Sprawa jest poważna, bo przebudowa dotyczy skrzyżowań na najważniejszych miejskich arteriach, choćby takich, jak al. Kraśnicka czy Al. Racławickie. Pracą świateł mają sterować zupełnie nowe urządzenia, a sygnalizacje zostaną połączone w inteligentny system, którego mózg ma na bieżąco dawkować kierowcom zielone światło w zależności od sytuacji na poszczególnych skrzyżowaniach.
Wszystko to wymaga wymiany sterowników zainstalowanych obok sygnalizacji. Ale w wielu wypadkach to nie wystarczy. - Na ponad dwudziestu skrzyżowaniach konieczna będzie całkowita wymiana urządzeń - przyznaje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. A to oznacza, że zdemontowane będą również słupy i maszty, na których zamocowane są sygnalizatory.
W tych przypadkach niedogodności dla kierowców mogą trwać dość długo, bo trzeba będzie na nowo ułożyć instalacje, zrobić fundamenty pod maszty i zamontować sygnalizatory.
Co gorsza takie utrudnienia wystąpią nawet w tak newralgicznych miejscach, jak skrzyżowanie al. Kraśnickiej z ul. Wojciechowską i Zana, al. Kraśnickiej z ul. Głęboką i Nałęczowską, u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia, ul. Lipowej i al. Racławickich, a także na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia z ul. Wieniawską.
W pierwszej kolejności utrudnień możemy się spodziewać na ul. Mełgiewskiej, bo to od niej zacznie się przebudowa świateł. - Tu prace obejmą sześć sygnalizacji - mówi Kieliszek. W jednym wypadku sygnalizatory trzeba będzie całkowicie zdemontować i zainstalować nowe. Mowa o skrzyżowaniu ul. Mełgiewskiej i ul. Frezerów, obok przystanku przy dawnej bramie głównej Fabryki Samochodów. Projekt budowlany ma być zatwierdzony jeszcze w tym tygodniu.
Niemal gotowe jest za to przyszłe Centrum Zarządzania Ruchem, które będzie działać w budynku po dawnym komisariacie przy ul. Lipowej. Wykonawca zamontował już wszelkie instalacje, w tym klimatyzację, gotowa jest też serwerownia, do wstawienia pozostały komputery i wielka ściana z monitorów.
Cały system ma być gotowy w grudniu. Hiszpańska firma, która wygrała przetarg na jego budowę dostanie za to 24 miliony złotych. W sieć spiętych zostanie 65 spośród ponad 120 działających w mieście sygnalizacji.