Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 stycznia 2024 r.
13:43

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Tak się bawią seniorzy z Lublina

Autor: Zdjęcie autora KN

Panie mówią, że życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Panowie z uśmiechem dodają, że są w wieku „osiemnaście plus” i wszystko jest już dozwolone. Lubelscy seniorzy potrafią się bawić i udowadniają, że życie na emeryturze wcale nie musi być nudne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przejście w stan spoczynku to dla wielu osób moment trudny, a niemal zawsze wywołujący emocje. Jednych to ekscytuje, innym spędza sen z powiek. Bo jakoś to permanentne wolne trzeba zagospodarować. W Lublinie jest na szczęście wiele miejsc, gdzie seniorzy mogą razem spędzać czas, aktywizować się, integrować i znajdować radość.

We wtorek w Centrum Dziennego Pobytu nr 4 w Lublinie, odbyła się karnawałowa impreza, na której bawiło się 50 osób z czterech ośrodków: Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4, Ośrodków Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3, Dzienny Dom Senior +, oraz Klub Senior + Centrum Aktywacji.

Zaczęli od wspólnego odtańczenia poloneza. Później pląsów na parkiecie było jeszcze więcej. Nie zabrakło szlagierów z dawnych zabaw podmiejskich, hitów muzycznych i dobrej zabawy, przy dźwiękach kapeli.

– Bal karnawałowy to doskonała okazja do zabawy, tańców i integracji naszych seniorów, którzy cieszyli się każdą chwilą tego spotkania. Aktywizacja jest bardzo ważna, dzięki temu mają kontakt z innymi ludźmi, a przez taniec poprawia się ich kondycja fizyczna, więc są to same plusy dla ducha i ciała – mówiła Beata Kidaj, gospodarz Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4.

Dodaje, że ta placówka okolicznościowe spotkania organizuje cyklicznie. W tym roku, odbył się już koncert noworoczny dla Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie oraz dzień babci i dziadka.

Ewa Kańczugowska ma 63 lata. Na bal w Centrum Dziennego Pobytu nr 4 przybyła w iście karnawałowej kreacji. Cekiny, kapelusz, makijaż i uśmiech od ucha do ucha wyróżniał ją na tle bawiących się emerytów.

– Wspólne spotkania dużo dla mnie znaczą, jednakże większe znaczenie ma dla ludzi, którzy tu przychodzą. To nie jest tak, że przyjeżdżamy tylko dla siebie, a dla mieszkańców tych placówek. Zwłaszcza tych starszych. Najważniejsze by być z ludźmi, tymi bardziej dojrzałymi od nas. Wielu z nich na co dzień nie może chodzić, a tu nagle na naszej imprezie zyskują sił witalnych: bawią się i tańczą. To jest rehabilitacja – opowiada pani Ewa.

Uważa, że integracyjne spotkania są bardzo ważne, a młodsi powinni się pochylić nad starszymi, poszukać miejsc, w których seniorzy znajdą zajęcie, możliwość wyjścia oraz kontaktu z innymi.

– Pamiętam, że za czasów mojej mamy, nie było takich spotkań, klubów seniora. Teraz jest ich bardzo dużo. Tylko trzeba chcieć, przyjść i się zainteresować. Dzieci nasze mają swoje życie, a my musimy pamiętać, by ćwiczyć pamięć, rozwiązywać krzyżówki, grać np. w domino, integrować się i utrzymać w jak najlepszej kondycji fizycznej, ale i psychicznej jak najdłużej- to recepta na długowieczność – podsumowuje 63-latka.

Z centrum przy ul. Niecałej 16 na zabawę karnawałową przyjechało dziesięć osób. Nie przyszli z pustymi rękami, przygotowali sałatki i ciasto. – Ważne jest, by wydobywać z naszych seniorów, potencjał jakim dysponują. To są osoby pełne werwy, zapału a przede wszystkim chęci, by spotykać się z rówieśnikami, wspólnie coś zrobić a nie siedzieć w domu przed telewizorem – przekonuje Agata Kowalczyk, kierownik z CDPS nr 3 w Lublinie.

Na imprezie karnawałowej nie mogło zabraknąć Klubu Senior +Centrum Aktywizacji przy ul. Nałkowskich. Dwadzieścia osób wieku od 65-84 lat z radością integrowało się ze swoimi rówieśnikami. Jak zaznacza opiekunka Elżbieta Rubin, są to przeważnie osoby samotne.

– Nasi podopieczni trafiają do nas z polecenia koleżanki lub dzięki informacjom z mediów. Przychodzą na spotkania systematycznie. Wyróżnia ich niezwykła kreatywność. Organizujemy zajęcia kulinarne, plastyczne, kalambury, gry a także spotykamy sie z dziećmi ze szkół i przedszkoli.  Dużo wychodzimy, zwiedzamy, organizujemy wycieczki. Zainteresowanie jest bardzo duże, niestety ilość miejsc jest ograniczona – wylicza koordynator Elżbieta Rubin.

