza - podkreślił Artur Soboń i poinformował, ze w przyszłym tygodniu spotka się z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem, by te priorytety, które zostały wypracowane przekazać włodarzowi miasta i zapewnić go, że jeśli lubelski ratusz będzie składał na nie wnioski w rządowych programach wsparcia, to na te inwestycje otrzyma środki z budżetu państwa.
Punkt drugi – nauka
Wiceminister finansów zapowiedział, że już jutro (poniedziałek) w południe ogłoszona zostanie decyzja o lokalizacji na Politechnice Lubelskiej za 100 milionów złotych nowoczesnego centrum, Tower IT.
– Stworzymy podwalimy do tego, by kolejne tysiące informatyków zasilały lubelski sektor IT. – mówił wiceminister podkreślając, że w ciągu najbliższych kilku lat w stolicy województwa będzie 25 tysięcy miejsc pracy w tym sektorze, a w Lublin będzie miejscem specjalizacji w sztucznej inteligencji, w cyberbezpieczeństwie, w nowocześniejszym wykorzystaniu w różnych dziedzinach życia technologii informatycznych.
Punkt trzeci - biznes
– Po trzecie biznes – kontynuował Artur Soboń. – To połączenie nauki i biznesu. To wszystko, by Lublin mógł się rozwijać, aby te wpływy podatkowe były jak największe, aby infrastruktura była jak najlepsza, abyśmy mogli żyć na jak najwyższym poziomie – mówił i zaznaczył, że jego rolą jest aby to środowisko integrować. Wiceminister zapowiedział, że w środę w Lublinie odbędzie się konferencja biznesowa, na którą przyjedzie z prezesem Giełdy Papierów Wartościowych.
Punkt czwarty - „Przyjazne osiedle”
To Program ogłoszony niedawno przez Prawo i Sprawiedliwość. Artur Soboń zapowiedział, że będzie chciał, by jak najwięcej środków z 5 miliardów złotych, które zostaną uruchomione na działania mające na celu, by osiedla były bardziej funkcjonalne, dostępne i przyjazne do życia popłynęło do Lublina i miast na Lubelszczyźnie.
Punkt piąty – pieniądze na wielofunkcyjny stadion
W ostatnim, piątym punkcie planu Artur Soboń zagwarantował, że jeśli miasto Lublin zakończy prace związane z projektowaniem nowego stadionu żużlowego i jeśli będzie aplikować o środki rządowe oraz do województwa, które wesprą inwestycje, to takie środki otrzyma.
Podczas niedzielnej konwencji poparcia Arturowi Soboniowi udzieli marszałek województwa Jarosław Stawiarski, który swoje wystąpienie zakończył krótkim zdaniem: „Murem za Arturem!”, wojewoda Lech Sprawka, radny miejski Piotr Popiel oraz Michał Zacz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Rury.
Te inwestycje miałby być zrealizowane w ramach „Paktu dla dzielnic Lublina
Abramowice: wytyczenie i utwardzenie dróg łączących ul. Wólczańską z ul. Abramowicką
Bronowice: wykonanie remontu i poszerzenia o miejsca parkingowe i ciągi piesze ul. Pogodnej
Czechów Południowy: remont ul. Młodej Polski wraz z chodnikami i miejscami parkingowymi
Czechów Północny: remont ulicy Koncertowej
Czuby Południowe: budowa drugiej nitki wiaduktu w ciągu ul. Filaretów pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Bursztynową
Czuby Północne: remont ul. Orkana z wykonaniem po obu stronach ulicy chodników i ścieżek rowerowych oraz nowej nawierzchni asfaltowej jezdni wraz z budową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Orkana z ul. Szaserów i ul. Kaczeńcową
Dziesiąta: przebudowa ul. Kunickiego
Felin: budowa żłobka
Głusk: rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 47 o cztery sale lekcyjne, bibliotekę oraz salę multimedialną
Hajdów-Zadębie: budowa budynku z przeznaczeniem na Dom Kultury
Kalinowszczyzna: remont nawierzchni na al. Andersa na odcinku od ronda gen. Berbeckiego do ul. Kalinowszczyzna
Konstantynów: remont ul. Konstantynów
Kośminek: przedłużenie ul. Dekutowskiego od ronda do ul. Wyzwolenie
Ponikwoda: budowa centrum Oświatowo-Kulturalnego przy ul. Majerankowej
Rury: remont ulicy Zana
Sławin: budowa ul. Sławinek
Sławinek: remont nawierzchni Al. Warszawskiej
Stare Miasto: rewitalizacja błoni zamkowych
Szerokie: budowa publicznej szkoły podstawowej przy ul. Lędzian
Śródmieście: remont ul. Staszica
Tatary: przebudowa ul. Montażowej
Węglin Południowy: budowa boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 58 na ul. Berylowej
Węglin Północny: remont nawierzchni ulic Ofelii, Poloniusza i Orlanda
Wieniawa: remont ul. Puławskiej
Wrotków: przebudowa ul. Romera wraz z chodnikami oraz budową ścieżki rowerowej wraz z równoległymi miejscami parkingowymi.
Za Cukrownią: wymiana nawierzchni asfaltowej na ul. Przeskok wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego
Zemborzyce: remont ul. Janowskiej