Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 stycznia 2021 r.
8:13

Wolontariusze, licytacje i maseczki. Przygotowania do 29. finału WOŚP są na ostatniej prostej

41 5 A A
To będzie zupełnie inny finał, nie będzie wydarzeń na żywo, ale atmosfera w naszym sztabie jest gorąca i już czekamy na niedzielę – mówi Ala Grzegorczyk z Lublina, która będzie wolontariuszką podczas finału WOŚP już trzeci raz.
To będzie zupełnie inny finał, nie będzie wydarzeń na żywo, ale atmosfera w naszym sztabie jest gorąca i już czekamy na niedzielę – mówi Ala Grzegorczyk z Lublina, która będzie wolontariuszką podczas finału WOŚP już trzeci raz. (fot. Maciej Kaczanowski)

Z powodu pandemii tegoroczny, 29. finał WOŚP, będzie „zdalny”, atrakcje będzie można śledzić głównie w internecie. Atmosfera w sztabach jest jednak gorąca, a wolontariusze nie mogą doczekać się już niedzielnej kwesty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Co roku idę po rekord – śmieje się Ala Grzegorczyk z Lublina, która będzie wolontariuszką podczas finału WOŚP już trzeci raz. – W ubiegłym roku, kiedy kwestowałam z siostrą i jej przyjaciółką, udało mi się zebrać blisko 1600 zł, więc w tym musi być jeszcze lepiej. To będzie zupełnie inny finał, nie będzie wydarzeń na żywo, ale atmosfera w naszym sztabie jest gorąca i już czekamy na niedzielę – dodaje wolontariuszka.

Pracowity dzień

Tym razem Ala weźmie udział nie tylko w kweście. – W tym roku będę kwestować sama. Zaczynam dopiero po południu, bo wcześniej będę miała pokaz makijażu, który jest jedną z atrakcji online tegorocznego finału w Lublinie. Zapowiada się bardzo pracowity dzień, ale dam radę – podkreśla wolontariuszka i dodaje: – Jak się chce, to można. Oby tylko dopisała pogoda. Mam też nadzieję, że mimo pandemii i trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się wiele osób, ludzie nadal będą nas chętnie wspierać i wrzucać pieniądze do puszki.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już w najbliższą niedzielę. Pieniądze z 29. finału pójdą na sprzęt dla laryngologii i otolaryngologii oraz do diagnostyki głowy.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Od kuchni, ale online

W województwie lubelskim będzie działać 57 sztabów. W Lublinie główny sztab powstał przy torze kartingowym Cartmax. Zgłosiło się do niego 175 wolontariuszy. Większość z nich w niedzielę wyjdzie na ulice z puszkami.

– Zbiórka będzie oczywiście odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wolontariusze będą w maseczkach i będą mieć płyn dezynfekcyjny. Żeby ograniczyć kontakt, nie będą też mogli przyklejać wośpowych serduszek tym, którzy wrzucą pieniądze do puszki. Będą je dawać do ręki – zaznacza Natalia Rogala, szefowa głównego lubelskiego sztabu. – W tym roku działamy głównie online. Pełna lista wydarzeń, które będzie można obejrzeć na żywo pojawi się jeszcze na naszym Facebooku – WOŚP Lublin. Przygotowaliśmy m.in. treningi z trenerem personalnym, pokazy makijażu, animacje dla dzieci, a także koncerty lubelskich artystów. Będzie można też zobaczyć, jak pracuje nasz sztab „od kuchni”, jak idą zbiórki i licytacje.

Kwesta i kiermasz

– Od wielu lat aktywnie uczestniczymy w finałach WOŚP, tak będzie też tym razem, choć będziemy działać w ograniczonym zakresie. Do naszego sztabu zgłosiło się 199 wolontariuszy. Będą kwestować w różnych miejscach w Zamościu, między innymi w centrum handlowym E.Leclerc, Castoramie czy Galerii Twierdza – zapowiada Katarzyna Pleskaczyńska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu i dodaje: – W Leclercu trwa już nasz kiermasz, w ramach którego można kupić m.in. książki, ozdoby i gadżety wośpowe przekazane przez sztab główny i prywatnych darczyńców.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Berło od prezydenta, okulary od Owsiaka

Do finału jeszcze dwa dni, ale można już brać udział w aukcjach internetowych i „wrzucać” pieniądze do wirtualnej skarbonki.

– Cały czas na naszym koncie Allegro pojawiają się nowe aukcje – zachęca do ich śledzenia i licytacji Natalia Rogala.

Można wylicytować m.in. słynne czerwone oprawki do okularów od Jurka Owsiaka, które otrzymało tylko sto najprężniej działających sztabów. Można tam znaleźć także przedmioty przekazane m.in. przez kabaret Smile czy UMCS w Lublinie.

– Przedmioty przekazane przez darczyńców specjalnie na tegoroczny finał, można kupić na naszych aukcjach internetowych, licytacje już trwają - mówi Katarzyna Pleskaczyńska.

Na aukcjach zamojskiego sztabu można wylicytować m.in. pamiątkowe berło przekazane przez prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka. Otrzymał je od 32. Zamojskiego Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Jest tam również sztuczne futro od młodego zamojskiego projektanta mody Franciszka Drozdowskiego, a także m.in. grafiki, zdjęcia, obrazy, vouchery na usługi.

Z kolei w Świdniku można np. wylicytować poprowadzenie na żywo jednego programu „Kultura w masce” i zastąpienie w tej roli dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Rozstrzygnięcie licytacji odbędzie się podczas niedzielnego finału.

Zapal „światełko” i zrób zdjęcie

– Planujemy też masę atrakcji online m.in. relacje na żywo ze zbiórek, prezentację archiwalnych wydarzeń z poprzednich finałów wośp, koncert. Będzie też konkurs, w którym nagrodzimy wośpowymi gadżetami zdjęcia internautów ze zorganizowanych przez nich światełek do nieba – wylicza Pleskaczyńska.

– Długo zastanawialiśmy się nad formą światełka do nieba, ponieważ chcieliśmy, aby każdy mógł wziąć w nim dział. Postawiliśmy na dowolność: każdy, kto chce się do nas przyłączyć, może o godzinie 20 w dniu Finału w wybranym przez siebie miejscu, używając świateł samochodu, lampek choinkowych czy zapalniczek pomóc nam rozświetlać Lublin – mówi Natalia Rogala. – Można migać wszystkim i wszędzie, na ulicy, ale również i w domu. Prosimy jednak o rozsądne przyłączanie się do akcji i zachowanie bezpieczeństwa podczas używania ognia. Będziemy też czekać na zdjęcia z takich „domowych” światełek do nieba, które będziemy później publikować na naszym Facebooku – mówi szefowa lubelskiego sztabu i dodaje, że przyłączy się też do twego galeria Vivo, która planuje włączyć iluminacje związane z WOŚP.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty