Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lipca 2021 r.
11:32

Zapaść podmiejskich linii. W gminach pod Lublinem problem z dojazdem do miasta

(fot. PeeM)

Władze Lublina zażądały więcej pieniędzy od sąsiednich gmin obsługiwanych podmiejskimi liniami autobusowymi. Nie wszyscy wójtowie zgadzają się na wyższe dopłaty, a efektem są cięcia w rozkładach jazdy i problemy z dowozem do Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Większy rachunek za wożenie ludzi dotyczy właściwie każdej z podmiejskich tras. – Pismo w tej sprawie skierowano do wszystkich gmin ościennych, z którymi gmina Lublin ma podpisane porozumienia – potwierdza nam Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego.

Wyjaśnijmy, że autobusy jeżdżą tylko do tych gmin, których wójtowie dopłacają do podmiejskich kilometrów. – Lublin nie może z tego tytułu ponosić kosztów czy osiągać zysków – wyjaśnia Fisz. Wpływy z biletów nie pokrywają kosztów kursów, więc różnicę dopłacają wójtowie. Dopłacają tym więcej, im mniej osób jeździ linią lub im więcej jeździ na gapę.

– Sytuacja epidemiczna postawiła całą branżę transportową w trudnej sytuacji i przyczyniła się do spadku wpływów z biletów, który w lubelskim systemie w roku 2020 wyniósł około 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego – wylicza Fisz. – Skutkiem tego była konieczność zwiększenia poziomu partycypacji gmin ościennych w kosztach funkcjonowania linii poza granicami miasta Lublin.

Szczególnie boleśnie odczuła to gmina Niemce. Przed pandemią wpływy z biletów pokrywały tu niemal połowę kosztów podmiejskich kilometrów, obecnie nie wystarczają nawet na jedną czwartą. – Gmina została zobowiązana do pokrycia 77 proc. kosztów, a nie 55 proc. jak to było dotychczas – przyznaje ZTM.

Wójt wspólnie z radą uznał, że to za drogo i zrezygnował z części kursów, pozostawiając te najbardziej obłożone. – Kursy autobusów były sukcesywnie ograniczane od początku 2021 roku – mówi Henryk Smolarz, zastępca wójta. Tłumaczy, że utrzymanie poprzednich rozkładów kosztowałoby gminę dwa razy więcej niż zaplanowany milion.

Na wyższe dopłaty z bólem godzi się gmina Wólka. Wcześniej wpływy z biletów pokrywały tu 42 proc. kosztów, dzisiaj już tylko 22 proc. W roku 2019 gminna kasa dopłacała rocznie do komunikacji prawie 821 tys. zł, w tym wyda aż 1,6 mln zł.

– Jest to niewątpliwie ogromne obciążenie dla budżetu gminy, co z pewnością spowoduje konieczność rezygnacji z bardzo ważnych inwestycji – przyznaje Edwin Gortat, wójt Wólki. – Na razie nie planujemy zmniejszenia ilości kursów na terenie naszej gminy, co nie oznacza, że w przyszłości nie będziemy musieli się poważnie zastanowić nad taką ewentualnością, przy założeniu aby odbyło się to z jak najmniejszą uciążliwością dla naszych mieszkańców.

W Niemcach postanowili działać na własną rękę. – Już wcześniej rozpoczęliśmy przygotowania do uruchomienia linii busowych – mówi Smolarz. – Przygotowywaliśmy się też do złożenia wniosku o dofinansowanie przewozów do wojewody. Wszystko po to aby nakłonić przewoźników do uruchomienia linii, które niestety są deficytowe. Obecnie obserwujemy ilu mieszkańców będzie regularnie korzystać z tych linii i ile osób będzie zainteresowanych wykupieniem biletów miesięcznych.

Co ważne, decyzja jednej gminy, potrafi rykoszetem uderzyć w mieszkańców innej. Zmiany wprowadzane przez Niemce odbiły się na rozkładzie linii 52 do Wólki. – To może powodować niezadowolenie mieszkańców, ale nie mamy na to wpływu – zastrzega Gortat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty