Z okazji 73 rocznicy likwidacji lubelskiego getta w Trybunale Koronnym odbył się koncert „Zatrzymać w Pamięci” będącym symbolicznym upamiętnieniem ofiar.
Likwidacja getta w Lublinie przebiegała etapami. Pierwszą akcję władze niemieckie zorganizowały miedzy 17 marca, a 11 kwietnia. Większość zamieszkujących w getcie na Podzamczu Żydów przewieziono wtedy do obozu w Bełżcu, a pozostałe 4 tys. do przejściowego getta na Majdanie Tatarskim. Do 9 listopada 1942 r. dotrwało tam tylko ok. 3 tys. osób. Tego dnia, o świcie Niemcy rozpoczęli deportowanie ich do obozu koncentracyjnego na Majdanek. Dzieci, osoby starsze i chore stracono, a zdolnych do pracy przydzielono do różnych komand roboczych.
- Aby upamiętnić rocznicę tych wydarzeń Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Lublinie zaprosił młodzież i nauczycieli z lubelskich szkół oraz mieszkańców miasta do udziału w obchodach tej smutnej daty – podkreśla Janusz Stasiak, wicedyrektor ZS 1. - Chcemy kultywować historyczną pamięć o tragicznych wydarzeniach związanych z Lublinem z okresu II wojny światowej, zapoznać młodzież z kulturą żydowską oraz budować więzi między mieszkańcami Lublina a lokalną społecznością żydowską.
Po koncercie pod Pomnikiem Eksterminacji Ludności Żydowskiej (Ofiar Getta) złożono kwiaty i modlono się.