We wtorek Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie, przy ul. 3 Maja 4 będzie można obejrzeć wystawę grzybów. Wszystko po to aby nauczyć zbieraczy jak rozpoznawać grzyby jadalne od tych trujących
A z tym wciąż jest problem. Lublinianie mają największy kłopot z rozpoznawaniem takich grzybów jak kania, gołąbek, goryczak żółciowy, lisówka pomarańczowa, muchomory i pieczarki.
Z tych też m.in. powodów Bożena Kess, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Lublinie zaprasza na wystawę edukacyjną pod hasłem „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Będzie można ją oglądać dzisiaj w godz. 9 – 14.
Wczoraj trwały do niej przygotowania. Pracownicy sanepidu pojechali rano do lasów kozłowieckich a po południu oznaczali zebrane eksponaty i starali się jak najefektowniej je wyeksponować (na zdjęciach).
W Lubelskiem w tym roku odnotowano już kilka zatruć grzybami. – Wiemy o czterech takich przypadkach, o których poinformowały nas szpitale – mówi Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Na szczęście nie było przypadków śmiertelnych.
Grzybowa wystawa też w Kraśniku
Podobną jak PSSE w Lublinie inicjatywę podejmuje również dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku, który zaprasza na wystawę świeżych eksponatów grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących. Wystawa będzie połączona m.in. z emisją filmu „Bezpieczne grzybobranie”. Ekspozycja grzybów została zaplanowana na 22 września w holu PSSE w Kraśniku (ul. T. Kościuszki 36), w godzinach 8 – 14. W sali konferencyjnej będzie można zaś skorzystać z porad grzyboznawcy. Pracownicy PSSE w Kraśniku proszą o wcześniejszy kontakt szkoły, przedszkola czy też inne placówki zainteresowane zwiedzaniem wystawy. Należy dzwonić pod nr tel. 81 884 36 73 w. 19.