W środę w południe na Zamku Lubelskim została uroczyście otwarta wystawa "Polacy-Ukraińcy 1943–1945. Antypolska akcja OUN i UPA Bandery. Rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich”. Wystawa została przygotowana przez lubelski oddział IPN.
Zajączkowski tłumaczy, że pod nazwą "antypolska akcja”, sprawcy, czyli Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) skrywali we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej.
– Banderowcy przeprowadzili ją w latach 1943–1944 na spornych terenach Wołynia, Galicji Wschodniej oraz południowo-wschodniej Lubelszczyzny uznanych przez nich za "etnograficznie ukraińskie”. W polskiej historiografii do opisu tej zbrodni przyjęła się nazwa rzezi wołyńsko-galicyjskiej – dodaje Zajączkowski.
Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt plansz ze zdjęciami i tekstami źródłowymi, które zostały oparte wyłącznie na dokumentach ukraińskich. Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc. Scenariusz: Mariusz Zajączkowski, koncepcja plastyczna: Magdalena Śladecka.