Już niedługo nie trzeba będzie stać w długich kolejkach dziesiątego wydziału Sądu Rejonowego w Lublinie. W całym kraju powstaje Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych.
Wcześniej czy później trafi tu każdy mieszkaniec Lublina. Przez dziesiąty wydział lubelskiego sądu w ubiegłym roku przewinęło się prawie pół miliona interesantów. Wśród nich tacy, którzy kupili albo sprzedali mieszkanie, działkę albo dostali spadek. Codziennie przed okienkiem, w którym obsługiwani są interesanci, ustawia się kolejka.
W sądzie tłumaczą, że pracownikom odszukanie starych archiwalnych danych zajmuje wiele godzin. Kiedy zawartość wszystkich ksiąg znajdzie się w komputerach, obsługa będzie szybsza. Jak prędko to się stanie? – Cały system już zaczęliśmy wdrażać, ale pierwsze poważne zmiany odczujemy dopiero za cztery lata – mówi Wojciech Turżański, prezes Sądu Rejonowego.
Księgi prowadzone do tej pory były „papierowo”. – W tej chwili pracownicy przenoszą dane do systemu komputerowego – mówi Halina Bis, przewodnicząca wydziału ksiąg wieczystych. – Kiedy wszystkie informacje znajdą się już w centralnym systemie, dostęp do nich będzie możliwy w każdym mieście w Polsce. Na przykład, aby zrobić wpis do księgi wieczystej, która jest w Warszawie, będzie można zrobić to w Lublinie. Każdy interesant będzie mógł zdobyć informację o wpisach dokonanych w księgach na terenie całego kraju. Zamiast tradycyjnych podpisów w księgach, powstaną cyfrowe hasła.
Zmniejszenie kolejek powinny też przynieść inne zmiany. – Od stycznia przyszłego roku zmienią się też nasze warunki lokalowe – zapowiada prezes Turżański. – Cały wydział zostanie przeniesiony do nowego budynku na ul. Zana. Dojdą nowi pracownicy, klienci będą szybciej obsługiwani.