Seniorzy, z którymi rozmawialiśmy zgodnie twierdzili, że udział w takich wydarzeniach jest bardzo cenny. I zachęcali innych do włączania się we wszelkiego rodzaju aktywności. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach informacje szybko się rozchodzą, np. poprzez media społecznościowe, z których wielu seniorów korzysta, ale też pocztą pantoflową „na kawusi u sąsiadki” czy podczas „zakupowych wojaży".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Matematyka miłości, czyli algorytm wierności

Miłość i matematyka, czyli walentynkowe równanie z niewiadomymi

 Czy istnieje równanie na miłość? Jakie są szanse na znalezienie idealnego partnera? Kiedy najlepiej wziąć ślub? Jak uniknąć rozwodu? Odpowiedzi na te pytania tuż przed Walentynkami zdradza ekspertka Politechniki Lubelskiej.

Zaginął Kazimierz Poleszuk. Rodzina i policja apelują o pomoc

Zaginął Kazimierz Poleszuk. Rodzina i policja apelują o pomoc

Zaginął 86-letni Kazimierz Poleszuk z Lublina. Mężczyzna wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił.

"Cień wielkiej góry" to cień wielkiej tragedii lublinian sprzed lat

"Cień wielkiej góry" to cień wielkiej tragedii lublinian sprzed lat

To miało być spełnieniem marzeń młodych, lubelskich alpinistów. Himalaje i zdobycie dziewiczych szczytów. Dla Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka była to niestety wyprawa po śmierć. Zginęli. O tej tragedii – o czym nie każdy wie - przypomina znany utwór Budki Suflera „Cień wielkiej góry”.

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

14 lutego o godz. 18:00 w ACKiM UMCS Chatka Żaka odbędzie się Walentynkowy Koncert Charytatywny „Prawnicy i Medycy na rzecz zwierząt”. Organizatorami są Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie oraz Lubelska Izba Lekarska.

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

– To była okrutna śmierć. Nie ma wątpliwości co do winy oskarżonego – stwierdził sąd po rozpatrzeniu sprawy Jerzego B., właściciela dwóch owczarków belgijskich, które blisko trzy lata temu zagryzły człowieka.

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Rusza nabór do kolejnej edycji programu „Złap deszczówkę”. To wsparcie budowy przydomowych instalacji. Wnioski można składać od 17 lutego, a dofinansowanie może pokryć do 70 proc. kosztów inwestycji.

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Miasto przygotowało kolejną propozycję na zimowy wypoczynek dla najmłodszych mieszkańców. „Rodzinne ferie jak z bajki” to cykl bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i dziadków. W programie znalazły się m.in. seanse filmowe, warsztaty zielarskie oraz zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zaimponowała policjantom. Dostała podziękowania od komendanta ze Świdnika.

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie ogłosił przetarg na remont ulicy Karola Lipińskiego. Prace obejmą odcinek od ul. Północnej do bloku nr 7 i potrwają 90 dni.

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

W dobie postępu technologicznego e-wizyta staje się nie tylko ułatwieniem, ale także kluczowym elementem nowoczesnej opieki medycznej. Dzięki telemedycynie pacjenci mogą uzyskać pomoc medyczną bez konieczności osobistej wizyty w placówce. W artykule przedstawiono, jakie korzyści niesie ze sobą ta forma kontaktu z lekarzem oraz jak prawidłowo skorzystać z dostępnych usług.

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nie korzysta ze smartfona. Urządzenia te są niezwykle popularne, służą nie tylko do odbierania połączeń, ale także do rozrywki, kontaktu z bliskimi oraz do pracy. Ze smartfonów korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Producenci oferują liczne akcesoria, które ułatwiają korzystanie z urządzeń. Które z nich warto mieć? Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria dla swojego smartfona?

Przemysław Kusiak (z piłką) to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Matematyka pokonała Alco w meczu na szczycie Konferencji A

Chociaż w minioną sobotę w rozgrywkach LNBA odbyły się tylko dwa spotkania, to jednak oba były bardzo ciekawe.

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Coraz bardziej kończy się zapas trzech grup krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie poszukuje honorowych dawców.

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Drony stały się nieodłącznym elementem współczesnego świata technologii. Ich precyzja i zaawansowana technologia sprawiają, że znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednak co zrobić, gdy nie planujesz kariery w tej branży? Czy mimo to warto zainwestować w kurs na drona? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć.

Klub radnych PiS zawiązał komitet społeczny

Burza wokół likwidacji przejazdu. Radni PiS zawiązują komitet społeczny

Zamiast kolizyjnego przejazdu tunel pod torami – te plany bialskich urzędników wywołują ostry sprzeciw mieszkańców osiedla Za Torami. Chce im pomóc klub radnych PiS, który właśnie zawiązał społeczny komitet.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

170,00 zł

Komunikaty