Pierogi z rybą, ser z czosnkiem, czy konfitura pigwowa z pędami sosny. Nasz region ma potrawy, którymi warto się chwalić. Zostały one docenione na Europejskim Festiwalu Smaku
Kapituła obradowała w Restauracji Trybunalska Całe w Lublinie. W jej skład weszli: Ewa Michalska - Mistrzyni Kuchni, Piotr Klepacz, prezes Fundacji Wspierania Dziedzictwa Kulinarnego, prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Jan Babczyszyn – Dyrektor Instytutu Skrzynki, przewodniczący kapituły. Komisja oceniła poziom Konkursu jako bardzo wysoki. Po degustacji 50 produktów postanowiła przyznać tytuły: „Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2024” następującym produktom.
W kategorii produkty mleczne: Frykasy z Kodnia - Ser Czosnkowy - Ser z suszonymi pomidorami, Wit Witkowski „EKOVITA” - Ser czubryca, czosnek niedźwiedzi - Ser pomidor, czosnek, bazylia, papryka - Ser chilli, curry, kurkuma - Ser suszona cebula, pomidor, szczypior. Grand Prix w tej kategorii otrzymuje: Wit Witkowski „EKOVITA” za KOZAK - Ser krowi wędzony na zimnym dymie wiśniowym.
W kategorii produkty mięsne: Frykasy z Kodnia - Kiełbaski Białe, Henryk Kaproń Zagroda Roztocze - Pierożki z Kaczką. Grand Prix w tej kategorii otrzymuje: Henryk Kaproń Zagroda Roztocze za Pierożki z Gęsiną.
W kategorii produkty rybołówstwa: Frykasy z Kodnia - Pierogi z Rybą. Grand Prix w tej kategorii otrzymują: Frykasy z Kodnia za Pulpety Rybne w Lekkiej Zalewie Octowej.
W kategorii owoce i warzywa: Cieleśnica SA - Konfitura Pigwa z Pędami Sosny, Frykasy z Kodnia - Konfitura Dyniowa z Papryką - Wytrawny Torcik Warzywny - Ogórki w Zalewie Musztardowej - Konfitura z Ogórków Zielonych - Sos Paprykowy z Bazylią - Gruszki Marynowane, Andrzej Niewęgłowski BIO-ROLAN - Ogórki Kiszone - Zakwas z Buraków Kiszonych, Rodzinne Gospodarstwo „Manufaktura Różana” - Syrop z Pigwowca z Imbirem. Grand Prix w tej kategorii otrzymuje: Andrzej Niewęgłowski BIO-ROLAN za Dżem Truskawkowy.
W kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze: Frykasy z Kodnia - Szarlotka, Henryk Kaproń Zagroda Roztocze - Babka Anielska - Ciasto Marchewkowe. Grand Prix w tej kategorii otrzymuje: Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli za Całuski Pszczelowolskie.
W kategorii oleje i tłuszcze: Olejownia z Nałęczowa - Olej lniany „Złoty” - Olej Lniano-czarnuszkowy. Grand Prix w tej kategorii otrzymuje: Olejownia z Nałęczowa za Olej rzepakowy „Zieleniak Nałęczowski”.
W kategorii miody: Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli: - Miód Lipowy - Miód Spadziowy - Miód Wielokwiatowy - Miód Rzepakowy, Tomasz Lisecki Gospodarstwo Pasieczne - Miód Leśny - Miód Fasolowy, Gospodarstwo Pasieczne „Dom Pszczół” - Miód Fasolowy - Miód Akacjowy , Dariusz Goralczyk Gospodarstwo Pszczelarskie - Miód Cesarski Wrzosowy - Miód Faceliowy z Lipą i Bobikiem - Miód Malinowy ze Spadzią, Zbigniew Jankiewicz Pasieka Wędrowna - Miód Rzepakowy (Rzepakowo-Mniszkowy) - Miód Wielokwiatowy (Lipowo-Spadziowy). Grand Prix w tej kategorii otrzymuje: Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli za Miód Gryczany.
W kategorii napoje: Cieleśnica SA - Lemoniada Żurawina, Kwiat bzu, Cytryna, limonka. Grand Prix w tej kategorii otrzymuje: Cieleśnica SA za Wódka Kminkówka. W kategorii inne: Grand Prix w tej kategorii otrzymują: Krystyna Sadowska za „Borowik Marynowany - Król Poniatowskich Lasów”
Organizatorem konkursu była Kresowa Akademia Smaku przy współpracy Województwa Lubelskiego, Miasta Lublin, Polskiej Akademii Smaku, Krajowej Grupy Spożywczej i firmy Multi Frigo.