Rozpoczęła się wyprzedaż majątku upadłej firmy Arcus. Syndyk wciąż podlicza długi spółki. Nie ma jednak większych szans, by spłacić wszystkich wierzycieli.
Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Konserwacji Zabytków "Arcus” działało na rynku od 1989 r. Specjalizowało się w pracach budowlanych i konserwatorskich. Wpadło jednak w kłopoty finansowe i pod koniec kwietnia upadło.
Początkowo zarząd firmy starał się o ogłoszenie upadłości układowej. Dawałoby to szansę na porozumienie z wierzycielami. Potem jednak zmodyfikował wniosek i wniósł o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Sąd wyznaczył syndyka, który sprzedając majątek postara się spłacić wierzycieli. Nie będzie to jednak łatwe.
Arcus ma kilka nieruchomości. Trzy w Lublinie oraz po jednej w Konopnicy i w okolicach Warszawy. - Wszystkie są jednak zabezpieczone hipotekami, które przewyższają wartość nieruchomości - mówi Jarosz.
Wierzyciele, którzy zadbali o zabezpieczenia hipoteczne, mogą więc liczyć na pieniądze. Jednak szans na odzyskanie wszystkich długów raczej nie mają.
Arcus zatrudniał ponad sto osób. Pracownicy zostali zwolnieni, ale dostali odszkodowania i odprawy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Niektórym firma jest jeszcze winna pieniądze także za okres sprzed ogłoszenia upadłości.
W najgorszej sytuacji są osoby, które pracowały w Arcusie bez etatu, np. na podstawie umowy o dzieło. Jeśli chcą odzyskać swoje pieniądze muszą samodzielnie zgłosić swoje roszczenia w sądzie. - Takie zgłoszenia już się pojawiły - przyznaje Jarosz.
Specjaliści od zabytków
Arcus był jedną nielicznych firm, specjalizujących się w renowacji zabytków. Przedsiębiorstwo działało początkowo tylko w naszym regionie, bo później realizować kontrakty w całym kraju oraz we Francji.
Firma ma na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień, m.in. za renowację Muzeum Lubelskiego czy Zespołu Fortecznego Bramy Szczebrzeskiej w Zamościu. Arcus ma swoim portfolio również renowację takich obiektów, jak lubelski klasztor oo. Dominikanów, Teatr Stary, Brama Grodzka, dworzec PKP w Lublinie, Teatr im. J. Osterwy, gmachy lubelskich sądów, hotele Europa i Lublinianka, czy Bramę Krakowską.