Od kilku dni wśród kandydatów na kierowców popłoch sieje jazda po łuku. 24 lutego weszły w życie nowe przepisu dotyczące egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Sporo osób oblewa na tym punkcie, bo za wcześnie włączają światła
Nasza czytelniczka poinformowała nas, że w WORD Lublin 90 proc. osób „oblewa” egzamin na prawo jazdy „B” już na placu. – Chodzi o jazdę po łuku. Zmieniły się przepisy i podczas tego zadania trzeba m.in. uruchomić silnik, zapalić światła, spojrzeć się w prawo, lewo i dopiero zacząć jazdę. Ważna jest kolejność. Ludzie w stresie zapalają światła przed uruchomieniem silnika albo zapominają spojrzeć w prawo i lewo. I to już jest powód do oblania egzaminu. Przecież to nonsens – pisze nasza czytelniczka na alarm24@dziennikwschodni.pl.
– Po zmianie przepisów nie notujemy znacząco większej liczby przerwanych egzaminów z powodu błędów podczas tego zadania – mówi z kolei Ryszard Pasikowski, dyrektor WORD Lublin. – Kosmetyczne zmiany wprowadzono w części egzaminu odbywającego się na placu. Włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym przeniesienie zostało do drugiego zadania na placu, czyli ruszanie z miejsca oraz jazda do przodu i tyłu. Trzeba to jednak wykonać w odpowiedniej kolejności, najpierw uruchomić silnik, a dopiero potem zapalić światła i upewnić się o możliwości jazdy, czyli spojrzeć w prawo i w lewo.
A jak wygląda to w praktyce? – Oblałem na łuku, bo przed uruchomieniem silnika włączyłem światła. 140 złotych w plecy. Egzaminator był w porządku. Przed rozpoczęciem egzaminu dał mi kartkę z kolejnością czynności na tej części egzaminu. Niestety, nerwy zrobiły swoje – mówi Rafał z Lublina, który w piątek na placu oblał egzamin.
Zmianami zaskoczona była również pani Dominika z Lublina. – Drugi raz podchodzę do egzaminu. Dopiero tu, na miejscu, dowiedziałam się o tych zmianach. Ludzie mówią, że egzaminatorzy są życzliwi i wszystko tłumaczą – mówiła przed egzaminem pani Dominika.
Nowy wzór zdjęć do prawa jazdy
Zmieniły się również przepisy dotyczące zdjęć, które trzeba dołączyć do wniosku o wydanie prawa jazdy. Zgodnie z nowymi regulacjami muszą to być fotografie z twarzą na wprost, a nie jak do tej pory, z lewym półprofilem. Fotografia musi być kolorowa o wymiarach 35x45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle. Ponadto zdjęcie powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.