32 duże drzewa ze Starego Gaju mogą zostać pomnikami przyrody. O objęcie ich taką ochroną wystąpili do władz miasta ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Jeśli leśnicy, urzędnicy i radni poprą ten pomysł, to liczba pomników przyrody wzrośnie w Lublinie… o połowę.
Wskazane przez nas drzewa są rozmieszczone w różnych częściach lasu Stary Gaj – mówi Radomił Filipek z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Najwięcej pomnikowych drzew jest w południowo-zachodniej części lasu, od strony pól i Zemborzyc. Tam jest najbardziej naturalna część Starego Gaju, piękny las lipowo-dębowy, składający się drzew w różnym wieku, a nie typowa plantacja, gdzie wszystkie drzewa są w jednym wieku. To najbardziej cenna część lasu oprócz rezerwatu Stasin. Druga część z pomnikowymi drzewami znajduje się koło wejścia od ul. Janowskiej i wzdłuż ul. Stary Gaj.
Wśród drzew, które chcą ochronić ekolodzy jest m.in. dąb mający pień o czterometrowym obwodzie, lipa o obwodzie 4,5 m oraz grab mający ponad 2,5 m obwodu pnia. Dlaczego działacze proszą o ochronę dużych drzew znajdujących się w lesie, gdzie, jak mogłoby się wydawać, nic nie powinno im zagrażać?
– W pewnym wieku wszystkie drzewa w lesie są zagrożone, bo każdy gatunek ma swój wiek rębności. Bez ochrony będą zapewne wycięte, z wyjątkiem pojedynczych sztuk, bo w przypadku wyrębu zostawia się niewielki procent starych drzew – przekonuje Filipek.
Aktywiści przyznają, że nie wszystkie upatrzone przez nich okazy są w idealnej kondycji zdrowotnej.
– Mają różne huby, dziuple, odłamane konary i próchnicę, ale w ten sposób stają się rozsadnikami wszystkich istot żyjących w lesie. Dzięki temu mamy choćby dzięcioły, bo nie będzie ich wtedy, gdy nie będą miały co jeść, a one jedzą robaki żyjące pod korą – tłumaczy działacz.
Dzisiaj w lesie Stary Gaj znajduje się tylko jeden pomnik przyrody (okazały dąb), który jest jednym z najstarszych spośród 60 pomników ustanowionych na terenie Lublina. W wykazie są zarówno pojedyncze drzewa i ich grupy, jak też szpalery, a nawet murawa kserotermiczna. Czy lista pomników wydłuży się o połowę? To będzie zależeć od samorządu miasta i leśników. Prośba ekologów trafiła już na właściwe biurko w Urzędzie Miasta.
– Pismo w sprawie ustanowienia ponad 30 pomników przyrody na terenie Starego Gaju wpłynęło do Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Nie ma w nim wskazanych szczegółowych lokalizacji drzew, dlatego nasi pracownicy poproszą o dookreślenie wniosku – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. – Następnym krokiem będzie wystąpienie do właściciela terenu, prawdopodobnie Lasów Państwowych, o zgodę na ustanowienie pomników przyrody na ich terenie. Niezbędne jest również opracowanie dokumentacji przyrodniczej przez biegłego dendrologa i uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
Nie każde okazałe drzewo może być uznane za pomnik przyrody. – Musi spełniać wiele warunków dotyczących wartości drzewa, powiązanej m.in. z częstotliwością jego występowania na danym obszarze, zdrowotności, czy obwodu – wylicza Stryczewska. Obwód pozwalający na uznanie drzewa za pomnik zależy od tego, czy dany gatunek zaliczany jest do rosnących szybko czy wolno.