14 dębów i lipa mogą trafić na listę pomników przyrody. Nad objęciem drzew taką ochroną mają głosować w czwartek lubelscy radni
Największym z drzew, które mają zostać objęte ochroną, jest lipa drobnolistna rosnąca na terenie lasu Stary Gaj. Można ją znaleźć blisko tego narożnika lasu, przy którym zbudowano niedawno łącznicę między dwiema liniami kolejowymi. Podczas spacerów warto zwrócić uwagę na drzewo rosnące w pobliżu posesji Stary Gaj 117. To właśnie ona, jedyna lipa w wykazie.
Pozostałych 14 drzew, które mają zostać pomnikami przyrody, to dęby. Jeden z nich (wcale nie największy) miał już pięć minut sławy w roku 2019, gdy okrzyknięto go w plebiscycie jednym ze Skarbów Kultury Przestrzeni. Drzewo rzuca się w oczy, bo rośnie na pasie zieleni między dwiema jezdniami ul. Bohaterów Monte Cassino niedaleko skrzyżowania z ul. Armii Krajowej.
Zielona tabliczka z orłem z polskiego godła znajdzie się również na 13 dębach rosnących na terenie osiedla Świt. Mowa o drzewach zdobiących ul. Białostocką, Gdańską, Rzeszowską i Kielecką. Wszystkie te drzewa są pozostałością dębowych zagajników, które niegdyś porastały ten obszar, zanim stał się miastem. Ten sam rodowód mają też inne pomniki przyrody w tej okolicy: dąb przy ul. Jana Pawła II (na wzniesieniu obok ogrodów działkowych przy zjeździe do Lidla) oraz dąb przy ul. Onyksowej (koło bloku mieszkalnego). W pobliżu os. Świt znajduje się też pomnik w postaci alei 27 dębów.
Jeżeli wskazane przez Urząd Miasta drzewa zostaną uznane przez radnych za pomniki przyrody, będą objęte specjalną ochroną. Nie będzie można ich wyciąć, prowadzić w ich okolicy niektórych robót, ani umieszczać pod nimi reklam.
– Aktualnie na terenie miasta znajduje się 67 pomników przyrody, którymi są zarówno pojedyncze drzewa, grupy drzew, jak i całe szpalery. Łącznie ochroną pomnikową objętych jest 246 drzew – wylicza Monika Głazik z lubelskiego Ratusza. – Równolegle pracujemy nad objęciem ochroną sześciu innych drzew w Starym Gaju – informuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.