Otwarciem wystawy "Zbrodnia katyńska” rozpoczęły się dziś w Lublinie uroczyste obchody 70. rocznicy wymordowania polskich oficerów w Katyniu. Uroczystości trwają w całym regionie. Towarzyszy im refleksja o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem.
– Wrażenie jest wstrząsające – dodaje Marlena Krawczyk. – Patrzę na listy osób wymordowanych w Katyniu 70 lat temu i myślę także o tych wszystkich, którzy zginęli cztery dni temu.
Nie było zaplanowanych wcześniej przemówień, ani odczytywania listy katyńskiej. Otwarcie wystawy "Zbrodnia katyńska” i rozpoczęcie Lubelskich Dni Pamięci o Ofiarach Katynia odbyło się w ciszy i skupieniu.
– Tej ciszy i głębokiej refleksji wymaga od nas pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem – mówi Agata Fijuth z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przygotował wystawę. Ekspozycję można oglądać na placu Litewskim do 24 kwietnia. Przybliża okoliczności mordu na Polakach w 1940 roku, a także przypomina nazwiska poległych osób związanych z Lubelszczyzną (576 nazwisk).
Jutro kolejne uroczystości. O godz. 11 w siedzibie KUL przy ul. Męczenników Majdanka 70 (dawne koszary wojskowe) odbędzie się uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego upamiętniającego por. rez. WP Henryka Życzyńskiego, prof. KUL.
W Galerii I otwarta zostanie wystawa "Eksponaty z Dołów Śmierci” przygotowana przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Lublin. W czwartek o godz. 10 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. odprawiona zostanie msza św. z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry Garnizonu Lublin. O godz. 11.30 pod Pomnikiem Ofiar Katynia złożony zostanie meldunek dowódcy kompanii honorowej.
Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)
– Od lat robimy wszystko, by ocalić pamięć o Katyniu – mówi Danuta Malonowa, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin. – Niestety, wiele osób – moich bliskich znajomych i przyjaciół, które działały na rzecz zachowania tej pamięci zginęło podczas katastrofy prezydenckiego samolotu. Trudno mi dziś nie myśleć, że smoleńska ziemia nie daje o sobie zapomnieć i pochłania nowe ofiary.
Obchody katyńskiej zbrodni trwają w całym regionie
Głównym punktem uroczystości będzie zasadzenie Dębów Pamięci ku czci majora Wojska Polskiego Józefa Sidora zamordowanego w Katyniu oraz pomordowanych w Miednoje aspirantów Policji Państwowej.
W Zamościu uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 11 w kościele p.w. św. Katarzyny w Zamościu. W Tomaszowie Lubelskim uroczystości zaplanowano na 9 maja. W miejscowym wydziale zamiejscowym KUL odbędzie się sesja naukowa, której prelegentami mieli być Stefan Melak, prezes Komitetu Katyńskiego oraz Zenona Momontowicz-Łojek, przedstawicielka Rodzin Katyńskich.
– Niestety, te osoby zginęły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem – mówi z żalem Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. (BAR, SAD, BN, MB)